Aktualizováno Index spotřebitelské důvěry, který sestavuje Michiganská universita, se vyvíjel v květnu nečekaně dobře a oživuje naději na solidní druhý kvartál. Také dnes zveřejněné údaje o maloobchodních tržbách za duben positivně překvapily vyšším růstem (+1,3 % m/m vs. konsensus 0,8 %).
Podle zatím předběžných údajů si indikátor spotřebitelské důvěry připsal m/m 6,8 bodu (+7,6 %) na úroveň 95,8. Trh (agentura BBG) počítal sice s růstem, ale jen mírným o půl bodu, takže publikovaná data konsensus doslova převálcovala. Jde navíc o první zlepšení spotřebitelského sentimentu od prosince loňského roku, které současně mírně vylepšilo 3M klouzavý průměr na aktuálních 91,9 bodu.
Květnové zlepšení vychází z obou hlavních komponent indexu – hodnocení současné situace (+1,9 m/m) a především budoucích očekávání (+9,9 b m/m). Důvodem pro lepší zhodnocení aktuální ekonomické situace domácností jsou primárně rostoucí mzdové příjmy. Zvýšilo se také procento respondentů, kteří očekávají lepší podmínky i v příštím roce. Positivní zprávou jsou rovněž m/m nižší obavy z propouštění, které se přibližují historickému dnu a jsou vítaným uklidněním po nedávných smíšených datech z trhu práce.
Zklamáním jsou však inflační expektace, které zůstávají v krátkodobém horizontu jednoho roku stále extrémně nízko, konkrétně na úrovni 2,5 procenta (-0,3 p.b. m/m). Dlouhodobá inflační očekávání se posunula vzhůru pouze nepatrně o 0,1 procentního bodu na 2,6 %. To však dolaru nevadí a v bezprostřední reakci na publikovaná data proti euru posiluje.
Celkově vyznívají data positivně, a pokud finální revize potvrdí květnový obrat vzhůru, půjde o vítaný impuls pro soukromou spotřebu – klíčový faktor růstu americké ekonomiky. Lepší data jsou tažena primárně růstem příjmů/mezd, obavy z výsledku prezidentských voleb ustoupily, avšak nevymizely. Příjemným zjištěním je také skutečnost, že květnový růst spotřebitelské důvěry je široce rozkročený, zlepšení zaznamenaly všechny kategorie domácností, nejvíce pak ty nízkopříjmové a mladé rodiny.