Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomické nápady Hillary Clintonové jí zatím prý nemůžou pomoci vyhrát prezidentský souboj

Ekonomické nápady Hillary Clintonové jí zatím prý nemůžou pomoci vyhrát prezidentský souboj

13.06.2016 14:08
Autor: Pavel Daniel

Oficiální kandidátce Demokratické strany pro nadcházející prezidentskou volbu v USA – Hillary Clintonové - se nelíbí, že mzdy americké střední třídy stagnují už více než 15 let, zatímco náklady na zdravotní péči, studium na vysokých školách i ostatní náklady rostou rychleji. Navrhuje proto zvýšit minimální mzdu ze stávajících 7,25 amerických dolarů alespoň na 12 dolarů za hodinu. Ale aby opravdu usedla do prezidentského křesla, bude muset Clintonová komunikovat více prorůstových ekonomických nápadů. Uvedl to zpravodajský server CNN.com.

Jak na spravedlivou a růstovou ekonomiku?

Hillary Clintonová, podle CNN.com, stále častěji hovoří o potřebě „ekonomického růstu a spravedlivé ekonomice“. Podle ní rozpor mezi stagnací mezd a nárůstem životních nákladů není jen součástí kampaně, ale skutečný problém, který je potřeba řešit. Otázka ale je, co konkrétně je potřeba opravit. Podle CNN totiž voliči říkají, že vývoj ekonomiky je jejich starostí číslo jedna, ale zatím si myslí, že úspěšnějším řešitelem ekonomických problémů bude kandidát Republikánské strany na prezidenta USA Donald Trump.

A k tomuto trendu se podle CNN.com přidali i ekonomové, i když některé nápady Clintonové chválí. Podle jejich mínění totiž návrh na zvýšení minimální mzdy na 12 dolarů za hodinu pomůže jen omezenému počtu zaměstnanců. „Mají-li se platy opravdu zvýšit, musí růst více, než tomu bylo za vlády prezidenta Baracka Obamy,“ zní z ekonomického fóra. Podle ekonomů je proto lepším nápadem Hillary Clintonové například zajištění investic do americké infrastruktury. Příznivě vyznívá i její představa o reformě imigrační politiky a o větším zapojení žen do práce.

Ekonomové: Chce to více prorůstových nápadů

CNN.com uvedl, že pokud bude chtít Hillary Clintonová v boji o prezidentské křeslo porazit Donalda Trumpa, bude muset pravděpodobně vymyslet více ekonomicky prorůstových aktivit. Dosud jsou známy plány Clintonové o investicích do infrastruktury, které by měly spolknout nejméně 275 miliard dolarů. V krátkodobém časovém horizontu by to zvýšilo zaměstnanost a podpořila americký ekonomický růst. Důvodem, proč se v USA nyní často mluví o infrastruktuře není jen to, že například podle Raye LaHooda, bývalého ministra dopravy za prezidentování Baracka Obamy, který pro CNN doslova řekl, že: „USA jsou jako země třetího světa, pokud jde o infrastrukturu,“ ale i to, že výkony vlaků, nákladních automobilů a dalších dopravních prostředků jsou brány analytiky za hlavní ukazatel ekonomického růstu.

Dá se proto předpokládat, že pokud by se americká infrastruktura zlepšila, znamenalo by to v dlouhodobém časovém horizontu lepší výkon ekonomiky. CNN.com citovala Davida Kotoka, předsedu Cumberland Advisors, podle kterého potřebují silnice, mosty, kanalizace, vodní cesty a železnice investice ve výši mezi 3 až 4 biliony amerických dolarů. Hillary Clintonová ale může podle CNN zabodovat u voličů svým plánem na změnu imigrační politiky. Amerika totiž potřebuje více vysoce kvalifikovaných pracovníků. A proto kandidátka na prezidenta USA říká, že tato změna bude mezi jejími hlavními prioritami v prvních sto dnech v úřadu.

Faktem totiž je, že americká ekonomika roste díky dvěma faktorům: většímu počtu pracovníků a větší produktivitě práce. A jak roste počet lidí, kteří odcházejí do důchodu, ztrácejí USA možnost nahrazovat je rodilými Američany, zvláště u vysoce kvalifikovaných profesí. Přistěhovalectví je proto jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit. Podle CNN sklízí Hillary Clintonové příznivé ohlasy i s nápadem na rozšíření péče o děti a tím zvýšení pomoci pracujícím rodičům, zejména ženám. Poradenská firma McKinsey říká, že zapojením více amerických žen do pracovního procesu by mohlo dojít ke zdvojnásobení ekonomického růstu.

Daňové reformy vyvolávají kritiku

Mezi nápady, které odborná veřejnost ale kritizovala, patří hlavně změny v daňovém systému. Například plány na změnu podoby daně z kapitálových výnosů, byl silně kritizován a podle CNN.com utvrdil mnoho odborníků v tom, že Clintonová musí vyjasnit, proč by chtěla, aby se daňový systém ještě zkomplikoval kvůli údajně pochybným dopadům na ekonomiku. Jasné ale je, že USA musí projít širokou daňovou reformou, zejména v podnikové oblasti. Ukazuje se, že změna rétoriky ohledně větších daňových reforem pro business sféru bude pro Hillary Clintonovou, s ohledem na soupeření s Donaldem Trumpem, podle CNN.com více než nutná.

Hodně Američanů se také obává vládního dluhu. Pro představu - do konce příštího funkčního období prezidenta, budou muset USA platit 1 bilion dolarů ročně za splácení dluhu. A dosavadní návrhy Hillary Clintonové, formulované jako nepřidávání nových dluhů, jsou brány spíše za udržování status quo než za skutečné řešení problému. A to u voličů nevyvolává příznivé reakce. Závěr je tak podle CNN.com jasný: Hillary Clintonová může porazit Donalda Trumpa i ekonomickou tématikou, a to právě ve volebním roce, když existují oprávněné obavy, že hospodářská politika Donalda Trumpa způsobí masivní recesi v USA. Chce to jen jediné - musí přepracovat svou ekonomickou agendu.


Čtěte více:

Project Syndicate: Sešlápněme fiskální pedál
13.06.2016 14:00
Každý ví, že bez práce nejsou koláče, anebo jak se říká v angličtině, ...
Vrtná aktivita v USA se probírá k životu a ropa se propadá zpět k 50 USD
13.06.2016 12:04
Ropa zahájila nový týden poklesem poté, co páteční data o aktivitě vrt...
Realitní bublina?
13.06.2016 13:06
Je zde realitní bublina? Jsou komerční a rezidenční nemovitosti předr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.