Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obavy z Číny jsou neopodstatněné, zdrojů tam je dost

Obavy z Číny jsou neopodstatněné, zdrojů tam je dost

03.11.2016 10:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada investorů se obává prudkého poklesu tempa růstu čínské ekonomiky, jejího tvrdého dopadu a možné dluhové krize. Podle našeho názoru ale tato skepse nemá opodstatnění a pramení z velmi povrchní analýzy vývoje v Číně. Měli bychom totiž mít na paměti, že sektor služeb, nových technologií a sektory související s novými investičními programy a stavebnictvím dosahují vysokého tempa růstu.

Tento boom je sice částečně vyvolán stimulačními programy, ty ale mohou být dlouhodobé. Problémy má výrobní sektor, a to kvůli poklesu jeho konkurenceschopnosti a ziskovosti a příliš velkým výrobním kapacitám. Tyto problémy souvisejí i s tím, že vláda záměrně udržuje ve výrobním sektoru nadměrně vysokou zaměstnanost. Pokud by totiž docházelo ke snižování nadbytečných kapacit a zvyšování produktivity, konkurenceschopnost sektoru by se sice zvýšila, zároveň by to ale vedlo k masivní nezaměstnanosti. A té se vláda chce vyhnout za každou cenu.

Ohledně dluhů je pravdou, že jejich úroveň se pohybuje velmi vysoko. Měli bychom si ale uvědomit, že velká část půjček byla poskytnuta státem vlastněnými bankami státem vlastněným podnikům. Pokud by se tedy objevily problémy, tyto půjčky by mohly být přeměněny na akciový kapitál. A v případě hlubších problémů ve vzdálenější budoucnosti by banky byly rekapitalizovány. Čínská vláda na to má dostatečné zdroje, protože v čínské ekonomice se nachází obrovské množství úspor, které banky drží ve formě depozit. Vláda by tak byla schopná využít těchto úspor pro získání zdrojů na rekapitalizaci.

Celková ekonomická strategie Číny tedy vypadá poměrně rozumně. Pokud sektor služeb, nových technologií a výroby s vysokou přidanou hodnotou nevytváří dostatek pracovních míst, drží se zaměstnanost na vysokých úrovních tím, že jsou udržovány nadbytečné kapacity v tradičním výrobním sektoru. K tomu jsou využívány zdroje ze státem vlastněného finančního sektoru s tím, že stát by byl schopen zasáhnout v případě, že by se objevily problémy s půjčkami a byl by schopen financovat své vyšší deficity.

Vývoj celkového dluhu (depozit a vydaných dluhopisů) v poměru k nominálnímu produktu popisuje následující graf. Po roce 2010 došlo k přechodnému poklesu zadlužení, ovšem od roku 2012 se vývoj obrací a tempo růstu dluhu nabralo na rychlosti zejména v roce 2015:

Soustruznik 

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Ropa dále vyčkává na to, zda se OPEC skutečně dohodne na omezení produkce
21.10.2016 10:00
Cena ropy Brent byla v posledních dvou týdnech relativně stabilní. S...
Světová banka čeká v roce 2017 nárůst cen energií až o 25 procent
21.10.2016 10:38
Barel ropy průměrně za 55 amerických dolarů, zinek dražší o více ne...
Přebytek na trhu netrápí jenom ropu
21.10.2016 18:00
Přebytek na trhu netrápí jenom ropu. Uran je kvůli nadměrné nabídce ne...
Summary - Daimler, SAP, GE, Honeywell
21.10.2016 17:32
Evropa: Daimler AG (DIP) Německá automobilová skupina Daimler AG má ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Royal Mail PLC (12/18 Q3)
3:45Čína - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m