Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropě utíká důležitá technologická revoluce

Evropě utíká důležitá technologická revoluce

14.05.2016 6:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě technologií a telekomunikací se nyní intenzivně hovoří o tzv. 5G. Tato „pátá generace“ by měla učinit realitu z věcí, jako jsou automobily, které se samy řídí, či televize s vysokým rozlišením v metru. Jde o závod, v němž ale Evropa zaostává. A není překvapivé, že problém nespočívá na straně podnikatelů a korporátního sektoru, ale na straně politiky. Technologie totiž podle některých odborníků vyžaduje, aby všech 28 zemí EU zavedlo ve stejnou dobu stejná přenosová spektra a standardy. Nestačí, aby k tomu došlo pouze na úrovni jednotlivých zemí. Brusel tak chce vytvořit digitální verzi Schengenu. A zde začínají zmíněné problémy.

Brusel se o zavedení jednotných standardů snaží opakovaně, ale vždy narazil na mocné zájmové skupiny v jednotlivých zemích. Roberto Viola, který pracuje pro Evropskou komisi, cestuje po celé Evropě a snaží se vytvořit konsenzus, který by zavedení standardů umožnil. Cílem je vytvoření spektra frekvencí, které by mobilní operátoři používali k přenosu signálu. Viola navrhuje pásmo 700 MHz a toto pásmo by mělo být uvolněno do roku 2020. Uvedené jednotné pásmo by umožnilo mezinárodní koordinaci v řadě potřebných oblastí. Toto pásmo by mimo jiné zajistilo kvalitní přístup k internetu, a to i do odlehlejších oblastí, a „dláždilo by cestu směrem k 5G“.

Zmíněné pásmo by se mělo konkrétně pohybovat mezi 694 MHz a 790 MHz. Toto pásmo ale nyní používají televizní stanice a pokud by jej musely uvolnit, snížilo by to celkový rozsah frekvencí, které používají, asi o 30 %. V zemích, jako je Itálie, by to byl problém, protože tam není dostatek volných frekvencí. Panují také obavy, že některé země nebudou mít dost zdrojů na to, aby provedly potřebné změny v infrastruktuře. Některé státy přitom už provedly vysoké investice právě do zmíněného pásma a někde je toto pásmo i předmětem licencí, které vyprší až za řadu let.

Většina zemí EU chce dosáhnout odkladu až do roku 2022, nejvíce proti plánu protestuje právě Itálie, která brání stanici RAI. Ta s použitím zmíněného pásma přináší vysílání milionům lidí. Britský regulátor Ofcom přitom odhaduje, že jen v Británii bude změna pásem vyžadovat investice ve výši 660 milionů liber. Země, které sousedí s nečlenskými státy, se pak obávají, že s nimi budou muset znovu jednat o používání frekvencí. Například Finsko by muselo uzavřít novou dohodu s Ruskem, a to v době, kdy vztahy mezi oběma zeměmi nejsou právě ideální. V tuto chvíli se tak zdá, že potřebné změny se podaří do roku 2020 provést jen v Německu, Švédsku a Francii.

V Evropě tak rostou obavy, že čínské firmy jako Huywei a ZTE k sobě přetáhnou klienty, protože jim budou nabízet technologie, které budou v některých odvětvích představovat revoluci, jedná se hlavně o automobilový průmysl a zdravotní péči. Hossein Moiin z Nokie k tomu říká: „Ti, kteří budou na trhu jako první, budou mít obrovskou výhodu. Evropa si nemůže dovolit zpoždění a měla by se tedy hodně snažit.“ 5G by přitom podle některých názorů mohla být pro Evropu dokonce příležitostí, jak dohnat to, co v oblasti technologií zameškala. Evropské technologické společnosti se už nyní snaží o vývoj technologií, které by podporovaly 5G. Na takovém projektu se například spojil Ericsson se společností TeliaSonera.

Boston Consulting Group odhaduje, že lepší propojení mezi zařízeními, jako je mobilní telefon a domácí spotřebiče (tzv. internet věcí), by v Evropě zvýšil ekonomickou aktivitu přibližně o 330 miliard eur. Toto propojení ovšem bez 5G nebude dobře fungovat. A jak bylo uvedeno, firmy se všemožně snaží o to, aby jim v těchto technologiích neujel vlak. Technologický ředitel Ericssonu Ulf Ewaldsson tak říká, že v technologickém odvětví probíhá intenzivní komunikace na toto téma, protože „výhoda těch prvních bude obrovská“. Už nyní je přitom patrné, že v Severní Americe a v Asii je pokrok větší než v Evropě.

Autorem je Chris Spillane.

Zdroj: Politico


Čtěte více:

BoE hlasitě varuje před Brexitem
13.05.2016 9:10
Včera Bank of England (BoE) asi zatím nejhlasitěji varovala před Brexi...
Tempo růstu německého HDP se v prvním čtvrtletí zdvojnásobilo
13.05.2016 9:04
Hrubý domácí produkt Německa v prvním čtvrtletí stoupl o 0,7 procenta ...
Trumponomie – cesta k nejhloupější recesi v historii a k defaultu USA
13.05.2016 11:01
Některé úvahy Donalda Trumpa vyvolávají úsměv, ale přichází i s takový...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m