Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Začíná finanční „uberizace“

Víkendář: Začíná finanční „uberizace“

14.11.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Představte si, že chcete koupit nějakou nemovitost. Prohlídku vám zajistí realitní kancelář, nebo může být dokonce možné udělat virtuální návštěvu přes internet. Doba v těchto oblastech prostě pokročila, ale ve chvíli, kdy budete chtít dům skutečně koupit, vrátíte se do časů našich dědečků a babiček. Vyplníte žádosti o úvěr a ty donesete úvěrářovi ve vaší bance. Pak budete čekat týdny na rozhodnutí, zda dostanete potřebné peníze, či nikoliv. A také se dozvíte, za jakou sazbu.

Představte si, že by namísto současného systému fungovala online služba, kde byste zjistili, že můžete získat půjčku na základě dat, jako jsou vaše očekávané příjmy, vaše vzdělání a místo bydliště. Tato služba by vás pak spojila s několika subjekty, které poskytují úvěry. Mezi ně by patřily banky, ale i soukromé osoby, které chtějí také poskytovat peníze za předem domluvené sazby. Mohli byste si vybírat, kombinovat více typů financování a během několika hodin vše nastavit tak, jak vám to vyhovuje.

Takové možnosti ještě nemáme, ale již se jim začínáme blížit. V následujících deseti letech se tradiční model fungování bank a investičních společností změní. Nacházíme se totiž na pokraji „uberizace“ finančního systému a tento proces přinese jak příležitosti, tak nová rizika. Samotná služba Uber využívá chytrých telefonů a díky nim spojuje ty, kteří chtějí někam dovézt, s těmi, kteří je tam dovézt mohou. Uber je prostředníkem, který dělá z tradičních prostředníků něco zastaralého a nepotřebného. Svět financí je přitom tím největším prostředníkem na celé planetě a právě to se bude měnit.

Velkými změnami už v posledních deseti letech prošlo retailové bankovnictví. Řada klientů již nechodí do bank a používá namísto toho chytrých telefonů. I s akciemi se obchoduje mnohem více online. Služby typu poskytování úvěrů, získávání kapitálu a poskytování investic se stále provádí zaběhlým způsobem, ale už vznikla řada nových společností, které to změní. První velká změna proběhne v oblasti tzv. peer-to-peer půjček. Uber nás vrátil do světa, kde každý, kdo má auto, může někoho svézt. Nové typy půjček nás zase přivedou do světa, kde lidé, kteří mají peníze, mohou půjčovat těm, kteří to potřebují.

Systém osobních půjček fungoval předtím, než vznikl systém bankovní, nyní se ale dostáváme k mnohem pokročilejší verzi, protože můžeme využívat rychlého skládání nabízených peněz do větších částek. A celé to může fungovat bez frikcí, vysokých nákladů a regulace doléhající na tradiční banky. Negativem je, že peer-to-peer půjčky sebou nesou vyšší sazby než běžné bankovní úvěry. Ty se často pohybují ve vysokých dvojciferných číslech. Jsou ale pohodlné pro ty, kteří si chtějí půjčit relativně menší částky. Věřitelé pak mohou své zdroje rozprostřít přes více aktiv a tím snižují své riziko.

Fondy rizikového kapitálu věří tomu, že netradiční půjčky se stanou významným trhem. Využívat je budou zejména mladí lidé, kteří vyjadřují velkou nedůvěru vůči tradičním bankám. Nové firmy jako SoFi se zaměřují na osobní a studentské úvěry a snaží se penetrovat i na trh s hypotékami. Jádrem finančního sektoru je ale financování firem. I zde se objevují nové společnosti, jako je Kickstarter či Indiegogo. Na těchto platformách může téměř každý prezentovat svůj podnikatelský záměr a jednat o financování. Většinou se přitom jedná o částky kolem 1 000 dolarů. Žádná banka by nedovedla zajišťovat podobnou službu.

Firmy jako SeedInvest a Fundable zase zajišťují akciový kapitál a mohou změnit to, jak funguje svět rizikového kapitálu. Zatím se zaměřují pouze na malé firmy – na jejich stránkách mohou podnikatelé prezentovat své nápady a získat miliony dolarů s tím, že je dáno, jaký podíl ve firmě investor získává a při jaké valuaci. Ve výsledku tak může na finance dosáhnout řada nových projektů. Ale už nyní je současný vývoj přirovnáván k roku 1999, kdy se drobní investoři o překot snažili investovat do internetových IPO a pak zjišťovali, že akcie těchto společností jsou bezcenné. Takové riziko existuje, jisté je jen to, že nyní se dává do pohybu hodně peněz.

