Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Jak Fed právě snížil nerovnost

Project Syndicate: Jak Fed právě snížil nerovnost

17.12.2015 11:00

Americký Federální rezervní systém to konečně udělal: poprvé za téměř deset let zvýšil úrokové sazby. O dopadech tohoto kroku na úroková rozpětí, akcie rozvíjejících se trhů, poptávku po bydlení a řadu dalších věcí se rozsáhle debatuje. Zatímco se však trhy učí, jak se vyrovnat s méně vstřícnou měnovou politikou, zmíněný krok může mít i významnou světlou stránku, kterou většina lidí ignoruje.

Nerovnost příjmů a bohatství ve Spojených státech od vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 setrvale roste, avšak normalizace měnové politiky by mohla znamenat začátek konce tohoto trendu. Rozhodně by měla přispět k urychlení jeho obratu.

Vezměme si několik skličujících statistik odrážejících současný stav. Reálný (o inflaci očištěný) střední příjem domácností v USA je zhruba stejný jako v roce 1979. Nedávná studie Pewova výzkumného centra zjistila, že Američané dosáhli v roce 2014 o 4% nižšího příjmu než v roce 2000 a že střední vrstva Američanů poprvé po více než 40 letech nepředstavuje většinu populace.

Dvacet nejbohatších lidí ve Spojených státech dnes vlastní větší majetek než dolní polovina všech obyvatel. Propast bohatství mezi skupinou Američanů s vysokými příjmy a všemi ostatními nikdy nebyla extrémnější; bohaté domácnosti představují více než pětinu celé americké populace. Je zarážející, že jednu hodinu jízdy severně od Wall Street, totiž v Bridgeportu ve státě Connecticut, je Giniho koeficient – standardní ukazatel distribuce příjmů a nerovnosti – horší než v Zimbabwe.

Politická reakce na finanční krizi paradoxně tento trend zhoršila. Zatímco recese v letech 2007-2008 způsobila, že skupiny s vyššími příjmy utrpěly více než nízkopříjmové skupiny (protože prvně jmenovaní obvykle získávají větší část svého výdělku z kapitálových příjmů, které jsou volatilnější než příjmy z pracovní činnosti), od roku 2009 platí opak. Přibližně 95% veškerého růstu příjmů od té doby inkasuje nejbohatší 1% obyvatel.

Příčiny rostoucí nerovnosti příjmů a bohatství jsou četné a jemně odstíněné; notný díl viny však nesou nezamýšlené důsledky nedávného bezprecedentního období ultravolné měnové politiky. Záporné reálné úrokové sazby a kvantitativní uvolňování vedly k finančnímu útisku držitelů hotovosti, což poškodilo střadatele, a zároveň výrazně zvýšily ceny riskantnějších finančních aktiv, které nejčastěji drží bohatí lidé. A když fixní příjmy nenesou žádný výnos, i ty nejkonzervativnější penzijní fondy se vrhnou na riziková aktiva, což jejich ceny vyšroubuje ještě výš.

Korporace měly z těchto stimulačních opatření nesmírný prospěch, avšak na úkor pracujícího obyvatelstva. Ziskové marže se zvýšily na rekordní hodnoty, neboť firmy seškrtaly náklady, odložily investice do infrastruktury, půjčily si za ultranízké sazby a využily slabých trhů práce k tomu, aby se vyhnuly zvyšování mezd.

Stojíme však dnes na pokraji obratu tohoto trendu? Index S&P 500 se oproti minimům z roku 2009 zvýšil o 150% a ohodnocení akcií působí vzhledem k oslabující růstové dynamice optimisticky (Shillerův poměr ceny a výnosu činí 26 oproti 15 v roce 2009). Vzhledem k této situaci je nepravděpodobné, že by se nejbohatší Američané mohli v blízké budoucnosti těšit z dalších tučných zisků ze svých finančních investic.

Současně bychom si měli poprvé za mnoho let povšimnout významného tlaku na zvyšování mezd. Míra nezaměstnanosti klesla na 5%, což je těsně nad hranicí současného středního odhadu Fedu pro míru nezaměstnanosti neakcelerující inflaci (NAIRU). Ačkoliv je skutečná míra NAIRU pravděpodobně nižší a zřejmě jsme svědky dlouhodobého poklesu míry participace pracovní síly, měl by americký trh práce v roce 2016 posílit.

Počet osob v kategorii „nejsou v pracovním procesu a v současné době chtějí zaměstnání“ každopádně v listopadu klesl o 416 000 na něco přes 5,6 milionů; historicky bývá taková změna úzce spjatá s rostoucím tlakem na mzdy. A průměrné hodinové mzdy všech zaměstnanců v soukromém nezemědělském sektoru zaznamenaly v říjnu meziroční růst o 2,5%, což je nejvyšší hodnota od roku 2009.

S pomalým zvyšováním úrokových sazeb Fedem začnou středněpříjmové rodiny, které drží své těžce vydělané úspory v bankách, konečně inkasovat ze svých vkladů nějaký zisk. Vzhledem k užitečnému dopadu úroků z úroků by se dlouhodobé důsledky neměly podceňovat.

Během posledního cyklu utužování v letech 2004 až 2006 se příjem domácností z úroků zvýšil o 29%. Tentokrát sice budou zisky vzhledem k pravděpodobnému tempu a rozsahu zpřísňující politiky Fedu zřejmě nižší a dostaví se pomaleji, avšak úroky z úspor posunou příjmy domácností správným směrem: vzhůru.

