Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách. Potřebných 270 hlasů volitelů mu již připsala Fox News a po vítězství ve státě Wisconsin také AP. Výsledek amerických prezidentských voleb je dosud největším politickým vítězstvím, prohlásil Trump a slíbil bojovat za všechny Američany a uzdravit zemi, kterou rozdělila vyhrocená předvolební kampaň. Republikáni dle projekcí získali většinu 51 křesel v americkém Senátu. Detailní výsledky voleb přinášíme na Patria.cz v přehledné interaktivní grafice níže.
Vítězství Trumpa
Republikánský exprezident Donald Trump si podle projekcí agentury AP jako první připsal nejprve vítězství v jednom z klíčových států, když opanoval Severní Karolínu. Následně Georgii. Předtím mu média přisoudila očekávaná vítězství v Texasu, na Floridě a několika dalších státech, viceprezidentka za Demokratickou stranu Kamala Harrisová zase získala Kalifornii, New York a další tradiční bašty demokratů.Trumpovi se následně podařilo zvítězit v klíčové Pensylvánii, přes hranici potřebných 270 volitelů ho přeneslo vítězství ve Wisconsinu.
AP připsala Trumpovi vítězství v Severní Karolíně v okamžiku, kdy tam bylo sečteno skoro 90 procent odhadovaného počtu hlasů a exprezident si držel mírný náskok. Krátce nato přišla se stejným verdiktem také televize NBC News. Trump v Severní Karolíně těsně zvítězil i v roce 2020.
Výrazný příklon k republikánům se potvrdil na Floridě, kde měl Trump po sečtení téměř všech hlasů náskok 13 procentních bodů. Před čtyřmi lety tam při tom zvítězil jen o zhruba tři body.
Republikáni ovládnou Senát
Republikáni po čtyřech letech získali ve stočlenném Senátu USA většinu nejméně 51 křesel. Ve svých propočtech se na tom shodují agentura AP a zpravodajská stanice Fox News. Stanice CBS News předpovídá možnou porážku demokratů v Montaně, což by republikánům vyneslo další mandát. Nové rozložení sil ve Sněmovně reprezentantů, kde mají většinu republikáni, je prozatím nejasné. Kongresové volby rozhodnou o tom, jak úspěšně bude schopen nový prezident Spojených států prosazovat svůj volební program.
Kdo republikánskou většinu v Senátu povede, je nadále otevřené. Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell, který je zároveň nejdéle sloužícím senátorem za Kentucky, letos oznámil, že z vedoucí funkce odstoupí.
V Senátu nyní drží většinu 51 křesel demokraté, a to díky čtyřem hlasům nezávislých senátorů. V nynějších volbách se obmění třetina křesel. Pokud by byl poměr sil vyrovnaný, má rozhodující hlas při zasedání této kongresové komory viceprezident USA, který je z titulu své funkce zároveň předsedou Senátu.
V případě Sněmovny reprezentantů voliči vybírají všech 435 křesel. Většinu v podobě 220 mandátů nyní drží republikáni. Zda tomu tak zůstane i po volbách, není z průzkumů jasné. Agentura AP zatím přisoudila 194 křesel Republikánům a 175 Demokratům, k většině je potřeba 218 hlasů.
Tematické reporty pro ekonomiku a investice
Na Patria.cz se americkým volbám věnujeme zejména optikou dopadu na ekonomiku a investice. Připomínáme vybrané relevantní texty, podcasty či videa k tématu:
PODCAST Tomáš Vlk: Akcie před volbami na růstové vlně
REPORT Prezidentské volby v USA: Které akcie sledovat?
Týdenní výhled: Americké volby v centru pozornosti + extra report a podcast
FRESH: Bitva o Bílý dům a tři scénáře pro trhy a Česko
Bloomberg: Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
Podcast MakroMixér s Janem Hornátem: Co čekat po amerických prezidentských volbách a jak mohou dopadnout na Česko?
O průběhu amerických voleb
Americké prezidentské volby nesou po formální stránce znaky nepřímých dvoustupňových voleb; prakticky se ale rovnají volbám přímým. Občané v každém státě přímo volí takzvané volitele, kterých je dohromady 538. K vítězství prezidentského kandidáta je třeba získat nadpoloviční většinu - tedy 270 hlasů ve sboru volitelů. Vítěz "bere vše", v jednotlivých amerických státech stačí tedy získat i jen většinu jednoho hlasu a kandidát získá všechny volitele za daný stát (výjimku tvoří Maine a Nebraska, které udělují ještě přídavné hlasy podle vítězů ve volebních obvodech). Pozornost se tak tradičně upírá na takzvané swing states, neboli kolísavé státy, ve kterých nemají jednoznačnou převahu republikáni či demokraté a kterých je tentokrát sedm: Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.
Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP. Americké úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Donalda Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu.