Aktualizováno Čas se dnes ve středu 16. 12. ve 20:00 po dlouhých devíti letech naplnil. Fed si již nedovolil udělat další překvapení v tomto roce a tentokrát zcela v souladu s očekáváním zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Gradualismus má být pak nové učení, kterým se má řídit měnová, resp. úroková politika americké centrální banky. Zvyšování úrokových sazeb Fedu se má sice odehrávat postupně, avšak nikoliv mechanicky jako v minulých cyklech. Vše však bude záviset na příchozích datech, což je důležitý uklidňující signál pro globální trhy. Ty se tak stále mohou i po dnešku spolehnout na opatrný Fed, jež je nenechá na holičkách.
Kde ještě se holubičí sny trhů naplnily? Nepochybně se tak stalo u prognózy úrokových sazeb, kde se očekávaná mediánová sazba prognózovaná členy FOMC pro konec roku 2017 posunula směrem dolů o 25 bazických bodů (na úroveň 2,37%). Stejně tak mohou být trhy spokojeny s tím, že Fed bude pokračovat v politice reinvestování splatných dluhopisů, jež v má bilanci. Stát se tak má teprve v okamžiku, kdy bude proces normalizace měnové politiky dobře zaběhlý, což může být až rok či dva. A konečně šéfka Fedu Yellenová explicitně zmínila, že důležitou proměnou pro měnovou politiku jsou finanční podmínky a tedy i ceny aktiv včetně dolaru. Pokud by se se tedy situace na finančních trzích zhoršila a to perzistentně - Yellenová slíbila, že na to Fed bude reagovat.
Co se týká překvapení v jestřábím stylu, tak ta byla dnes zastoupena jen minimálně. Lze k nim přiřadit fakt, že se očekávané (prognózované) úrovně Fed sazeb pro rok 2016 a dlouhé období nezměnily a zůstaly na relativně vysokých úrovních (1,37%, resp. 3,5%). Obdobně lze chápat jednomyslnost dnešního restriktivního rozhodnutí a možná i velmi optimistická očekávání ohledně dalšího utahování trhu práce (míra nezaměstnanosti má být podle Fed v následujících letech na úrovni 4,7%).
V součtu lze dnešní výstupy ze zasedání FOMC hodnotit jako velmi vybalancované. Nyní bude skutečně záležet na příchozích makroekonomických datech a globálních finančních podmínkách v roce 2016, které společně určí, kolikrát si Fed dovolí utáhnout měnovou politiku v roce, kdy jsou v USA prezidentské a parlamentní volby. My odhadujeme, že Fed zvýší v příštím roce úrokové sazby celkem třikrát o 25 bazických bodů, přičemž rizika tohoto výhledu jsou vychýlena směrem dolů.
Dluhopisy
Po zasedání Fedu byla včera americká křivka poměrně volatilní. Dvouletý výnos a krátký konec křivky šly dál vzhůru, i když již ne nijak výrazně (o 2 bps). Podle futures trhy sázejí na růst amerických sazeb v příštím roce kosmeticky vzhůru - do konce příštího roku opatrně počítají s dvěma růsty sazeb o 25 bps. Fed zatím sám zůstává optimističtější a mediánový odhad centrálních bankéřů pro konec příštího roku leží na 1,375 % (tj. přibližně čtyřnásobné zvýšení sazeb). Delší konec křivky nejprve slábl (výnosy rostly) kvůli dobrému hodnocení americké ekonomiky. Později ale své ztráty otočil. Delší výnosy více než pod taktovkou Fedu zůstávají pod tlakem padajících cen ropy, které drží na vyspělých trzích nízko inflační očekávání.
Komodity
Cena ropy Brent se před vypršením lednového kontraktu dostala opět pod tlak a klesala včera asi o 3,3 %. Dnes ráno se cena Brentu pohybuje prakticky kolem včerejších závěrečných úrovní. Zvýšení amerických oficiálních sazeb se na ceně ropy nijak zvlášť neprojevilo - v tomto ohledu měla větší dopad čísla o amerických zásobách ropy a produktů za minulý týden. Zásoby surové ropy vzrostly nakonec ještě razantněji, než trh čekal, což se projevilo zejména na ceně ropy WTI. Ta poklesla bezmála o 5 %.
Protože bylo zvýšení sazeb v USA očekávané, tak nemělo výraznější vliv ani na cenu zlata, která tak zatím zůstává bezpečně nad 1000 USD/toz, aktuálně na 1068 USD.