Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazilský olympijský rok – jaké šance nabídne investorům?

Brazilský olympijský rok – jaké šance nabídne investorům?

11.01.2016 12:23
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Půldruhého roku po památném semifinálovém výprasku od německé reprezentace na domácím fotbalovém šampionátu neřeší brazilská média blížící se olympiádu v Riu, ani obligátní přemrštěné náklady či (ne)stíhání dostavby sportovišť a ubytovacích kapacit. V jejich hledáčku je naopak neutěšená ekonomická a politická situace.

Brazílie, první písmenko ve zkratce spolku kdysi dynamicky se rozvíjejících ekonomik BRIC(S), momentálně prochází největší recesí od Velké deprese. Tamní měna ztratila loni proti dolaru 33 procent, ekonomika poklesla o 3,5 procenta, inflace se dostala na dvojciferné hodnoty, míra nezaměstnanosti pomalu míří tamtéž a země přišla o investiční rating.

Jedna kauza za druhou

Do toho propuklo hned několik politických skandálů, v jednom případě dokonce hrozí přemístění značné části členů parlamentu za mříže, ve druhém se zase hraje o vystrnadění prezidentky Rousseffové z úřadu. Kvůli různým kauzám je podle některých zdrojů obžalováno, stíháno nebo alespoň vyšetřováno více než třetina členů horní sněmovny a čtvrtina členů dolní sněmovny brazilského federálního parlamentu.

První skandál se týká státem ovládaného ropného obra Petrobras, jakési obdoby našeho ČEZu. Rousseffová byla v letech 2003–2010 členkou představenstva a právě v té době měly z firmy odcházet nemalé platby koaličním politikům. Prezidentka paradoxně v této kauze vyšetřována není, ale její impeachment (tj. proces odvolání prezidenta) spustil předseda dolní sněmovny z koaliční strany PMDB, který v této kauze (pojmenované „automyčka“) naopak vyšetřován je. Petrobras, před pěti lety čtvrtá nejhodnotnější firma světa, ve spojitosti se skandály loni odepsal 17 miliard dolarů a jeho zadlužení také vinou nízkých cen ropy dosahuje vysokých 5,4násobku EBITDA.

Rousseffová se naopak měla provinit tím, že kromě schváleného rozpočtu v roce 2014 utratila její vláda i „výpomoc“ od státních bank, zejména mamutí rozvojové banky BNDES, ve výši 26 miliard dolarů, což představuje zhruba 3 procenta rozpočtu. Přitom právě v roce 2014 Rousseffová vyhrála těsně volební souboj o své znovuzvolení, a naštvaná veřejnost tak v jejím jednání – které sama prezidentka považuje za normální, protože si podobně vypomáhaly i předchozí vlády – zřejmě vidí ekvivalent kupování si hlasů za státní peníze. Odvolání prezidentky podporuje 60 procent veřejnosti (její popularita propadla v prosinci 2015 na 8 procent), nicméně kvůli parlamentním prázdninám si na další dějství budou Brazilci muset počkat minimálně do poloviny února.

Pokud Rousseffová padne, na její místo nastoupí viceprezident Temer z koaliční PMDB, který by měl mít šanci zlepšit vztahy s parlamentem. Podpora veřejnosti pro prosazení nutných reforem je ale nejistá, a to nejméně do věrohodného uzavření kauzy Petrobras.

Nabídne Brazílie prostor pro výhodné nákupy?

Brazilská ekonomika má podle dostupných předpovědí pokračovat v poklesu i letos, byť mírnějším tempem, a někteří investoři by se tak mohli začít rozhlížet, zda by se situace nedala využít k výhodným nákupům. Vzhledem k propojení velké části akciového indexu i obchodovatelných dluhopisů s těžko předvídatelným politickým vývojem bychom ovšem spíše doporučovali opatrnost. Sázet podle nás nelze ani na posílení místní měny – realu – už vzhledem k vysoké míře inflace. Nicméně „všechno zlé je pro něco dobré“, a tak se i v brazilském marasmu dá najít pár zajímavých příběhů.

Smysl v tomto případě může dávat sázka na exportéry. Propad hodnoty realu by mohl vylepšit marže u průmyslových titulů se silným podílem vývozu natolik, aby vylepšená ziskovost převážila nad rostoucí rizikovou přirážkou. Tento profil podle našeho názoru splňují minimálně dva tituly. Prvním je výrobce letadel Embraer (loni +24 procent). Firma vyváží 80 procent produkce, má nízké zadlužení a vypadá dobře i v relativním ocenění proti sektoru. Navíc levná ropa nahrává poptávce po letecké dopravě a potažmo po letadlech. Druhým titulem je petrochemická firma Braskem (loni +58 procent), jejíž export tvoří 44 procent tržeb a která expanduje zejména do USA. Společnost částečně kontroluje právě Petrobras, což může vysvětlovat velmi nízké relativní ocenění vzhledem k dosahovaným ziskům navzdory tomu, že sama není s aférou částečného vlastníka spojována a má lepší úvěrový rating.

Miroslav Adamkovič

Investiční analytik ČSOB

Miroslav Adamkovič vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a je držitelem titulu CFA (certifikovaný finanční analytik). V letech 2003–2013 pracoval na analytických pozicích v PPF a Komerční bance a další dva roky na projektech v oblasti consumer finance v Asii. Od roku 2015 je investičním analytikem ČSOB Asset Management, kde se specializuje zejména na český akciový trh a kreditní analýzy.

 
 
 

Čtěte více:

Výborné zprávy z amerického trhu práce akciím nepomohly…
11.01.2016 9:10
Čísla z amerického trhu práce dopadla výborně - velice silný přírůstek...
Čínský propad nekončí a dále cloumá globálními trhy
11.01.2016 10:37
Čínské akciové trhy nezahájily ani druhý týden letošního roku v poziti...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data