Americká centrální banka vrátila do hry velice silně červnový růst sazeb. Z včerejšího zápisu z dubnového zasedání vyplynulo, že pokud Fed uvidí v nově příchozích číslech sílící růst, další zlepšení na trhu práce a pokračující návrat inflace k cíli, je připraven zvýšit v červnu sazby. A podle našeho názoru od dubnového zasedání skutečně viděl vesměs čísla ukazující na lepší výkon americké ekonomiky. Ke klíčovým číslům, která do červnového zasedání ještě uvidíme, patří květnový maloobchod a především květnové výsledky amerického trhu práce (3.6.). Ještě důležitější bude ale sledovat pokračující rétoriku klíčových členů amerického Fedu a to nejen směrem k americké ekonomice, ale také na adresu britského referenda o Brexitu, které nakonec může ovlivnit načasování dalšího růstu sazeb USA. Již dnes hovoří vlivný člen newyorského Fedu WiIliam Dudley a na konci měsíce potom šéfka Fedu Janet Yellenová (27. května). Stále si myslíme, že Fed v červnu vzhledem k hlasování o Brexitu raději “pouze” připraví trhy na růst sazeb v červenci.
Politické napětí a nejistota před britským referendem zjevně ovlivňuje i chování Evropské komise. Španělsko a Portugalsko přes rezignaci na snižování rozpočtových schodků (španělský deficit opět v roce 2015 přesáhl 5 % HDP) dostaly od Evropské komise další rok navíc na splnění svých fiskálních cílů. Francouzský komisař pro ekonomické záležitosti Pierre Moscovici správně vytušil, že navrhnout Madridu pokutu (až do výše 0,2 % HDP) v době kdy se Španělsko připravuje na mimořádné červnové volby a Británie na referendum by nebylo příliš taktní…
Region - forex
Zlotý včera příliš nereagoval na pozitivní data z trhu práce (růst mezd v dubnu zůstal překvapivě rychlý, obzvlášť vezmeme-li v úvahu dlouho trvající deflaci) a oslaboval. To samé platí i o forintu, jenž rovněž během dne ztrácel asi půl procenta. Koruna zůstává poblíž intervenční hranice ČNB. Komentáře člena bankovní rady Lízala, že je možné použití záporných sazeb v období kolem exitu, na korunu vliv neměly.
Hlavní událostí dne však nakonec bylo zveřejnění zápisu z jednání Fedu. Jeho notně jestřábí vyznění patrně nebude forint se zlotým příliš těšit. Kromě toho dnes bude trh sledovat čísla z polského průmyslu a maloobchodu.
Dluhopisy
Americké dvouleté swapy během posledních dvou dní vyskočily vzhůru o 10 bps. To vše je důsledek jestřábí rétoriky členů amerického Fedu a současně relativně jestřábího vyznění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky (viz úvodník). Sázky na růst amerických sazeb v červnu vzrostly zhruba z 5 % (začátek týdne) na 34 %.
Dnes budou trhy rozklíčovávat z podobného důvodu vystoupení vlivného šéfa newyorského Fedu Williama Dudleyho a podnikatelskou náladu (Philly Fed). Čísla a události v eurozóně (včetně zápisu ze zasedání ECB) přitáhnou pravděpodobně méně pozornosti.
Komodity
Ačkoliv včerejší data EIA ukázala na pokles amerických zásob ropy v minulém týdnu, tak po jejich zveřejnění měla cena ropy tendenci růst. Důvodem je relativně velký pokles zásob produktů, který naznačuje silnou poptávku. Na druhou stranu však stále platí, že rozpětí mezi cenami produktů a ropy žádné znaky nedostatku v tuto chvíli nevěstí. Z našeho pohledu je proto zajímavější, že došlo právě k růstu zásob ropy a to i v oblastech USA, ve kterých by měl být znát výpadek dovozů z Kanady související s požáry v Albertě (ke kterému dle reportu v minulém týdnu rovněž došlo).
Data od EIA každopádně přebila výstupy z posledního zasedání Fedu, které odhalily, že možnost růstu sazeb v červnu je velmi reálná. Cena ropy Brent se tak prudce propadla a pohybuje se nedaleko od 48 USD/barel.