Americký textilní průmysl zřejmě našel nový klíč, který mu má otevřít dveře k obrození. Podle deníku The je oním klíčem využití technologií v textilním průmyslu a orientace oboru na digitální svět. Speciální textilie, které v sobě nesou keramická, kovová nebo skelná vlákna jsou totiž považovány za možné cesty, které mají textilním firmám pomoci postavit se znovu na nohy. Advanced Functional Fabrics of America, projekt, kterým by měly americké textilní firmy proniknout do digitálního věku, je proto program, který spojuje státní instituce (ministerstvo obrany), vysoké školy, včetně například Massachusetts Institute of Technology a padesátku firem, které chtějí znovu oživit textilní průmysl. Rozpočet projektu počítá s částkou 320 milionů dolarů.
Do Advanced Functional Fabrics of America se zapojily nejen různé průmyslové podniky, jako například výrobci čipů a Analog Devices, ale také textilní společnosti jako Milliken, či nebo Corporation, do jejíhož portfolia patří značky Wrangler, Lee, Timberland, The North Face či Nautica, výrobci materiálů jako Corning a , ale i zdravotnické společnosti jako . A cíl projektu? Využít digitální technologie a součástky, jako vkládání drobných polovodičů a senzorů do textilií, prostřednictvím kterých lze vidět, slyšet, komunikovat, udržovat energii nebo monitorovat zdravotní stav nositele oblečení či monitorovat okolí ve kterém se nositel oblečení nachází.
Nová iniciativa má podle zjištění amerického deníku The sloužit k vytvoření národní sítě výzkumu a vývoje, designu a výrobních kapacit, zaměřených na nové látky. Výrobky z nové oblasti se označují jako „funkční tkaniny" nebo „připojitelné textilie", či „textilní zařízení" nebo „inteligentní oblečení." Takové textilie totiž umožňují díky propojení senzorů, umístěných v látce a výpočetní techniky, sledovat nejrůznější funkce, cíle a prostřednictvím připojení na nejrůznější aplikace ihned reagovat na aktuální dění.
Hodně si od nového projektu slibuje ministerstvo obrany Spojených států. Investice státních prostředků by totiž měla nakonec přinést výrobu nových uniforem, které budou při „akci“ nejen samy komunikovat, ale dokáží změnit třeba zbarvení vojáka a budou umět signalizovat nebezpečí, aby pomohly zabránit úmrtím. Optické senzory by navíc měly umět „zneviditelnit“ vojáky pro vyhledávací zařízení nepřítele a to i pro noční vidění. Projekt Advanced Functional Fabrics of America počítá s vytvořením zhruba dvou tuctů start-upů, které by v popisované problematice měly působit a pomoci vytvořit nová pracovní místa.
Organizátoři říkají, že vytváření pracovních míst, stejně jako vývoj nových technologií, bude měřítkem úspěchu či neúspěchu projektu. V plánech je, že po létech eroze textilních pracovních míst v USA, by nové technologie a orientace textilního průmyslu na „connected“ látky měla přinést stabilitu a hlavně více než 50 000 nových pracovních míst v horizontu příštích 10 let. A to v celé řadě průmyslových odvětví, které by na textilní průmysl navazovaly.