Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Trh s ropou vstřebává další slovní intervence producentů

Rozbřesk – Trh s ropou vstřebává další slovní intervence producentů

06.09.2016 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Ceny ropy zažily včera pořádnou jízdu. Společné prohlášení “ministrů pro ropu” z Ruska a Saúdské Arábie (SA) o spolupráci při stabilizaci trhu s ropou, k němuž došlo na pozadí konference zemí G20, poslalo ceny ropy nejprve prudce vzhůru (asi o 6 %). Následně však cena ropy poklesla takřka ke “startovacím úrovním” (asi 47 USD/barel).

Z prohlášení a pozdějších vyjádření ministrů Novaka (Rusko) a al-Faliha (Saúdská Arábie) se zdá, že se mohli inspirovat v populární hudbě. I zde se totiž čas od času stává, že některý z interpretů vytáhne ze šuplíku známou skladbu z minulosti a znovu ji přezpívá. Producenty “cover verze” v tomto případě však asi ani tak nebyli výše zmínění pánové, nýbrž princ Mohammed bin Salman a ruský prezident Putin, kteří se sešli již o víkendu a oprášili hity z letošního jara (vyčkávání na schůzku v Dóhá). Setkáním patrně položili základ pro pondělní “slovní intervenci”.

Je fakt, že setrvale nízké ceny ropy mají na producenty přivyklé na předchozí tučná léta velmi negativní vliv a bylo by jistě chybou podceňovat možnost dohody producentů na omezení těžby ropy. K podobným dohodám docházelo za jinak nepravděpodobných podmínek i v minulosti a bude k nim zřejmě docházet i v budoucnosti. Ekonomický pragmatismus dokáže leckdy překlenout i hluboké ideologické propasti.
Zároveň však platí, že včerejší dohoda neobsahuje žádné konkrétnější cíle kromě toho, že vznikne společná pracovní skupina, jež bude monitorovat vývoj na trhu s ropou. Objevil se i příslib dalších jednání při příležitostech konání energetické konference v Alžírsku (konec září) a setkání OPECu (konec listopadu). Silnější závazek, např. stanovení stropu pro produkci, však opět chyběl. Saúdský ministr dokonce uvedl, že je to jedna z preferovaných možností stabilizace trhu s ropou, nicméně nemusí k ní dojít “zrovna dnes”.

Zdá se proto, že se Rusko a Saúdská Arábie snažily především stabilizovat ceny ropy, které v posledním týdnu povážlivě klesaly. Asi nikdo z producentů si nepřeje, aby se cena Brentu opět dostala pod 40 USD/barel. Výraznější a setrvalejší růst ceny si nicméně asi nikdo z tradičních těžařů také úplně nepřeje, neboť by dříve či později přilákal zpět producenty ropy mimo OPEC (např. USA).

Včerejší dění však zároveň ukazuje, že nové variace na skladby o sestavování pracovních skupin a sledování trhů s ropou ze strany producentů už příliš netáhnou - nejsou to zrovna hity od Beatles. Obohatit aranžmá například o dohodu na zastropování produkce (byť na rekordních úrovních) proto určitě nelze v následujících měsících vyloučit. Její faktické dodržování by sice bylo značně nejisté a problematicky dokazatelné, nicméně i tak by podobné silné prohlášení patrně zafungovalo žádoucím způsobem. Otázkou však je, zda je něco podobného nutné v současné situaci, kdy se zdá, že vyrovnání tržní bilance na globálním trhu s ropou je již v dohledu…

Forex

Region

Zlotý včera dále mazal předchozí ztráty a posílil asi o půl procenta. Během dne se sice objevily informace o odstoupení nedávno jmenovaného centrálního bankéře Chrzanowského z funkce, nicméně na trh dopad neměly. I proto, že se podle jeho prohlášení nejedná o důsledek nějakých sporů v rámci Výboru pro měnovou politiku (důvod rezignace však není známý).

Guvernér ČNB Rusnok se také včera v rozhovoru pro Respekt vyjádřil k možnému exitu ze současného kurzově-měnového režimu. Rusnok mimo jiné uvedl, že i kdyby inflace v polovině roku 2017 byla lehce pod dvěma procenty, nicméně výhled by naznačoval v nejbližší době překročení této úrovně, umí si exit (z intervenčního režimu) představit i v takové situaci. To stále koresponduje s naším výhledem, že ČNB přestane okolo poloviny příštího roku bránit hranici EUR/CZK 27,00. Dnes však pozor na data o české obchodní bilanci a průmyslu za červen.

EUR/USD

Ani velice silné maloobchodní tržby v eurozóně nedokázaly pohnout kurzem eurodolaru, který byl umrtven státním svátkem v USA. Naopak na hlavních trzích zaujala libra, která dále maže ztráty, když se ukazuje, že strašení exitem na britskou ekonomiku nezabírá.

Dnes se pozornost soustředí na odpoledne zveřejněný index podnikatelské nálady v sektoru služeb v USA. Ačkoliv toto číslo může přinést krátkodobý pohyb eurodolaru, tak za daleko důležitější považujeme vystoupení člena vedení Fedu Williamse zítra brzy ráno.


 

Čtěte více:

Akciové trhy v perverzním módu, vládne mu dolar
05.09.2016 17:40
Páteční data z trhu práce nebyla zrovna důkazem toho, že by se americ...
Technická analýza - Dolar na páru s jenem může využít odrazu od týdenního pivotu a opět zamířit výše
05.09.2016 18:03
Dolar na páru s jenem může využít odrazu od týdenního pivotu a opět za...
Dolar ztrácí proti jenu, přestože se stále mluví o větším japonském stimulu
05.09.2016 17:25
Ani při zavřených amerických trzích a absenci důležitých dat dnes nud...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba