Pokračujeme dnes v našem pohledu na společnosti, které by alespoň teoreticky měly těžit z toho, že globální elektronický segment maloobchodního trhu se bude pravděpodobně nadále těšit poměrně silnému růstu (viz předchozí příspěvek v sérii Zaostřeno na blue chips). Stejně jako nebylo třeba představovat společnost , které jsme se věnovali minule, není třeba představování u společnosti .
Akcie na rozdíl od Amazonu nedokázaly v roce 2015 akcionáře nějak výrazněji potěšit. V roce letošním pak dokonce poměrně prudce korigovaly. Pětiletá návratnost je ale stále znatelně nad celým trhem (díky roku 2012), i když beta společnosti je na hodnotě 1,07 a tudíž rizikovost akcie (a požadovaná návratnost) by měla být s trhem porovnatelná. Mimochodem podobně jako u řady dalších akcií tu pohled na volatilitu akcie ukazuje, že je znatelně živější, než celý trh. Což asi podtrhuje význam rozdílu mezi rizikem systematickým (odraženým v betě a relevantním pro diverzifikované investory) a rizikem celkovým (tj., volatilitou). To první je tu tedy na úrovni trhu, to druhé znatelně nad ním.

Zdroj: FT
Podle historického vývoje tržeb a zisků bychom mohli tvrdit, že už má ty nejlepší roky za sebou. Analytici sice očekávají, že v roce 2016 a 2017 dojde k mírnému růstu tržeb a ziskovosti, ale ani jejich případný optimismus na nějaký klíčový obrat nenaznačuje. Návratnosti se také nepohybují na nijak výjimečných úrovních, i když náklad kapitálu je podle jednoduchého ROI a ROE pokryt:

Zdroj: FT
Provozní tok hotovosti poměrně prudce rostl až do roku 2014, v roce minulém ale klesl na 4 miliardy dolarů. Po celkových investicích pak firmě zbylo asi 400 milionů dolarů, v roce 2014 to byly 3 miliardy dolarů, v roce 2013 byl na úrovni cash flow po investicích hluboko v záporu. Volatilita je tedy dost vysoká i u těchto klíčových čísel. Možná je to jeden z důvodů, proč firma nevyplácí žádné dividendy, uchyluje se jen ke značně proměnlivým odkupům.

Zdroj: FT
Ke konci minulého roku měl asi 6 miliard dolarů hotovosti, čistý dluh se pohyboval kolem nuly. Můžeme tedy použít slova sociálnědemokratického klasika a konstatovat, že „zdroje tu jsou“. Otázka je, jak budou použity – zejména s ohledem na vysoké ostatní investice, bez nichž by z byl velmi efektivní stroj na peníze.
Firma je tedy ve stagnaci, v horším případě v útlumu, Tok hotovosti je proměnlivý, obvykle ale vydělá nějakou hotovost, které by mohla být vyplácena akcionářům. Namísto toho probíhají mohutné akvizice a hromadění peněz v rozvaze. Celé to asi nebude mít nijak vysokou valuaci. Nebo ano?
Valuace z říše snů?
PE (ttm) se nyní nachází na hodnotě 15,22, což je zlomek valuace Amazonu. Ta ale v jeho případě trochu klame a podobné to může být i zde, jenže v opačném gardu. Takže nejlepší bude se opět podívat na to, jak na sebe „pasuje“ kapitalizace a volné cash flow, které generuje. Kapitalizace nyní dosahuje 27,8 miliard dolarů. Určit nějaký krátkodobý standard volného cash flow je trochu oříšek (viz výše), postupujme tedy dnes na základě následující otázky: Jak vysoké volné cash flow ospravedlní současnou kapitalizaci v případě, že by toto CF dlouhodobě stagnovalo?
Odpověď zní: 2,1 miliardy dolarů! Pokud bychom od kapitalizace odečetli hotovost drženou v rozvaze (tj. optimisticky předpokládáme, že bude bez ztrát brzy doručena akcionářům), stačilo by 1,6 miliard dolarů. Jenže historie ukazuje, že i takové cash flow je až na hodně výjimečný rok 2014 z říše snů. Jinak řečeno, trh čeká hodně velké a hodně rychlé zlepšení. Jeho zdroj se zdá být na první pohled evidentní – významné omezení ostatních investic. Netroufám si odhadovat, jak pravděpodobná je tato podstatná změny v chování firmy, ale určitě tu je (jako u řady dalších technologických firem) patrné stále stejné riziko: Tyto firmy vydělávají hodně peněz, ale ve snaze udržet se na špici technologického pokroku jich také většinu propálí v řadě futuristických projektů.
Jak jsem zmiňoval minule, vysoké PE Amazonu vede některé odborníky k domněnce, že tato firma je dobrým důkazem další bubliny na technologiích. Jeho cash flow realita ale hovoří trochu jinou řečí (o cash flow se ale nikdo moc nezajímá). Pokud bych za každou cenu hledal důkaz předraženosti technologií, používal bych namísto Amazonu svým PE dost dobře maskovaný .