Ceny komodit letos na světových trzích spíše rostou, v prvním pololetí nejvíce zdražily drahé kovy, měď a hovězí maso. Naopak výrazně zlevnily cukr, kakao, zemní plyn, ropa a pomerančový džus. Komoditní index agentury Bloomberg od začátku roku zaznamenal růst o 3,3 procenta, ukazují burzovní statistiky.
Nejvyšší vzestup z celého trhu předvádí platina s 48procentním růstem, za kterým stojí převážně spekulativní faktory. "Cena zlata v prvním pololetí vzrostla o 26 procent. Podobný vývoj zaznamenalo stříbro, které posílilo rovněž o čtvrtinu. Palladium od začátku ledna do konce června zvýšilo svou cenu o 23 procent," řekl ČTK analytik Golden Gate Pavel Ryba.

O 18 procent stouply futures na skot v USA. Důvodem jsou historicky nízké početní stavy zvířat a zároveň silná poptávka spotřebitelů po hovězím mase. Projevuje se také zastavení importů z Mexika na sklonku minulého roku. O 12,5 procenta vzrostla cena mědi. Tento kov letos výrazně posiluje díky poptávce z USA, kde se obchodníci bojí zavedení nových cel. Naopak klesla cena železné rudy, o desetinu, a oceli.
Propad o 54 procent vykázala cena pomerančového koncentrátu na burze v New Yorku. Důvodem je očekávaná rekordní sklizeň v Brazílii a výprodej spekulativních růstových pozic, které v posledních letech ovládly obchodování této komodity.
Cena kakaa spadla o pětinu, cukru o 15,5 procenta a cena kávy o čtyři procenta. Důležité je lepšící se počasí pro všechny tyto komodity v Brazílii a relativně strmý pád z předchozích vysokých cen. Pro kakao je zásadní vývoj počasí v západní Africe, kde více deště v posledních měsících slibuje lepší podzimní sklizeň. Káva prudce propadá z únorových historických rekordů.

Situace u cen ropy je letos zvláště nepřehledná. Severomořský Brent klesl o desetinu a texaský benchmark WTI ztratil devět procent. Cena klesá kvůli postupnému navyšování produkce kartelu OPEC. Ještě větším poklesům brání relativně silná poptávka a také nárazově napjatá geopolitická situace. V červnu způsobila výraznou rozkolísanost situace na Blízkém východě.

Cena měsíčního kontraktu na zemní plyn na nizozemské burze klesla o 32 procent. Napětí kvůli chladnému průběhu zimy je pryč a v Evropě se daří postupně doplňovat zásobníky. Koriguje letos také cena elektřiny. Roční kontrakt v Lipsku zlevnil o 11 procent.
Ceny obilovin v USA jsou stále nízko. Cena pšenice se snížila o 4,5 procenta a cena kukuřice o osm procent. Naopak cena sójových bobů stoupla o dvě procenta.
Zdroj: čtk, patria