Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černé labutě a krocani v roce 2016 a po něm

Černé labutě a krocani v roce 2016 a po něm

2.12.2015 17:45

Blíží se konec roku a nám se množí úvahy o tom, co přijde v roce příštím. Mohli bychom je cynicky komentovat s tím, že vývoj se od nich bude stejně hodně lišit. Konec konců, nejlepším příkladem může být právě letošní rok a to jak na ekonomické, tak na geopolitické úrovni (která je samozřejmě s trhy a ekonomikou neoddělitelně spojena). Jenže nás to na druhou stranu hodně láká a chtěli bychom poodhrnout roušku věcí příštích ať už z prosté zvědavosti, či kvůli pocitu, že bychom se měli nějak připravit.

V našich úvahách se pak často dostaneme k tomu, že mohou přiletět takzvané černé labutě, což nás v podstatě vrací zpět na začátek: Říkáme, že se něco stane, ale že nelze říci co. Právě u těchto nezvykle zbarvených opeřenců bych se ale dnes rád zastavil. Jejich duchovním otcem je známý Nassim Taleb. Ten výraz „černá labuť“ používá pro popsání události, která je tak nepravděpodobná, že jí v podstatě nebereme v úvahu. Příkladem praktickým je samozřejmě poslední krize. Či přesněji řečeno sled událostí, které před ní a během ní nastaly a které vedly k tomu, že globální ekonomika jednu chvíli stála na pokraji kolapsu (a například šéf Pimca volal z práce manželce, ať vybere z bankomatu tolik peněz, kolik může).

Labutě a krocani
Pan Taleb se problematiku černých labutí snaží vysvětlit jiným ptákem – krocanem. Vžívá se do jeho psychiky a ve své knize popisuje, jak „každé další krmení posílí krocanovu víru, že jedním z pravidel života na zemi je, že dostane každý den krmení od přátelské lidské rasy“. Jenže před dnem díkuvzdání k našemu krocanovi přiletí obrazně řečeno labuť velmi neobvyklé barvy a dojde k významnému posunu jeho názoru na to, jak to v životě funguje.

Uvedené pan Taleb znázorňuje i graficky – v obrázku je na ose x čas a na ose y blahobyt krocana. Doba výkrmu je podle grafu v USA mimořádně dlouhá, ale dejme tomu. Podle grafu se za 1 000 dní blahobyt krocana lineárním způsobem zdvojnásobí, pak ale přijde prudká změna a hodnota blahobytu s příchodem na porážku rychle klesne k nule:

turkey

Poučení je celkem jasné: Vyhýbejme se predikcím (včetně těch ekonomických) a zejména takovým, které pouze extrapolují dosavadní vývoj. Za sebe bych to upřesnil tak, že predikcím se vyhýbat nemusíme, ale měli bychom si být vědomi toho, že 10 km rovné silnice za námi neříká mnoho o tom, kolik km rovné silnice bez zatáček je ještě před námi.

Jako nástroj managementu rizika jsou pak extrapolující projekce vyloženě nebezpečné a paradoxně velmi rizikové. Což se přesně ukázalo během finanční krize, kdy se například dříve nízké korelace mezi některými aktivy prudce zvedly. To, co se tvářilo jako diverzifikovaná a proti riziku dobře zajištěná portfolia, se tak změnilo v jednolité kusy železa padající ke dnu. Někdy si takové velké spoléhání se na diverzifikaci přirovnávám k brzdám, které velmi dobře fungují na rovině (tj. tam, kde je tolik nepotřebujeme), ale přestávají fungovat ve chvíli, kdy se blíží zatáčka (protože korelace se mění).

...ale co jsou vlastně ty černé labutě
Ač je výše uvedený příklad s krocanem jasný a poučný, mám s ním trochu problém. Zdá se mi totiž, že sám autor konceptu černých labutí dává za jejich příklad něco, co není tímto opeřencem, ale jen „černým“ krocanem. Jde o to, že kdyby krocan byl o něco inteligentnější (či nebyl líný), mohl například popřemýšlet o tom, proč kolem sebe nemá jedince starší určitého věku. Mohl uvažovat o tom, proč se kolem něho nehromadí další krocani, či kde mají nějaký hřbitůvek, kde by všichni museli při daném „extrapolovaném“ způsobu života končit. Jinak řečeno, řádná fundamentální analýza, která by se nedržela konsenzů a zaběhnutých pohledů na věc, by ukázala, že něco není v pořádku a trend je neudržitelný.

