Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk – Dospěje dnes OPEC k finální dohodě na omezení produkce ropy?

Rozbřesk – Dospěje dnes OPEC k finální dohodě na omezení produkce ropy?

30.11.2016 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Asi hlavní adept na “den roku” z pohledu trhu s ropou je tady. OPEC bude na dnešní vídeňské schůzce chtít stvrdit rámcovou dohodu z Alžíru a dohodnout se na koordinovaném omezení produkce ropy.

Situace však rozhodně není jasná, což hezky ilustrují včerejší tweety portálu @zerohedge. Volně přeloženo: 14:51 - “Je hotovo: ÍRÁN PRODUKCI NESNÍŽÍ, ŘÍKÁ ZANGANEH” (ministr pro ropu Íránu). 14:55 - “A teď tohle: ALŽÍRSKÝ MINISTR ŘÍKÁ, ŽE JEDNÁNÍ SMĚŘUJÍ SPRÁVNÝM SMĚREM.” 15:00 - “SAÚDOVÉ ODMÍTNOU DOHODU, POKUD SE JÍ NEZÚČASTNÍ ÍRÁN A IRÁK.” 16:02 - “ÍRÁN NAVRHUJE, ABY SAÚDOVÉ SNÍŽILI PRODUKCI NA 9,5 MB/D (miliónů barelů denně, tedy asi o 1 mb/d).” Jak se v podobném zmatku vyznat, aneb co lze od dnešního jednání tedy čekat?

Reálné jsou oba extrémní scénáře. Finální dohoda na snížení produkce na v září v Alžíru avizovaných 32,5 - 33,0 mb/d i totální kolaps jednání a la Dauhá.

Úplné selhání by asi znamenalo - kromě ztráty důvěryhodnosti OPECu - i výrazný propad cen ropy, dost možná i pod 40 USD/barel. Vzhledem k negativním fundamentům a možnému souboji o tržní podíl by se navíc ceny mohly držet pro těžaře nepříjemně nízko i v následujících měsících. Jde proto asi o nejméně pravděpodobné vyústění rozhovorů.

Více pravděpodobné je snížení produkce na zmíněné úrovně. To by patrně znamenalo pro následující měsíce ceny ropy kolem 55-60 USD/barel. Ostré komentáře uvedené výše lze totiž vnímat i jako snahu vykolíkovat si prostor před samotným jednáním ministrů. Na ostatní producenty, jako například na Rusko, se evidentně nelze příliš spoléhat a klíčová tak bude ochota k ústupkům u tří hlavních aktérů, tj. Íránu, Iráku a Saúdské Arábie. Ekonomický pragmatismus dokázal i v minulosti překlenout nejednu ideovou propast.

Nejpravděpodobnější se však zdá být výsledek mezi oběma extrémy. Tím by byla dohoda na takových individuálních produkčních kvótách, které by znamenaly alespoň částečné odbourání přebytku na trhu s ropou. Kromě kvót by měl rozhodně zaznít i závazek vrátit se v případě potřeby k jednacímu stolu a omezit těžbu výrazněji. Druhá část dohody by kolem té první vytvořila tradiční a snad i dostatečně hustou mlhu, jež by mohla trh odradit od budování výraznějších sázek na pokles cen ropy, a to i přes přetrvávající tržní přebytek. Zároveň však platí, že samotné řeči bez činů asi tentokrát již nikoho neuspokojí. Pokud toto OPEC zvládne, tak by se mohly ceny ropy i v následujících měsících nadále držet v širším okolí 50 USD/barel.

Je patrné, že OPEC má dnes před sebou k rozlousknutí pořádný ořech. Lze čekat, že jednání budou dlouhá a složitá (začít by měla v 10 hodin a ač je konec avizovaný v 16 hodin, kdy má proběhnout tisková konference, tak jednání se mohou klidně protáhnout až do pozdního večera). Trhy přitom budou extrémně nervózní a cena ropy bude výrazně reagovat na jakékoliv známky toho, kterým směrem se rozhovory ubírají.

FOREX

Region

Zlotý včera vůči euru oslabil na týdenní minima, forint na nová tři a půlměsíční minima a pozvolna oslabovala i koruna, která se dostala o něco výše nad intervenční úroveň ČNB. Regionu evidentně neprospívá růst tržních sazeb v USA, který asi pro část trhu představuje atraktivní jistou alternativu ve srovnání s např. nejistou sázkou na posílení koruny.

Dnes bude zveřejněna revize polského HDP za 3. čtvrtletí a první odhady inflace za listopad. Co se týče druhého zmíněného, tak inflace v Polsku podle našich odhadů v listopadu meziročně dosáhla nuly. To znamená, že ceny zde poprvé od července 2014 meziročně neklesaly. Mají na tom zásluhu zejména mírně rostoucí ceny potravin a inflaci do nezáporných hodnot pomohly snad i meziročně rostoucí ceny pohonných hmot. Ty byly hlavním plusem i oproti říjnu a meziměsíčně tak zejména díky dražší ropě (a slabšímu zlotému) ceny rostly o 0,1 %.

EUR/USD/GBP

Navzdory plejádě zajímavých událostí, jako třeba nepotvrzenému příslibu ECB, že je připravena nakupovat více italského vládního dluhu či silným americkým datům (rapidní růst spotřebitelské důvěry), včera kurz eurodolaru stagnoval nad hranicí 1,06.

Dnešek může být nicméně zajímavější a opět díky důležitým makro-datům. Nejprve se dopoledne předvede eurozóna, když bude zveřejněna inflace za listopad (očekává se mírné zvýšení, byť německá inflace stagnovala) a odpoledne přijde na řadu předskokan payrolls - ADP report. Data by v součtu mohla teoreticky pomoci euru, ale blízkost italského referenda asi euru velké zisky nedovolí.

 


Čtěte více:

Investice do marihuany
29.11.2016 19:00
Specifickou skupinou akcií na trhu jsou takzvané marihuanové akcie. Jd...
Rusové asi nepřijedou a Írán nepoleví. S ropnou dohodou to vypadá černě
29.11.2016 16:37
Do klíčové schůzky kartelu OPEC zbývá necelý den a s dohodou o omezení...
Praha close – Úterý bylo červené, ztrácela Komerční banka
29.11.2016 16:55
Index PX v úterý odepsal 0,66 procenta na 879,33 bodu a navázal tak n...
Summary - Tiffany & Co
29.11.2016 17:34
Tiffany & Co Prodejce luxusního zboží dnes zaznamenal největší růst ...
Euru dnes pomohl zájem o italské dluhopisy, libra překvapila reakcí na data
29.11.2016 17:46
Japonské maloobchodní tržby dopadly lépe, než se čekalo, ale trhy př...
Wall Street v úterý obchodovala v zelených číslech
29.11.2016 22:00
Všechny tři hlavní americké indexy dokázaly během úterní seance posíli...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data