Ve Španělsku nastanou těžší časy. Parlamentní volby sice přinesly poměrně jasné vítězství vládnoucím lidovcům (zisky dokonce předčily očekávání). Potíž je, že není s kým vládnout. Problémem je především slabý výkon liberálů Ciudanos (Občané). Ti by byli logicky hlavním partnerem k vyjednávání jak pro lidovce, tak pro druhé socialisty. Namísto očekávaných 20 % hlasů ale získaly pouhých 14 % a ani jedné z největších politických stran s formováním koalice příliš nepomohou. Situaci také komplikuje skutečnost, že proti-reformní ultralevicová strana Podemos (obdoba řecké Syrizy) naopak překvapila vyšším počtem hlasů a stane se třetí nejsilnější stranou v parlamentu.
Co tedy od výsledků španělských voleb čekat? Ukazují na to, že čtvrtá největší země eurozóny je reformami také trochu unavená. Prvotní reakce trhů tak bude pravděpodobně negativní. Situace ale není zdaleka tak vážná jako v Řecku. Vládnoucí pravice jasně zvítězila a proti-reformní síly budou mít těžko určující vliv na politiku nové vlády. Rozdrobenost parlamentu ale ukazuje na výrazné názorové rozdíly v dnešním Španělsku a jakákoliv vláda bude z povahy věci nestabilní. Zdá se tedy, že se nové reformy v tuto chvíli odkládají na neurčito. To je scénář podobný poslednímu vývoji v Portugalsku a má hodně daleko k řeckému “revolučnímu” odporu a nakročení k anti-reformním krokům…
V nejbližších dnech a týdnech bude Španělsko každopádně v centru pozornosti. Pro trhy by byla patrně nejpřijatelnější velká koalice lidovců a socialistů. Všechny další varianty jsou buď hodně krkolomné (spojení socialistů, Podemos a liberálů) anebo počítají s menšinovou a o poznání méně stabilní vládou.
Region - forex
Zatímco polský zlotý pokračuje před koncem roku v redukci svých ztrát, tak koruna o pár haléřů oslabila. Může to být dáno tím, že někteří z importérů využívají “obědu zadarmo”, jež jim připravila před koncem roku svými intervencemi ČNB. Forwardové kurzy EUR/CZK jdoucí přes konec roku se totiž tlačí pod intervenční hranici 27,00, což pro importéry představuje lákavou možnost zajistit si kurz i na velmi krátkou dobu pod úrovní 27,00 (na což by na spotovém trhu nedosáhli). Tato situace vytvářející prostor pro zajímavou arbitráž může s ohledem na technicko-sezónní faktory přetrvávat až do konce roku.
Dluhopisy
Prudké propady akciových trhů vyrovnávajících se s vidinou vyšších sazeb v USA a levnějšími cenami ropy stáhly opět dolů delší konce křivek. Výnos desetiletého německého dluhopisu poklesl o 5 bps do blízkosti 0,55 %. Na začátku tohoto týdne může německý bund čerpat sílu z nejistého výsledku voleb ve Španělsku, naopak výnosy španělských fixně úročených instrumentů již ráno míří vzhůru.
Komodity
Ropa se v pátek opět dostala pod tlak, který vyplýval mimo jiné z toho, že počet břidličných vrtů v USA po sérii poklesů vzrostl, což jen znásobilo strach přebytku nabídky nad poptávkou. K němu rovněž přispívá velmi teplý začátek zimy na severní polokouli. Ropa Brent se tak opět posunula k hranici 36,20 dolarů za barel, což je jedenáctileté minimum dosažené uprostřed finanční krize v roce 2009. Je dost možné, že tuto hranici bude ropa dnes vážně testovat, přičemž propad pod ní by byl důležitý (medvědí) signál.