Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Zamíří technologické hvězdy z USA do Číny?

Víkendář - Zamíří technologické hvězdy z USA do Číny?

17.12.2016 9:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Donald Trump sliboval, že si posvítí na víza, která ve Spojených státech dostávají zahraniční odborníci na moderní technologie. Robin Li, který stojí v čele společnosti Baidu, na to nedávno reagoval s tím, že „doufá v migraci talentovaných lidí, kteří již nejsou vítáni v USA, do Číny“. Tím by měli Číně pomoci v „získání důležitější role na poli globálních inovací“.

Robin Li by to neměl se svými nadějemi přehánět. Trumpovy názory se mohou změnit poté, co se setká se zástupci korporátního sektoru. A hlavně není pravděpodobné, že by Čína byla v dohledné době schopna přilákat technologický talent. Konkurenční boj, který o něj svádí řada zemí, vyhrají ty, ve kterých panuje kultura otevřenosti směrem k novým myšlenkám a novým lidem. Právě tato kultura pomáhala vytvářet americký technologický sektor dlouhé desítky let před Trumpem.

Na první pohled by se mohlo zdát, že by Čína měla být logickou destinací pro talentované technologické odborníky. Už roky tamní vláda poskytuje štědrou podporu čínským univerzitám a korporátnímu sektoru. Internetová populace je tam největší na světě, internetové obchody procházejí boomem, rozpočty na výzkum a vývoj se rychle zvyšují a v poslední době roste i počet lidí, kteří se do země vracejí poté, co vystudovali v zahraničí. Obrovským problémem ovšem zůstává vládní kontrola internetu.

Softwarové společnosti čelí v Číně řadě překážek, které jdou daleko za hranice toho, že jejich zaměstnanci se nemohou o pracovních pauzách dívat na videa na youtube. Přístup nemají ani k softwarovým knihovnám a řadě nástrojů. Například v roce 2013 Čína zablokovala webovou službu podporující vývoj softwaru Github. Programátoři tak musí tyto služby složitě nahrazovat či získávat jinou cestou. To zase ohrožuje bezpečnost.

Omezeno je například i používání stránek Google Scholar, které indexují výzkumné studie, knihy a další vědecké materiály a nabízejí je v jednoduchém přístupovém formátu. Pro vědce po celém světě jde o klíčový nástroj, ovšem v Číně je problém se k němu dostat. Její vědci jsou tak v pozici, kdy někdy doslova prosí vládu o to, aby restrikce uvolnila.

Dopad všech podobných omezení je znatelný. Vědci, kteří nejsou schopni držet krok s jinými zeměmi, začnou nutně zaostávat a to je jeden z důvodů, proč čínské univerzity nejsou schopny získat vědecké pracovníky ze zahraničí. Programátoři, kteří nemohou využívat potřebné internetové stránky a nástroje, skončí tak, že vytvářejí software, který je vhodný pouze pro čínský trh. A přesně k tomu dochází. Patrné je to například na sociální síti WeChat, které se opakovaně nedaří prosadit se i v jiných zemích.

Čínská vláda dala jasně najevo, že zahraniční technologické společnosti, které chtějí v zemi podnikat, budou muset udělat ústupky. Podle těchto společností by to ohrožovalo jejich bezpečnost, hodnotu značky a duševní vlastnictví. Pracovníci ze zahraničí mohou mít lehce pocit, že se od nich očekává něco podobného už proto, že Čína má dlouhodobou averzi k imigrantům.

Možná nejdůležitější je ovšem fakt, že pokud někdo odejde z USA, má na výběr dlouhou řadu jiných destinací včetně Indie či celé jihovýchodní Asie, kde je celkem 280 milionů uživatelů internetu. Přilákat technologické odborníky se snaží i Kanada a konkurence je v této oblasti ostrá po celém světě. Trumpova vláda i Čína by si tak měly uvědomit, že technologické odborníky musí přesvědčit, že jsou v jejich zemi vítáni. Trump se namísto toho snaží se jich zbavit.

Autorem je Adam Minter.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Víkendář - Jak se připravit na nevyhnutelný kolaps Severní Koreje
09.10.2016 10:00
Podvýživa obyvatel Severní Koreje je tak velká, že jejich výška je na ...
Víkendář - Kissinger o amerických volbách, Putinovi a Číně
19.11.2016 10:00
Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger v rozhovoru pro The Atla...
Víkendář: Zaspaly německé automobilky dobu?
10.12.2016 9:49
Před časem se na internetových stránkách čínského ministerstva průmysl...

Váš názor
  • Jeste zbyva doplnit,
    17.12.2016 14:37

    kdo, jako chytrejsi, z nacionalistickeho smerovani USA muze profitovat. V Evrope si na cizince v Britanii posviti sam moudry narod, ve Francii jakbysmet, vychodni Evropa vstala sama z mrtvych, na severu je zima a v Rusku vse dohromady, takze zbyvaji jen nemecky mluvici zeme, kde jsou a pravdepodobne budou podminky pro technologickou inteligenci priznive.
    hm
Aktuální komentáře
28.07.2025
9:11Samsung získal zakázku od Tesly: AI čipy za miliardy jako šance na návrat mezi lídry
8:56Rozbřesk: Co přináší obchodní dohoda EU s USA?
8:46USA a EU uzavřely obchodní dohodu, trhy slaví. Nyní investoři čekají na Fed a výsledky technologických gigantů  
6:21Random Thoughts #8: Trh trestá ASML příliš tvrdě, vodou na mlýn jsou plány TSMC  
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data