Když jsem četl tipy na v nadpise avízovanou dokonalou akcii ve farmacii, krátce jsem uvažoval nad tím, co to vlastně dokonalá akcie je. Pro takového ekonoma-akademika to bude asi trhem efektivně oceněná akcie, u které se nedají očekávat žádné nezasloužené (riziku neodpovídající) zisky. Pro investora taková dokonalá akcie znamená pravý opak – titul nabízející zisky vysoko nad těmi, které by odpovídaly její požadované návratnosti.
Definici dokonalosti pak můžeme dále rozvádět o zajímavý dividendový výnos, růstový potenciál, skrytou hodnotu, ale nakonec bychom se zřejmě utopili v paralýze analýzou. Přejděme proto raději ke konkrétním tipům na farmaceutickou investiční dokonalost, které se objevily na Fool.com. Jsou jimi , a (vývoj jeho akcií je v grafu vyznačen zeleně). Rozptyl tříleté návratnosti je u těchto tří titulů značný a těžko se hledá nějaké společné téma:

Zdroj: FT
O Pfizeru jsem zde hovořil nedávno, podívejme se tedy dnes na společnost , jejíž tříletá návratnost zhruba odpovídá návratnosti celého trhu. Akcie má betu ve výši 0,74, takže to není zase tak špatné – rizikovost je totiž ze systematického hlediska o něco nižší než rizikovost celého trhu. Investor Brian Feroldi akcii považuje za dokonalý farmaceutický titul proto, že firma už 32 let po sobě zvyšuje svou ziskovost a týká se to i období recesí. To má být důkazem její vnitřní síly, podobně jako 54 let zvyšování dividend.
Podle investora by navíc příběh soustavného růstu neměl končit, protože firma má v zásobě řadu nových produktů a léčebných terapií. Management má v plánu do roku 2019 představit až deset potenciálně velmi úspěšných léků, které doplní existující „blockbustery“ Remicade, Imbruvica, Xarelto, a Stelara. Konsenzus na FT pro rok 2017 růstový potenciál potvrzuje, protože zisky by měly dál soustavně růst a stejnou cestou by se po předchozím poklesu v roce 2015 měly vydat i tržby.
U podobné společnosti bychom určitě nečekali nějaký napnelismus na straně tvorby volné hotovosti. A v případě jde skutečně o dojnou kravku, která v roce 2016 na provozu vydělala téměř 20 miliard dolarů, do provozu dala na investicích 3,4 miliard a do dalších investic 4,2 miliard dolarů. To znamená, že pro akcionáře a věřitele jí zbylo asi 12 miliard dolarů a v podstatě stejnou částku vyplatila na dividendách a odkupech svým akcionářům (v předchozích letech výplata akcionářům značně převyšovala volný tok hotovosti).
Podobné růstové dojné krávy mohou být skutečně považovány za jakýsi akciový ideál, otázkou je ovšem jejich cena a valuace. Jinak řečeno, ptáme se, zda jde o ideál, který už je pouze na koukání, či ještě ke slušné koupi. PE počítané zisků posledních dvanácti měsíců se zde pohybuje hodnotě 20, výše zmíněná jej má na hodnotě 22,6, 32, 25, 18,5. Podle tohoto velmi jednoduchého měřítka se tedy nezdá, že by šlo o nějaké předražené umělecké dílo. Ale zakládat investiční rozhodnutí na pouhém PE je věc ošemetná. Příště se podíváme na druhý z uvedených „ideálních“ titulů a také trochu více na valuaci.