Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobci zdražují jen velmi opatrně

Výrobci zdražují jen velmi opatrně

17.10.2016 10:03
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Výrobci stále nechtějí volání po zvyšování cen na českém trhu vyslyšet. A většinou vlastně ani nemohou, když vezmeme jejich postavení na domácím i zahraničním trhu, kde vystupují často jako subdodavatelé či dodavatelé vázaní pevnými cenami na silně konkurenčních trzích. I když se evropské ekonomiky dostávají stále do solidnější kondice, na postavení výrobců jako tvůrců cen se toho až na výjimky příliš nemění. Nakonec tlak na růst cen tlumí dlouhodobě levnější energie, které do čísel promluvily i v září.

Znovu to potvrdil i vývoj cen v průmyslu v září. Ceny se sice meziměsíčně zvýšily o tři desetiny procenta, nicméně tento růst šel na vrub promítnutí dražší ropy do cen pohonných hmot v rafinériích. Něco málo k růstu přidal i potravinářský průmysl, nicméně ceny potravinářské produkce jsou stále pod loňskou úrovní.

Postupně zvyšovat ceny si dovoluje jen několik málo průmyslových oborů, mezi něž patří výrobci motorových vozidel, kteří však sice zvyšují ceny finální produkce, na druhou stranu však zase zlevňují autodílny. Výše jsou ceny některých stavebních matriálů, vybraných elektrosoučástek, kovových výrobků, skla, oděvů atp. Na druhé straně výrazně levnější jsou suroviny jako plyn, uhlí, železo, chemické produkty… Něco přes polovinu průmyslových oborů svoji produkci i tak nadále zlevňuje.

Od průmyslu se tak inflace ČNB nejspíše ještě dlouhou dobu nedočká, stejně jako od impulsu, který by mohly přinést ceny zemědělských komodit. Spoléhat tak může nadále jen na služby pro domácnosti, které ostatně i v rámci inflace vykazují rostoucí trend.

Když se však podíváme přímo na jednotlivé typy služeb (za celou ekonomiku, nikoliv jen ty, které obsluhují domácnosti), tak ovšem ani zde není vidět nějaký plošný či silný pro-inflační trend. Meziroční růst 0,3 % je spojený především s poštovními službami. Nicméně i tak se dá říct, že dvě třetiny oborů v rámci služeb si už na zvýšení cen troufly. A vzhledem k tomu, že se povětšinou tyto služby nedají dovézt ze zahraničí, tak jejich ceny porostou i nadále. Zvláště v případě těch, které mají v současné době stále silnější pozici – ať už jde o realitní kanceláře (boom trhu nemovitostí) nebo pracovní agentury (řešící absolutní nedostatek nových zaměstnanců pro průmysl).

Vzhledem k tomu, že podíl mzdových nákladů je obvykle vyšší než v jiných odvětvích, lze očekávat, že tlak na růst mezd se brzy odrazí i na cenách zde. Takže předpokládat, že inflaci nakonec přinese právě tato část ekonomiky, nemusí být vůbec liché.

Otázkou je, jak rychle k tomu dojde. Přece jen ČNB po dvouprocentní inflaci – na rozdíl od spotřebitelů – touží už řadu let a stále marně. 


Čtěte více:

Nezaměstnanost se blíží pěti procentům
10.10.2016 9:56
Podle očekávání míra nezaměstnanosti v září poklesla o jednu desetinu...
V Evropě se auta prodávají jako nikdy předtím
14.10.2016 10:16
Boom trhu osobních automobilů v EU pokračoval i v září, kdy počet reg...
Dividendová sezóna vrcholí
14.10.2016 10:48
Běžný účet platební bilance už počtvrté za sebou skončil letos v červe...

Váš názor
  •  
    17.10.2016 11:43

    Ano, realitky jedou,lidi živelně berou úvěry, co na tom,že ceny nemovitostí jsou přepálené o desítky procent, mám přece levnou hypotéku.Platy,mzdy za 27 let po revoluci na úrovni rozvoj.země-jiná možnost než se zadlužit a být kamikadze tedy není- pracující shrbení otroci,žádné reptání nebo letíš..a exekutor číhá. A inflace? Z čeho?! Zadluženým až po uši kupní síla padá na dno!
    drahoš
    •  
      17.10.2016 12:34

      Jako pracující pobírám zhruba německou průměrnou mzdu. Ano v Německu bych pobíral nejspíše dvojnásobek, ale to by mě tam nejdřív musel někdo zaměstnat. Nechápu tyhle fňukaly, co jim brání jít pracovat do Německa a žít si jako prasata v žitě?
      ..
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data