Názorové neshody evidentně znemožňují ropnému kartelu jménem OPEC jakoukoliv dohodu, která by trhům ukázala, že Organizace zemí vyvážejících ropu neztrácí na významu. Po krachu dubnových jednání o zmrazení produkce na lednových úrovních ani pravidelné červnové zasedání vrcholných ropných představitelů členských států ve Vídni nepřineslo žádné překvapení. Ostatně dohodu trhy obecně považovaly za velmi nepravděpodobnou, téměř za nemožnou. Kartel sice zdánlivě začíná pozbývat na významu, jeho řady se ale rozšiřují. Novým členem se dnes stal Gabon.
Saudská Arábie měla asi v úmyslu světu ukázat, že ropný kartel není mrtev a ve středu se objevily spekulace o možné dohodě na úrovních produkce. Snahy Rijádu o oživení cílové produkce, které se Organizace zemí vyvážejících ropu vzdala na posledním prosincovém zasedání, ovšem ztroskotaly na vlně teheránského odporu. Irán se chce vrátit k systému produkčních kvót. Rozdílné názory uvnitř kartelu přetrvávají, jeho jednota ale představuje poměrně podstatný předpoklad k jeho přežití.
Saúdský ministr pro energetiku trhy dopoledne uklidnil ujištěním, že žádný šok se pro ně nechystá a Rijád nemá v úmyslu kupříkladu zaplavení globálních trhů černého zlata dalšími barely. Mezi Íránem a zbytkem organizace panují rozdíly nejen s ohledem na objemy ropné produkce a proti jejímu cílování se Teherán postavil poměrně razantně. Jakoukoliv dohodu o omezení produkce prakticky znemožnil. Ostatní členové, nota bene největší vývozce ropy Saúdská Arábie, se ale přirozeně k jakýmkoliv limitům bez Íránu vázat nechtějí.
Rijád je podle nového ministra pro energetiku Khalida al-Faliha s pohyby cen černého zlata v posledních měsících spokojen. Navíc očekává mírné zvyšování cen ropy v blízké budoucnosti i bez jakýchkoliv intervencí. Produkce členských států by tak dle vyjádření al-Faliha před čtvrtečními jednáními ve Vídni mohla zůstat víceméně na současných úrovních. Íránský ministr pro ropu Zanganeh šel na zasedání s tím, že obecná kvóta pro celý OPEC bez kvót pro jednotlivé členské státy nedává smysl. Nedá se totiž podle Zanganeha příliš kontrolovat a jejím výsledkem je nakonec to, že si každá země zkrátka těží, kolik chce. Zároveň však ještě před zasedáním připustil, že systém kvót pro jednotlivé země bude těžké dnes prosadit. A měl pravdu. Neprošlo nic, ani možné obnovení produkčního stropu na 32,4 milionu barelů denně, což odpovídá odhadované dubnové produkci OPEC, na které před zasedáním upozornil náměstek iráckého ministra pro ropu. OPEC na šetvnovém zasedání doslova promrhal šanci vyslat trhům jasný signál, že OPEC ještě rozhodně nepatří do starého železa.
Cena ropy před dnešním zasedáním nezaznamenaly výraznější změny, po jeho skončení se cena ropy Brent i WTI propadla o více než procento.

Příští pravidelné zasedání OPEC je plánováno na 30. listopadu.
Zdroj: BBG, RTRS