Investorům, kteří nakoupili ukrajinská aktiva, se dostalo bohaté odměny. Těžili z lepší ekonomické situace, která letos pomohla ukrajinskému akciovému indexu UX denominovanému v místní měně posílit o 22 % a indexu WIG-Ukraine denominovanému v eurech o 33 %. Index všech rozvíjejících se trhů MSCI EM přitom ve stejném období získal jen 15 %. K ziskům si přišli dluhopisoví investoři, výnosy vládních dluhopisů totiž klesly z 9,8 % na 8,2 % a korporátní obligace si v mnoha případech vedly ještě lépe.
Otázkou je, zda bude trend nastavený během posledních 12 měsíců pokračovat a ceny aktiv dále růst. Je totiž také možné, že Ukrajina vstoupí do složitější fáze dalšího vývoje, která ohrozí oživení a opět zvýší rizikové prémie na trzích. Největší výzvu představuje domácí politika a rostoucí nespokojenost společnosti s politikou fiskálního utahování včetně zvyšování tarifů na dodávky plynu. To domácnosti pocítí zejména v tomto měsíci, kdy k nim dorazí první účty s novými tarify. Opozice již nyní plánuje celonárodní protesty a podle průzkumů veřejného mínění se zdá, že se jí dostane obrovské podpory.
Průzkumy také ukazují, že vládní koalice ztrácí podporu a pokud by se nyní konaly volby, jejich vítězkou by byla Julija Tymošenková. Je samozřejmě běžné, že vládám v polovině jejího funkčního období klesá podpora a ukrajinská vláda má dost času na to, aby to zvrátila, protože další volby jsou naplánovány na rok 2019. Opozice se ale bude snažit o vyvolání předčasných voleb a současná nespokojenost veřejnosti jí k tomu dává dobrou příležitost. Vláda by proti tomu mohla bojovat tím, kdyby ukázala výsledky jejího boje s korupcí. Stejně tak by pomohlo, pokud by byly veřejnosti zřejmé výsledky programu fiskální konsolidace, které se projevují například v oblasti pokroku jednání s MMF.
MMF právě publikoval novou zprávu o Ukrajině a v podstatě v ní najdeme podmínky pro to, aby Kyjev získal další část z celkové pomoci ve výši 17,5 miliardy dolarů schválené minulý rok. MMF z ní nedávno vyplatil 1 miliardu dolarů z celkových 3,3 miliardy dolarů, jejichž výplata byla minulý rok pozastavena kvůli pomalému pokroku v reformách. Vyplacená 1 miliarda dolarů byla v podstatě odměnou za zavedení elektronického protikorupčního systému a zároveň má fungovat jako motivace k dalším reformám.
Nový elektronický systém shromažďuje informace od státních orgánů a úředníků, kteří musí vykazovat své příjmy a majetek. Další pokrok bude značně záviset na tom, jak budou tyto informace používány. Zájmy různých skupin a lidí stojí efektivnímu využívání těchto informací v cestě a brzdily i samotné spuštění systému. Pokud se i přesto podaří pokračovat správným směrem, zajistí to přežití vlády a další finance od MMF.
Autorem je Chris Weafer z moskevské společnosti Macro-Advisory.
Zdroj: BeyondBrics