Vývoj v globálním chemickém průmyslu je už dlouho velmi dobrým indikátorem změn ve světové ekonomice. Částečně je to dáno velikostí tohoto odvětví – po zemědělství a energetice jde o třetí největší sektor na světě. Přispívá k tomu ale i široký rozsah využití produktů tohoto odvětví. Každá země na světě používá velký objem chemikálií a to téměř ve všech sektorech.
První z následujících grafů porovnává vývoj globálního produktu podle dat od MMF a změny ve využití kapacit v chemickém průmyslu tak, jak je zveřejňuje American Chemistry Council’s (ACC). Patrná je vysoká korelace mezi oběma proměnnými, ovšem klíčové je, že data z chemického průmyslu přicházejí během posledního týdne každého měsíce, zatímco data týkající se produktu mají zpoždění několika měsíců:

Globální využití kapacit chemického průmyslu letos klesá každým měsícem a nyní se nachází na 78,7 %. Kleslo tedy téměř na stejnou úroveň jako po finanční krizi (v březnu 2009 bylo dosaženo pokrizového dna ve výši 77,7 %). Letošní vývoj tedy dává příčinu k obavám a stojí v protikladu k optimismu, který je patrný na finančních trzích.
Pokud bychom namísto projekcí MMF pracovali s daty od ACC, vyhnuli bychom se po krizi dlouhé řadě příliš optimistických projekcí vývoje globálního produktu. Data z ACC jsou také velmi dobrým vodítkem pro odhad dalšího vývoje v zemích BRIC. Vývoj chemické výroby ve skupině těchto zemí shrnuje druhý graf:

Chemická výroba v Brazílii začala meziměsíčně klesat v květnu roku 2014. Pro investory a firmy to mělo být vážné varování, že se před námi nachází významné problémy. Graf ale nyní poskytuje naději, že situace v Brazílii se zlepšuje, i když meziměsíční změny jsou stále v záporných číslech. Vývoj v Rusku je velice volatilní, příčinou jsou změny cen ropy. V současné době roste chemická výroba v Rusku asi 5% tempem. Vysoká je volatilita chemické výroby i v Indii a v současnosti se podle vývoje chemické výroby v této zemi zdá, že vládní reformy začínají nést své ovoce.
Nejstabilnější je vývoj v Číně. Tamní chemický průmysl těží i z toho, že se vláda snaží dosáhnout v této oblasti soběstačnosti. V některých oblastech výroby se tato země už dokonce stala čistým exportérem.
Autorem je Paul Hodges.
Zdroj: BeyondBrics