Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropě utíká důležitá technologická revoluce

Evropě utíká důležitá technologická revoluce

14.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě technologií a telekomunikací se nyní intenzivně hovoří o tzv. 5G. Tato „pátá generace“ by měla učinit realitu z věcí, jako jsou automobily, které se samy řídí, či televize s vysokým rozlišením v metru. Jde o závod, v němž ale Evropa zaostává. A není překvapivé, že problém nespočívá na straně podnikatelů a korporátního sektoru, ale na straně politiky. Technologie totiž podle některých odborníků vyžaduje, aby všech 28 zemí EU zavedlo ve stejnou dobu stejná přenosová spektra a standardy. Nestačí, aby k tomu došlo pouze na úrovni jednotlivých zemí. Brusel tak chce vytvořit digitální verzi Schengenu. A zde začínají zmíněné problémy.

Brusel se o zavedení jednotných standardů snaží opakovaně, ale vždy narazil na mocné zájmové skupiny v jednotlivých zemích. Roberto Viola, který pracuje pro Evropskou komisi, cestuje po celé Evropě a snaží se vytvořit konsenzus, který by zavedení standardů umožnil. Cílem je vytvoření spektra frekvencí, které by mobilní operátoři používali k přenosu signálu. Viola navrhuje pásmo 700 MHz a toto pásmo by mělo být uvolněno do roku 2020. Uvedené jednotné pásmo by umožnilo mezinárodní koordinaci v řadě potřebných oblastí. Toto pásmo by mimo jiné zajistilo kvalitní přístup k internetu, a to i do odlehlejších oblastí, a „dláždilo by cestu směrem k 5G“.

Zmíněné pásmo by se mělo konkrétně pohybovat mezi 694 MHz a 790 MHz. Toto pásmo ale nyní používají televizní stanice a pokud by jej musely uvolnit, snížilo by to celkový rozsah frekvencí, které používají, asi o 30 %. V zemích, jako je Itálie, by to byl problém, protože tam není dostatek volných frekvencí. Panují také obavy, že některé země nebudou mít dost zdrojů na to, aby provedly potřebné změny v infrastruktuře. Některé státy přitom už provedly vysoké investice právě do zmíněného pásma a někde je toto pásmo i předmětem licencí, které vyprší až za řadu let.

Většina zemí EU chce dosáhnout odkladu až do roku 2022, nejvíce proti plánu protestuje právě Itálie, která brání stanici RAI. Ta s použitím zmíněného pásma přináší vysílání milionům lidí. Britský regulátor Ofcom přitom odhaduje, že jen v Británii bude změna pásem vyžadovat investice ve výši 660 milionů liber. Země, které sousedí s nečlenskými státy, se pak obávají, že s nimi budou muset znovu jednat o používání frekvencí. Například Finsko by muselo uzavřít novou dohodu s Ruskem, a to v době, kdy vztahy mezi oběma zeměmi nejsou právě ideální. V tuto chvíli se tak zdá, že potřebné změny se podaří do roku 2020 provést jen v Německu, Švédsku a Francii.

V Evropě tak rostou obavy, že čínské firmy jako Huywei a ZTE k sobě přetáhnou klienty, protože jim budou nabízet technologie, které budou v některých odvětvích představovat revoluci, jedná se hlavně o automobilový průmysl a zdravotní péči. Hossein Moiin z Nokie k tomu říká: „Ti, kteří budou na trhu jako první, budou mít obrovskou výhodu. Evropa si nemůže dovolit zpoždění a měla by se tedy hodně snažit.“ 5G by přitom podle některých názorů mohla být pro Evropu dokonce příležitostí, jak dohnat to, co v oblasti technologií zameškala. Evropské technologické společnosti se už nyní snaží o vývoj technologií, které by podporovaly 5G. Na takovém projektu se například spojil Ericsson se společností TeliaSonera.

Boston Consulting Group odhaduje, že lepší propojení mezi zařízeními, jako je mobilní telefon a domácí spotřebiče (tzv. internet věcí), by v Evropě zvýšil ekonomickou aktivitu přibližně o 330 miliard eur. Toto propojení ovšem bez 5G nebude dobře fungovat. A jak bylo uvedeno, firmy se všemožně snaží o to, aby jim v těchto technologiích neujel vlak. Technologický ředitel Ericssonu Ulf Ewaldsson tak říká, že v technologickém odvětví probíhá intenzivní komunikace na toto téma, protože „výhoda těch prvních bude obrovská“. Už nyní je přitom patrné, že v Severní Americe a v Asii je pokrok větší než v Evropě.

Autorem je Chris Spillane.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

BoE hlasitě varuje před Brexitem
13.05.2016 9:10
Včera Bank of England (BoE) asi zatím nejhlasitěji varovala před Brexi...
Tempo růstu německého HDP se v prvním čtvrtletí zdvojnásobilo
13.05.2016 9:04
Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl o 0,7 procenta ...
Trumponomie – cesta k nejhloupější recesi v historii a k defaultu USA
13.05.2016 11:01
Některé úvahy Donalda Trumpa vyvolávají úsměv, ale přichází i s takový...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y