Zdá se, že konference o energetické budoucnosti Blízkého východu může přinést na trh s ropou obrat. Ali bin Ibrahim Al-Naimi, ministr ropného průmyslu a nerostných surovin Saúdské Arábie, totiž na konferenci vystoupil s prohlášením, že největší světový vývozce ropy chce spolupracovat se Sdružením zemí vyvážejících ropu (OPEC) na stabilizaci cen ropy. Podle al-Naimiho chce Saúdská Arábie použít všechny potřebné nástroje, aby se na trhu s ropou snížila nestabilita a globální trhy s energií přestaly být nevypočitatelné.
A pohyb cen na trhu s ropou na sebe nenechal dlouho čekat. Během úterního obchodování totiž cena ropy WTI na New York Mercantile Exchange vzrostla o 0,72 % na 42,14 Amerického dolaru za barel. A cena ropy Brent na trhu Intercontinental Exchange (ICE) uzavřela na 44,84 USD/barel, což je o 0,39 % více, než v předchozí obchodní seanci. „Obchodníci s energií reagovali na optimistické komentáře od Aliho bin Ibrahim Al-Naimiho, saúdského ministra ropného průmyslu a nerostných surovin, který vyjádřil podporu Saúdské Arábie na stabilizaci ceny ropy,“ okomentovali dění analytici.
Prohlášení přišlo jen několik málo dní před zasedáním sdružení OPEC, které má jednat o možných změnách v nastavení produkční politiky. Podle Petra Báči, analytika ČSOB, se ale nějaká dramatická změna od zasedí OPECu čekat nedá. „Při poslední obdobné situaci v 80. letech se sice OPEC zhruba po roce dohodl na koordinovaném snížení produkce, ale současná situace vykazuje v mnoha ohledech jiné znaky,“ konstatoval Petr Báča.
V případě růstu ceny jsou podle něj producenti v USA připraveni relativně rychle “restartovat” vrtné plošiny, které nyní leží nevyužity. Dále na rozdíl od 80. let neprobíhá válka mezi Íránem a Irákem, tedy mezi dvěma významnými producenty ropy. „Zdá se naopak pravděpodobné, že USA zruší dlouholeté sankce vůči Íránu a zhruba na konci prvního čtvrtletí se tak dočkáme významně vyšších vývozů ropy z této země,“ doplnil Petr Báča. A to není z hlediska (sunnitské) Saúdské Arábie, která s (šíitským) Íránem dlouhodobě soupeří o pozici regionálního lídra, příliš lákavý scénář. „To by ještě tak chybělo, aby Arabové státní rozpočet konkurenta podporovali tím, že si sami utrhnou od úst!“ dodal Petr Báča.
OPECu tak, zdá se, nezbývá než čekat na další pokles produkce v ostatních zemích, či na výraznější růst spotřeby ropy. Z krátkodobého pohledu však včerejší saúdské komentáře naznačují, že následující dva týdny mohou být na trhu s ropou značně nervózní. Podle studie se dá čekat, že cena za barel ropy WTI na hodnotě 40 USD/barel představuje dno, ze kterého se přes zimu nedá vyloučit nějaké rallye.