Pravděpodobnost červnového zvednutí sazeb v USA klesá a monetární politika v této zemi se dostává z centra pozornosti trhů. Poslední komentáře prezidenta Fedu v Atlantě Dennise Lockharta a Johna Williamse z Fedu v San Franciscu sice ukazují, že Fed ještě červnové zvýšení sazeb úplně nevylučuje, ovšem poslední data z trhu práce jsou vnímána jako něco, co podporuje argumenty hrdliček a v současné době se nezdá, že by kolegové Janet Yellenové chtěli trhům připravit nějaké negativní připravení.
Ekonom Tim Duy, který už roky sleduje vývoj americké monetární politiky, v samotném Fedu tvrdí, že velmi významný je rozhovor, který před několika dny poskytl Bill Dudley z Fedu v New Yorku novinářům z . Trhy přitom tomuto rozhovoru mnoho pozornosti nevěnovaly a je tak namístě poukázat na hlavní body, které si z něho můžeme vzít. Podle mého názoru je nejdůležitější, že politika Fedu je dnes stoprocentně závislá na tom, jaká data z ekonomiky přicházejí. Fed už se nepokouší dávat trhu nějaké vodítko ohledně načasování dalšího zvyšování sazeb. Tzv. „forward guidance“ tedy pozbyla na důležitosti a konkrétní očekávání jednotlivých členů FOMC dnes moc neznamenají. Víme jedině to, že zvyšování sazeb by mělo být jen pomalé, ale i to se může změnit v závislosti na aktuálním vývoji ekonomiky.
Na významu také ztratil celý koncept normalizace sazeb. Jde o zdravý vývoj, protože se tím snižují obavy z toho, že Fed bude „normalizovat“ sazby bez ohledu na to, co se děje v ekonomice. Snižuje se tím i riziko střetu mezi snahami o prudší utahování v USA a možným útlumem v globální ekonomice. Dudley také poukázal na významnou hranici 2% růstu HDP. Pro FOMC jde o nový cíl, který se podle Dudleyho nachází nad potenciálem a tudíž by měl vést k dalšímu utahování podmínek na trhu práce. Domnívá se, že růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalil, ale nečeká, že tento vývoj bude pokračovat. Trh práce totiž vytváří dostatečný růst osobních příjmů a od počátku roku došlo také k uvolnění finančních podmínek. Naše odhady i odhady z Fedu v New Yorku ovšem stále ukazují, že tempo růstu se drží pod 2 %.
Existují pádné argumenty pro to, aby se ekonomika „mírně přehřála“, protože tím by se dosáhlo snížení dlouhodobé nezaměstnanosti. Podle Dudleyho pak neexistuje důvod, proč by měl Fed zvedat sazby preventivně, protože inflace není reálnou hrozbou. Jádrová inflace zůstává na úrovni kolem 1,6 %, dolar a ropa působily v posledních čtvrtletích proti zvýšení inflace. Obavy pak vzbuzují deflační tlaky v eurozóně a Japonsku, kde je podle Dudleyho monetární politika méně úspěšná než v USA.
Dudley se neobává finanční nestability a dokonce tvrdí, že v rizikových oblastech z roku 2015 došlo k určitému uklidnění. Nízké je i riziko recese, protože Fed nemusí zvyšovat sazby preventivně a v tuto chvíli není patrný žádný negativní šok v domácí ani v zahraniční ekonomice. Celkově se pak z Dudleyho úvah zdá, že Fed sazby v červnu nezvýší a bude čekat, zda se růst ekonomiky dostane nad 2 %. Od září už budou relevantním faktorem i americké volby, ale to Fed nikdy nahlas nepřizná. Trhy momentálně čekají, že do prosince budou sazby zvýšeny jen jednou a zdá se, že toto očekávání odpovídá současné realitě.
Autorem je Gavyn Davies.
Zdroj: FT