Zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že ministrem obrany jmenuje generála námořní pěchoty a veterána z Iráku a Afghánistánu Jamese Mattise. I přesto, že Trump chce v zahraniční politice být méně intervencionistický, nového šéfa Pentagonu čekají důležité úkoly.
Za prvé, podle Trumpa je potřeba dořešit uspokojivým způsobem situaci v Iráku a v Sýrii, kde velké části území ovládají bojovníci samozvaného Islámského státu. To by mohlo znamenat zintenzivnění kampaně – Trump se v kampani ostatně nechal slyšet, že by ISIS „rozbombardoval na sr*čky“. Řešení situace v Sýrii by také mohlo znamenat navázání vojenské spolupráce s Moskvou.
Za druhé, Trump chce zvýšit výdaje na obranu, které jsou už tak nejvyšší na světě a činí zhruba 600 miliard dolarů ročně. Co za ně bude pořizovat, není úplně jisté, ale pokud na slib dojde, bude se jednat o hodně peněz, jež bude potřeba účelně vynaložit.
Generál James Mattis jako šéf CENTCOMu

Zdroj: Wikimedia, US Department of Defense
Mattis je v americké bezpečnostní komunitě, ale i mezi veřejností, relativně známou osobností. Přispěla k tomu fascinace médií jeho ráznou náturou, jeho občasná prostořekost, ale například i televizní seriál HBO Generation Kill o invazi Iráku v roce 2003, kde je Mattis celou dobu jako jakási mýtická postava zmiňován mužstvem i důstojníky na frontě. Snad vůbec nejvíc o něm ale vypovídají jeho tři přezdívky.
Mad Dog
Generál Mattis získal přezdívku „mad dog“ hlavně pro svou agresivitu a nevypočitatelnost. A také pro svůj přímý styl komunikace – před invazí do Iráku v roce 2003 si dal záležet na tom, aby měl příležitost promluvit ke každému praporu, který spadal pod jeho velení. Svým mužům chtěl prostě říct, jak mají bojovat. Podle jeho bývalého štábního důstojníka, se kterým hovořil list The San Diego Union-Tribune, Mattis ten samý projev přednesl asi padesátkrát – a pokaždé s tou samou vervou a energií.
V médiích se mu však jeho komentáře nezřídka vymstily – jako například, když na konferenci o strategii řekl, že „je zábava střílet lidi“. Svůj kontroverzní komentář však vzápětí upřesnil – úplně největší zábavou podle něj je střílet po mužích, kteří strávili posledních několik let tím, že „fackovali svoje manželky,“ protože se nezakrývaly. „Takovým mužům snad žádné mužství nezbývá,“ uvedl Mattis v roce 2005 na adresu bojovníků afghánského Talibanu.
Dobře prý Mattise charakterizuje i jeho doporučení svým vojákům, které citoval Thomas Ricks ve své knize o válce v Iráku: „Buďte zdvořilí, buďte profesionální, ale mějte plán zabít každého, koho potkáte.“
Chaos
Mariňáci, kteří pod Mattisem sloužili, ho však spíše znají spíše pod jeho volacím znakem „Chaos“, kterým se podepisoval v rádiové komunikaci se svými muži.
První ostré bojové nasazení zažil při první Válce z Zálivu, když vedl prapor. Po teroristických útocích v roce 2001 se podílel na plánování invaze Afghánistánu, jako první mariňák vůbec poté velel námořnímu úkolovému uskupení a posléze se k údivu podřízených nezřídka objevoval osobně v zákopech.
V průběhu invaze Iráku v roce 2003 vedl už celou divizi a v roce 2010 se Mattis jako čtyřhvězdičkový generál stal šéfem velitelství CENTCOM, které zodpovídá za operace ozbrojených sil USA na Blízkém východě. Do funkce ho nominoval prezident Barack Obama, i když později svého rozhodnutí možná trochu litoval, když se Mattis ukázal být odpůrcem dohody s Íránem.
Mnich bojovník
Další jeho přezdívkou je „mnich bojovník“. Nemá totiž děti, nikdy se neoženil a plně se oddal námořní pěchotě. Za touto lehce esoterickou přezdívkou však možná je i Mattisova pověst velice sečtělého intelektuála.
Mattis studoval na univerzitě dějiny a jeho knihovna prý má 7 000 tisíc titulů. Kromě zbraně s sebou po celou dobu kampaně v Iráku nosil i výtisk Hovorů k sobě od římského císaře a stoického filosofa Marca Aurelia. Mezi jeho vlastní tvorbu patří různé příručky a studie protipovstaleckého boje, které vydal po zkušenostech z Iráku a jež vedly k úspěchům americké armády v období před stažením ze země.