Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Akciový býk může dostat ránu z milosti od politiků

Víkendář - Akciový býk může dostat ránu z milosti od politiků

24.09.2016 16:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hillary Clintonové i Donaldu Trumpovi se dostává neustálé pozornosti médií a můžeme se tak stále utvrzovat v tom, jak je americká společnost rozdělena. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že ani jeden kandidát na prezidenta se netěší výraznějšímu náskoku a ani velké důvěře voličů. Jak ovšem ukazuje nová studie z Harvardu, existující politická paralýza znamená velkou hrozbu pro celou americkou ekonomiku. Následně by mohla ovlivnit i akciový trh. 

Fedu se během posledních let podařilo snížit volatilitu na trzích, ta výrazně stoupala jen v době, kdy se rozhořely spory kolem rozpočtu. V roce 2011 se konzervativci v Kongresu a prezident Obama nemohli shodnout na zvýšení dluhového limitu, následně Spojené státy ztratily rating na úrovni AAA od agentury Standard & Poor's. V roce 2013 se zase řešil možný pád z fiskálního útesu. Akcie se sice pokaždé z podobných šoků oklepaly, ale ekonomové z Harvardu tvrdí, že jizvy na ekonomice zůstaly. Dokumentují to sérií následujících grafů.

První z obrázků ukazuje dlouhodobější pokles míry participace, druhý jej porovnává s podobným vývojem v historii. Třetí graf ukazuje na problémy v tvorbě pracovních míst a čtvrtý v počtu nově vytvářených firem. Problémy se objevují i v oblasti růstu produktivity a příjmu domácností (pátý a šestý obrázek). Ve Spojených státech existuje velká příjmová nerovnost mezi jednotlivými státy (viz zobrazená mapa). Důvěra v politiky již řadu let klesá (předposlední graf) a zatímco se zvyšují povinné výdaje vládního rozpočtu, investice se snižují (poslední obrázek):

v1a

Nedostatek politické spolupráce brzdil ekonomické oživení americké ekonomiky. Řada lidí přitom viní republikány a Tea Party z toho, že neproběhla silnější stimulace a byly zastaveny potřebné reformy. Svůj díl viny má ale i prezident Obama. Republikáni se například obávali dlouhodobého vývoje dluhu a na základě práce odborné rozpočtové komise bylo možno najít kompromis, který by jejich obavy utišil, a zároveň mohlo dojít ke zmíněné stimulaci. 

Zmíněná komise byla tvořena zástupci obou hlavních politických stran a svou závěrečnou zprávu zveřejnila před šesti lety. Byla plná dobrých myšlenek včetně návrhů na reformy v oblasti vládních výdajů a zvyšování jejich efektivity. Namísto toho, aby politici tyto návrhy použili, byla zpráva prostě ignorována. Ekonomové z Harvardu navíc tvrdí, že Obamovy reformy v oblasti zdravotní péče, či zvýšení daňových sazeb u lidí s vyššími příjmy a korporací ekonomiku brzdí. 

Ekonomové z Harvardu hovoří o tom, že Spojené státy nemají na federální úrovni jasně stanovenou ekonomickou strategii a jejich politický systém se jim stává nejtěžší koulí na noze. V době výrazného zpomalení tempa růstu jde o vážný problém, který pozorně sleduje i Fed. Ten se snaží o normalizaci své monetární politiky. Vnímá, jak bezvýsledná je politika negativních sazeb uplatňovaná v Evropě a Japonsku a je si vědom toho, že on sám by měl v případě recese jen omezený prostor pro manévrování. Potřebná fiskální stimulace by pak byla pravděpodobně neprůchozí, protože se nacházíme v situaci, kdy demokraté i republikáni vnímají opozičního kandidáta na prezidenta jako zosobnění zla. 

Optimistický pohled prezentují ekonomové Goldman Sachs, kteří poukazují na to, že v následujících letech není na programu další zvyšování daní, omezení vládních výdajů a podobné kroky, které ovlivnily pokrizovou fiskální politiku. Výjimkou je další diskuse nad dluhovým limitem, ke které dojde ve druhé polovině roku 2017. Goldman poukazuje i na to, že „v minulosti byla rozdělená federální vláda spojována s utažením fiskální politiky v prvním roce po jejím vytvoření“. Pro nového prezidenta je totiž v takové situaci těžší prosadit novou legislativu než v případě, kdy jeho strana má pod kontrolou celý Kongres.“ V grafu je vyznačen dopad fiskální politiky na růst reálného produktu (celkově, na federální úrovni a na úrovni jednotlivých států): 

v2b

Zdroj: Goldman Sachs

Pokud nezačnou američtí politici pracovat společně a bude pokračovat období utlumeného růstu HDP a korporátních zisků, může se to citlivě dotknout i akciového trhu. Stranické půtky by pak pro pokrizového býka mohly být poslední ranou z milosti, ať už volby vyhraje Clintonová či Trump. 

Autorem je Anthony Mirhaydari.

Zdroj: The Fiscal Times


Čtěte více:

El-Erian: Situace na trhu se mění, likvidita už nepomůže
22.09.2016 11:00
V pátek devátého září si americké akcie prošly nejhorším obchodním dne...
Máme vůbec na víc?
21.09.2016 17:40
Proč se globální ekonomika stále nachází v relativním útlumu? Uchopit ...
Fed velké překvapení nepřinesl, dolar ale padá
22.09.2016 10:07
Výsledek jednání Fedu má na finanční trhy citelný, ale nikoli dramati...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data