Změny přicházejí i v oblasti správy aktiv. Objevují se tzv. roboporadci jako Betterment, Wealthfront či Personal Capital, kteří nabízejí základní alokaci aktiv a investiční služby za zlomek obvyklé ceny na trhu. Využívají je zejména drobní investoři a nového trendu už si všimli i giganti jako Vanguard a Schwab. I ti tak začali nabízet nové digitální poradenské služby.

Několik nových firem ze Silicon Valley přichází s další inovací. Snaží se o zprostředkování přímého prodeje akcií společností retailovým investorům. Společnosti jako Loyal3 propojují veřejně obchodované společnosti a jejich věrné zákazníky, kteří tím získají možnost nakoupit akcie už při IPO. EquityZen a jí podobné firmy se zase zaměřují na akcie neobchodovaných společností. Snahy o přímý prodej akcií nejsou ničím novým, dnes to jde ale mnohem rychleji a levněji. Pokud půjde vývoj tímto směrem, bude vlastnictví akcií ve společnosti mnohem rozšířenější, než je dnes. Co když například Starbucks nakonec nebude nabízet jen jedno kafe zdarma po deseti návštěvách, ale i jednu akcii zdarma po stu návštěvách?

Je jednoduché vymyslet celý nový svět financí, který by mohl vzniknout díky novým inovacím. Ty ale mohou stejně tak rychle zaniknout v případě, že by se objevila nová krize. Velké finanční instituce přežijí pár špatných investic, ale jednotlivci s omezenými prostředky na tom tak dobře ohledně možných rizik nejsou. Uberizace financí ale ani přesto není jen prázdným pojmem. Řada nových firem může zase rychle zaniknout, ale demokratizace a větší rozšiřování kapitálu ve společnosti jsou nevratitelným trendem. Budou vznikat nové příležitosti pro miliony lidí a investorů.

Autorem je Zachary Karabel ze společnosti Envestnet.

Zdroj: WSJ


Čtěte více:

Konec intervencí ČNB se může oddálit kvůli politice ECB
13.11.2015 9:39
Případné ukončení režimu devizových intervencí a opuštění závazku udrž...
Německá ekonomika ve 3Q zvolnila růst na 0,3 %, Francie po stagnaci ožila
13.11.2015 9:54
Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mírně zpomalila tempo mezičtvrtl...
Praktický návod, jak vydělat „velké peníze“ na obchodech s ropou
13.11.2015 11:00
Můj příběh o tom, jak koupit barel ropy, začal na konci roku 2008. Fi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2022
18:22Bloomberg: Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro
18:01Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:56Čína a jestřábi z ECB. Akcie míří dál dolů  
17:21Monetární politika a nominální produkt vysoko nad trendem
16:55Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
16:44Prezident podepsal zákon zavádějící daň z neočekávaných zisků, daňové změny i odvody z prodeje elektřiny
15:35Skandály zkoušená Credit Suisse míří zase dolů. Může to být nejdelší série ztrát za 11 let
15:00FX Strategie: Inflace v eurozóně jako divoká karta pro ECB a euro, koruna profituje z úlevy na trzích s rizikovými aktivy  
13:34Týdenní výhled: Americká data by se měla zhoršit a v Číně sílí protesty  
11:58Fed to s utahováním přežene, obává se ekonom Mankiw
11:49Vstup do týdne poznamenaly rostoucí problémy v Číně  
11:11Bloomberg: Hrozí nedostatek nejdůležitějšího paliva, dotkl by se všeho
9:15Gevorkyan navýšil ve 3Q tržby meziročně o téměř 10 procent, zisk EBITDA narostl o 17,5 procent
9:11Rozbřesk: Polevuje napětí i v českém průmyslu?
8:44Rusko chystá výnos zakazující prodej ropy zemím, které zavedou strop
6:08JPMorgan očekává v roce 2023 zvýšení poptávky po globálních dluhopisech o 1 bilion dolarů
27.11.2022
9:17Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem
25.11.2022
17:28Akcie a cena inflační nejistoty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data