Investoři začali zabudovávat rizika do trhu plynoucí z případné realizace tzv. Brexitu – tedy varianty, kdy Velká Británie by byla první zemí, která by opustila EU. Tu britský premiér označil příznačně anglicky „step into the dark“. Obavy živí navíc problémy Schengenu, jednoho z klíčových projektů Evropy.
Vzpruhou pro zastánce opuštění EU je fakt, že se jeden z nejoblíbenějších britských politiků Boris Johnson, aktuálně v pozici starosty Londýna, postavil na jejich stranu jen několik hodin předtím, než premiér oznámí svou oficiální podporu pro setrvání v EU.
To vše poté, co David Cameron jednal v pátek a v sobotu na evropském summitu a vybojoval podle něho slušnou verzi dohody. Tu bude také prezentovat ve Velké Británii. Navíc již stanovil datum referenda o setrvání jeho země v EU. To bude 23. června – více v článku Jana Šumbery.
Dění na britské libře podporuje i objem volatility, která je proti ostatním párům vyšší a narostla na nejvyšší úrovně od roku 2011, kdy Johnson vytáhl do boje za vystoupení z EU.
Britská libra proti dolaru oslabila na sedmileté minimum na hladině 1,4059 a oslabila tak proti dolaru o 2,4 %. Dohoda Camerona s EU měla nejdříve podporující efekt na vývoj kurzu, ten však se startem týdne vyprchal a investoři se spíše připravují na variantu – co kdyby nakonec Británie z EU vystoupila. Aktuálně se obchoduje na 1,4094 proti dolaru. Libra je tak o -2,15 % slabší. Proti euru oslabuje -0,91 % na 1,2781. Proti japonskému jenu ztrácí -1,50 % na 159,31.

Řada analytiků a obchodníků očekává, že celé období před samotnou volbou o setrvání Británie bude libra pod tlakem a ve spárech spekulantů. Tlak bude spíše právě na její další oslabování proti hlavním měnám, když není úplně jasné, jak volba skutečně dopadne.
Podle posledních průzkumů mezi britskou veřejností jsou výsledky víceméně vyrovnané. V každém průzkumu vítězí střídavě odpůrci a zastánci. Jazýčkem vah při samotné volbě budou znovu a poslední dobou relativně často tzv. nerozhodnutí voliči. Ty se jistě pokusí David Cameron i zastánci vystoupení aktivizovat před samotným referendem. Oni pravděpodobně rozhodnou o osudu Británie.
Podle agentury Moody’s by ekonomické náklady spojené s výstupem převážily nad benefity, které by země získala. Agentura rovněž uvedla, že by musela revidovat jinak dobrý rating Británie a třeba změnit svůj výhled na negativní.
Překvapivými konsekvencemi si prochází i euro. To také oslabuje proti dolaru. Důvodem slabosti je strach o soudržnost Schengenu, kdy smrtící úder by právě mohl přijít z volby o Brexitu. Aktuálně je nejpalčivějším problém nezvládnutá ochrana vnější hranice jinými slovy systematická práce s přívalem utečenců přes Turecko, kde je situace na této nejfrekventovanější migrační trase asi nejpalčivější.
Navzdory těmto chmurám na měnovém trhu, akciový index FTSE100 roste +1,31 % a kopíruje tak vývoj svých kontinentálních kolegů napříč Evropou.
Zdroj: Reuters, Bloomberg, FT