Podobné krocany máme hojně kolem sebe. Třeba v sérii Zaostřeno na blue chips relativně často narazíme na společnosti, které mají minimální, či dokonce záporné volné cash flow, ale přesto vyplácí dividendy a skupují vlastní akcie. Mohou tak činit pouze díky rezervám nahromaděným v minulosti. Přesto, že nejde o žádné skryté informace, mám někdy takový pocit, že jen málo investorů si je u těchto firem vědomo toho, že takto nastavený trend musí jednou skončit (extrémním příkladem bylo Tesco). Akcionáři jsou zde také takovým pravidelně krmeným krocanem, kterého čeká velké vystřízlivění. Ale o skutečnou černou labuť vlastně nejde. Jde o labuť sněhově bílou, protože z pár relevantních čísel (na které se ale moc investorů nedívá), je jasné, kam věci směřují.

Definovat černou labuť tak vlastně není vůbec jednoduché. Ale můžeme být klidní, protože na její definici zase tolik nezáleží. Čas bychom měli věnovat na zdravém rozumu založené analýze, která se zase tak moc nenechá ovlivnit konsenzuálním pohledem, převažujícími názory a podobně. A zároveň se vyhýbá druhému extrému, kterým jsou spiklenecké a eklektické teorie všeho druhu. Bude to platit v roce 2016 a všech dalších až do konce věků.


Čtěte více:

Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu
2.12.2015 14:00
Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o ...
Americký regulátor chce přístup k „svatému grálu“ algotradingu - ke zdrojovým kódům
2.12.2015 16:35
Od doby co pro obchodování stačil telefon a noviny nebo rádio uplynula...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2018
13:30Pražská ulice Na Příkopě je 19. nejdražší nákupní ulicí světa
13:15Šéfka MMF: Centrální banky by měly vydávat kryptoměny
11:37Pictet: Eurozóna přechází k fiskální stimulaci. A bude jí třeba
11:07O2 redukuje ztráty kvůli vyloučení z indexu, daří se německým utilitám  
10:43Pozitivnímu obratu na trzích se postavily do cesty data, Itálie i ropa  
10:42Vývojářské náklady jsou nejvýše, prodejní cyklus blízko dna. CD Projekt přesto udržel čistý zisk (komentář analytika)  
10:32Japonská ekonomika ve čtvrtletí klesla o 1,2 procenta
9:42Zisk RWE za tři čtvrtletí klesl, rivalovi E.ON se naopak zvýšil
9:30Akcie O2 (až -10 %) budou vyřazeny ze systému indexů MSCI kvůli změně přístupu k akcionáři
9:12Rozbřesk: Cena ropy ve volném pádu: bude se opakovat kolaps z roku 2014?
9:11Petr Dufek: České hospodářství ztrácí na tempu
8:57Evropské burzy mohou otevřít v záporu. Čínská data byla smíšená a německá ekonomika klesla  
8:33Itálie návrh svého rozpočtu navzdory přání EK nezmění
8:27Německá ekonomika ve 3. čtvrtletí poprvé po třech letech klesla
6:23Současná situace se nepříjemně podobá světu před první světovou válkou. Nedělejme stejnou chybu
13.11.2018
22:00Odražení na Wall Street se nekoná, ropa Brent -7,1%
18:15Megalomanství a pak bolestivé hledání akciového dna
17:20Na trzích převládá nervozita, Bayer pozitivní reakci na výsledky neudržel  
17:09ČEZ, a.s. - Oznamuje stanovení ceny emise dluhopisu
16:59Poptávka po telefonech vrcholí a Apple má plán. Co jeho dodavatelé?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Borussia Dortmund GmbH & Co KGaA (09/18 Q1)
Cisco Systems Inc (10/18 Q1, Aft-mkt)
Macy's Inc (10/18 Q3, Bef-mkt)
0:50JP - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Merck KGaA (09/18 Q3)
7:00RWE AG (09/18 Q3)
7:30Alstom SA (09/18 Q2)
7:30E.ON SE (09/18 Q3)
7:30Raiffeisen Bank International AG (09/18 Q3)
7:30Wirecard AG (09/18 Q3)
8:00AP Moller - Maersk A/S (09/18 Q3)
8:00DE - HDP, q/q
9:00CZ - HDP, q/q
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Průmyslová výroba, m/m
14:30USA - CPI, m/m