Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA ztrácejí, vliv Ruska roste

USA ztrácejí, vliv Ruska roste

15.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy mají na Blízkém východě mnohem více vojenské síly než Rusko: 35 000 amerických vojáků a stovky letadel ve srovnání s 2 000 ruskými vojáky a 50 letadly. Přesto se vůdci zemí v tomto regionu snaží dostat k Putinovi, ale návštěva Washingtonu je tolik nezajímá. Proč tomu tak je? A proč jsem po svých cestách po Blízkém východě neustále slyšel, že Arabové i Izrael už ve spolupráci s Obamou moc nedoufají? Odpověď je následující: Pocit je důležitější než skutečná síla. A lidé na Blízkém východě mají pocit, že Rusko je ochotno použít svou sílu na to, aby změnilo daný stav, zatímco tento pocit u Spojených států chybí.

Putinův světonázor je v přímém rozporu s tím, čemu věří Obama. Ten se domnívá, že použití síly je namístě pouze v případech, kdy je přímo ohrožena bezpečnost Spojených států. Takový postoj ospravedlňuje preventivní útoky proti teroristům a boj proti ISIS a je založený na zkušenostech z Iráku a Afghánistánu. Vysvětluje také, proč Spojené státy váhaly s intenzivnějšími intervencemi v Sýrii v době, kdy tam existovala humanitární krize a Evropu ohrožovala uprchlická krize. Obama se na základě tohoto přesvědčení také domnívá, že Putin svými intervencemi v Sýrii nakonec nic nezíská.

Na Blízkém východě jsou ale normou postoje, které vyznává Putin. Včetně víry v to, že vojenskou sílu lze používat na prosazování svých politických postojů. Takový názor zastávají země, které jsou v regionu spojenci Spojených států i jejich nepřáteli. Ruské intervence v Sýrii tak úplně změnily tamní situaci a zároveň posílily pozici Ruska v regionu. To vše navíc s nevýznamnými náklady. Tyto intervence sebou nenesou žádný negativní dopad a nyní sám Obama považuje Putina za hráče, se kterým je nutno o dalším vývoji v této zemi jednat. Jinak řečeno, poznal, kdo má významné slovo a to samé zjistili i vůdci zemí v celém regionu.

Uvedené neznamená, že Spojené státy jsou slabé a Rusko je silné. Rusko se bezesporu nachází v ekonomickém úpadku a nízké ceny ropy jeho finanční problémy ještě prohloubí. Možná je to ale jeden z důvodů, proč se Putin pouští do intervencí na Blízkém východě, které mají zvýšit mezinárodní význam jeho země. Faktem ovšem je, že arabské země se obávají růstu moci Íránu více než ISIS. Bojí se i toho, že Američané mu v jeho snaze o získání dominantní pozice v regionu nebudou stát v cestě. Arabové i Izrael tak hlavně čekají na novou vládu ve Washingtonu, protože jsou si vědomi, že Rusko v konečném důsledku stabilizační roli hrát nebude. Stále se spoléhají na Spojené státy. A také si díky současné americké váhavosti uvědomují, že toho musí více učinit sami. Pokud to nepovede ke kontraproduktivním krokům, jde o dobrou věc.

Pokud má větší aktivita samotných zemí v regionu vést k dobrému konci, musí ony samy cítit, že mají v USA podporu. Spojené státy tak musí dát jasně najevo, že už nebudou porušovány zásady a pravidla, které byly dříve prohlášeny za nepřekročitelné. Musí také pochopit, že na Blízkém východě rozhoduje síla a nemusí váhat s jejím použitím. Znamená to i tvrdší postup vůči Íránu a možnému porušování dohod týkajících se jeho jaderného programu. Spojené státy také musí spolu s jejich spojenci v regionu vytvořit bezpečné bezletové zóny v Sýrii v případě, že Rusko bude dál podporovat Assada a nebude ho tlačit k tomu, aby dodržoval dohody o ukončení bojů, převodu moci a vytvoření humanitárních koridorů. Rusko a země Blízkého východu rozumí logice síly a je načase, aby ji Spojené státy začaly znovu používat.

Autorem je Dennis Ross, který se dlouhodobě pohybuje na Blízkém východě.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

Trumponomie – cesta k nejhloupější recesi v historii a k defaultu USA
13.05.2016 11:01
Některé úvahy Donalda Trumpa vyvolávají úsměv, ale přichází i s takový...
Evropská auto-rallye ještě nekončí
13.05.2016 9:28
Už tři roky po sobě se v Evropě permanentně zvyšuje zájem o nová auta....
Evropě utíká důležitá technologická revoluce
14.05.2016 6:00
Ve světě technologií a telekomunikací se nyní intenzivně hovoří o tzv....

Váš názor
  • si taky pamatuju
    16.05.2016 18:40

    Jak se i u nas zvysil vliv CCCP - hlavne pak po srpnu 1968. A kcemu jim to bylo dobre ? Moc kladne to nebylo a jak to dopadlo. Je to obrovska oblast a Putin nema dostatek tanku a lidi aby to cele obsadil, okupoval a svuj vliv tam si udrzel. Proc se vsechny zeme, kde Rusaci upevnili svuj vliv, po kratke dobe kdyz lidem dojde na jake sliby a kecy naleteli se tohoto vlivu rychle zbavuji. Kdyz ptacka chytaji hezky mu zpivaji. Staci se podivat na statistiky kolik Rusu odchazi na zapad nabo kolik jejich drivejsich satelitu se odtrhavaji. Posledni pripad Kuba, kde si predavaji moc dva brachove - ja na brachu bracha na me. Presne podle vzoru Putin Medvedev - Medvedev Putin v jejich socialistickem kralovstvi.
    He
  • Zase článek jak z novinek
    16.05.2016 9:45

    Kam na to páni redaktoři chodí, nebo kdo ty zprávy vybírá. Stejného významu jako že Zeman dnes udělal o holi o 20 kroků vice zatímco Obamovi dnes trvalo zaběhnutí 1 km o půl minuty déle.
    hm
    • Re: Zase článek jak z novinek
      16.05.2016 9:53

      Co Faymann, pořád ok??
      el mrcoch
      • Podle toho jak se věci vyvíjí
        16.05.2016 15:54

        ....tak roste vliv Ruska hlavně v jižní Americe. Je to nejlépe vidět ve Venezuele a Brazilii. Tam už jedou podle ruského vzoru hezkých pár let. Vliv Ruska je nejlépe vidět na životní úrovni a stylu těch nejchudších států. Na takovém Krymu a východu Ukrajiny je to nejrazantnější. I té Číně se daří od těch dob co se vymanila z poruščí rusáků a stává se z ní světová velmoc která už dávno předčila Rusko. Kopírovat Rusko je cesta do pekel.
        mn
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y