Řada politických reforem, z nichž každá má potenciální pozitivní dopady na blahobyt, by samozřejmě mohla nerovnost ještě více snížit. Překážky takových opatření – například těch, která zvyšují progresivitu daňové soustavy – jsou však dobře známé, zejména na pozadí prezidentské předvolební kampaně. To znamená, že nejbezprostřednější dopad bude mít zvýšení reálných mezd pro zaměstnance, třebaže druhou stránkou mince budou nižší ziskové marže pro americké firmy.

Rozhodnutí Fedu zvýšit sazby je pro finanční trhy historickým okamžikem a už dnes vyvolává období zvýšené volatility cen aktiv po celém světě. Pro investory to může být náročné, ale měli bychom hledat útěchu v dopadech na reálnou ekonomiku.

Společenská smlouva v USA se ošklivě rozleptala, což pravděpodobně sehraje důležitou roli v blížících se prezidentských volbách, kde voliči vyjádří hněv nad tím, že „americký sen“ je stále více mimo jejich dosah. Žádné hospodářské zotavení se nemůže udržet bez zvýšení mezd a vyšších spotřebitelských výdajů. Fed dal možná právě najevo, že se konečně dostavil začátek této nezbytné dynamiky, a dokonce snad i klíčový inflexní bod v trendu nerovnosti. A možná se Fed také přičinil o to, aby tento vývoj urychlil.

Alexander Friedman je generálním ředitelem holdingu GAM.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.orgČtěte více:

Project Syndicate: Multilaterální finanční mobilizace Číny
30.11.2015 16:30
Představenstvo Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) nedávno schvá...
Christine Lagardeová pro Project Syndicate: Správná cena za ochranu klimatu
02.12.2015 14:00
Až se v tomto týdnu sejdou v Paříži světoví lídři na Konferenci OSN o ...
Fed & zvýšování úroků: gradualismus, nikoliv však mechanický
17.12.2015 11:00
Čas se dnes ve středu 16. 12. ve 20:00 po dlouhých devíti letech napln...

Váš názor
 •  
  17.12.2015 12:11

  Zdali právě FED snížil nerovnost na to si musíme ještě pár let počkat. Dle mého názoru žádnou nerovnost nesnížil a ani ji nesníží. Samotné úrokové sazby nenesli za posledních 100 let žádný výnos, pouze se snažili dorovnat ztráty z držení peněz. Tuším, že pouze v jednom případě nesli výnos tj. byli výše než reálná inflace, jednalo se však o velmi krátkou dobu než, aby na tom někdo zbohatnul. Zvýšení úrokových sazeb jakkoliv bude pomalé začne opět zvedat samotnou inflaci. Centrální bankéři nejsou "pominutí" jak si mnozí "odborníci" myslí. ZÍskali čas na stabilizaci bankovního sektoru po krizi z let 2007/2008. Nyní se obávám toho, že pomalu nastává čas opět nakopnout nflaci, neb něco ty dluhy musí umořit. Deflační tlaky do ekonomik jednoznačně zavedli CB díky snižování úroků, až na samotnou 0% či dokonce do záporného pásma, které jednoznačně způsobuje deflační tlaky, jak peníze zanikají. Bohudík se však CB podařilo správně manévrovat a nedošlo k žádným dalším problémům. Je zde velká pravděpodobnost toho, že ve střednědobém horizontu se opět dostane reálná inflace na své předkrizové hodnoty tj. 4-5% nicméně úrokové sazby budou opět níže. Proto si nemyslím, že by jakákoliv chudší rodina na tom ve výsledku byla v budoucnu lépe. Zvýšení cenové hladiny ještě nikomu nezajistilo lepší život! Tento problém se však netýká jen domácností v USA, týká se všech západních domácností! V budoucnu se nerovnost dle mého naopak zvýší především díky toho, že finančně vzdělaní a gramotní lidé na tom opět vydělají, zatímco zbytek bude jen koukat. Není nic "bezpečnějšího" než státní dluhopisy, jak známe z posledních let :))
  ……
  •  
   17.12.2015 12:51

   oficiální inflační číslo je největší lží v ekonomice, tak doufám, že tu inflaci už vice nenakopnou, nějak totiž marně hledám cokoliv co by za posledních pár let nezrdažilo mimo lokomotiv tam cenu neznám :o)
   Mike -Green D. is killing Europe
 • ???
  17.12.2015 11:15

  ..."Dvacet (???) nejbohatších lidí ve Spojených státech dnes vlastní větší majetek než dolní polovina..." Dvacet nebo 20%??? - v kontextu s další větou: "...bohaté domácnosti představují více než pětinu celé americké populace." Na to, že redaktoři po sobě nečtou , co napsali, se dá zvyknout u pravopisných chyb. pokud jde o fakta, docela to devalvuje odbornou kvalitu článků.
  marrtt
  • Re: ???
   17.12.2015 12:36

   Originální text: America’s 20 wealthiest people now own more wealth than the bottom half of the entire population...
   Patria Online
   •  
    17.12.2015 14:47

    A zamyslel se někdo, jestli to dává smysl??? opět v kontextu s druhou citovanou pasáží?? Chyba může být i v originále.
    marrtt
    •  
     17.12.2015 16:39

     To klidně může dávat smysl. Nikde v článku není definováno, co to jsou bohaté domácnosti. Vzájemně se to tedy nemusí vylučovat.
     Rosťa
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data