Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany

Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany

02.12.2016 12:00
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že ministrem obrany jmenuje generála námořní pěchoty a veterána z Iráku a Afghánistánu Jamese Mattise. I přesto, že Trump chce v zahraniční politice být méně intervencionistický, nového šéfa Pentagonu čekají důležité úkoly.

Za prvé, podle Trumpa je potřeba dořešit uspokojivým způsobem situaci v Iráku a v Sýrii, kde velké části území ovládají bojovníci samozvaného Islámského státu. To by mohlo znamenat zintenzivnění kampaně – Trump se v kampani ostatně nechal slyšet, že by ISIS „rozbombardoval na sr*čky“. Řešení situace v Sýrii by také mohlo znamenat navázání vojenské spolupráce s Moskvou.

Za druhé, Trump chce zvýšit výdaje na obranu, které jsou už tak nejvyšší na světě a činí zhruba 600 miliard dolarů ročně. Co za ně bude pořizovat, není úplně jisté, ale pokud na slib dojde, bude se jednat o hodně peněz, jež bude potřeba účelně vynaložit.

Generál James Mattis jako šéf CENTCOMu
mattis
Zdroj: Wikimedia, US Department of Defense

Mattis je v americké bezpečnostní komunitě, ale i mezi veřejností, relativně známou osobností. Přispěla k tomu fascinace médií jeho ráznou náturou, jeho občasná prostořekost, ale například i televizní seriál HBO Generation Kill o invazi Iráku v roce 2003, kde je Mattis celou dobu jako jakási mýtická postava zmiňován mužstvem i důstojníky na frontě. Snad vůbec nejvíc o něm ale vypovídají jeho tři přezdívky.

Mad Dog

Generál Mattis získal přezdívku „mad dog“ hlavně pro svou agresivitu a nevypočitatelnost. A také pro svůj přímý styl komunikace – před invazí do Iráku v roce 2003 si dal záležet na tom, aby měl příležitost promluvit ke každému praporu, který spadal pod jeho velení. Svým mužům chtěl prostě říct, jak mají bojovat. Podle jeho bývalého štábního důstojníka, se kterým hovořil list The San Diego Union-Tribune, Mattis ten samý projev přednesl asi padesátkrát – a pokaždé s tou samou vervou a energií.

V médiích se mu však jeho komentáře nezřídka vymstily – jako například, když na konferenci o strategii řekl, že „je zábava střílet lidi“. Svůj kontroverzní komentář však vzápětí upřesnil – úplně největší zábavou podle něj je střílet po mužích, kteří strávili posledních několik let tím, že „fackovali svoje manželky,“ protože se nezakrývaly. „Takovým mužům snad žádné mužství nezbývá,“ uvedl Mattis v roce 2005 na adresu bojovníků afghánského Talibanu.

Dobře prý Mattise charakterizuje i jeho doporučení svým vojákům, které citoval Thomas Ricks ve své knize o válce v Iráku: „Buďte zdvořilí, buďte profesionální, ale mějte plán zabít každého, koho potkáte.“

Chaos

Mariňáci, kteří pod Mattisem sloužili, ho však spíše znají spíše pod jeho volacím znakem „Chaos“, kterým se podepisoval v rádiové komunikaci se svými muži. 

První ostré bojové nasazení zažil při první Válce z Zálivu, když vedl prapor. Po teroristických útocích v roce 2001 se podílel na plánování invaze Afghánistánu, jako první mariňák vůbec poté velel námořnímu úkolovému uskupení a posléze se k údivu podřízených nezřídka objevoval osobně v zákopech.

V průběhu invaze Iráku v roce 2003 vedl už celou divizi a v roce 2010 se Mattis jako čtyřhvězdičkový generál stal šéfem velitelství CENTCOM, které zodpovídá za operace ozbrojených sil USA na Blízkém východě. Do funkce ho nominoval prezident Barack Obama, i když později svého rozhodnutí možná trochu litoval, když se Mattis ukázal být odpůrcem dohody s Íránem.

Mnich bojovník

Další jeho přezdívkou je „mnich bojovník“. Nemá totiž děti, nikdy se neoženil a plně se oddal námořní pěchotě. Za touto lehce esoterickou přezdívkou však možná je i Mattisova pověst velice sečtělého intelektuála.

Mattis studoval na univerzitě dějiny a jeho knihovna prý má 7 000 tisíc titulů. Kromě zbraně s sebou po celou dobu kampaně v Iráku nosil i výtisk Hovorů k sobě od římského císaře a stoického filosofa Marca Aurelia. Mezi jeho vlastní tvorbu patří různé příručky a studie protipovstaleckého boje, které vydal po zkušenostech z Iráku a jež vedly k úspěchům americké armády v období před stažením ze země.


Čtěte více:

Jádro Trumpovy administrativy je známé, kabinet ještě ne
15.11.2016 11:30
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v neděli oznámil jména sv...
Trump si k sobě vybral dalšího bankéře od Goldmanů
30.11.2016 12:43
Bývalý bankéř a filmový producent Steven Mnuchin dnes potvrdil včerejš...
79letý miliardář bude vyjednávat Trumpovy obchodní dohody
01.12.2016 18:30
Zatímco média se zabývala hlavně bývalým bankéřem Goldman Sachs Steven...

Váš názor
 •  
  02.12.2016 17:39

  Konečně bude ministrem obrany člověk , který zažil válku na vlastní kůži. Stále snad platí heslo , že nejlepší obrana je útok . Závidím amíkům .
  KarelIV
  • Aha.
   02.12.2016 22:07

   Ten pan valku nejen zazil. ale i na vlastni kuzi skvele uzil, ja se sam nechal slyset. Ministr obrany, ktery ma valku jako hobby, taky pukam zavisti.
   hm
Aktuální komentáře
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila
10:50ČNB: Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí stoupl o 230,6 mld. na 4,853 bilionu Kč
10:49České dráhy, a.s.: Oznámení o vydání nové emise dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data