Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výjimečné „zdravotnické“ dividendy

Výjimečné „zdravotnické“ dividendy

03.01.2017 19:04

Investor George Budwell se domnívá, že akcie GlaxoSmithKline a Pfizer jsou nyní ve výjimečné pozici, protože ve srovnání s jinými velkými farmaceutickými tituly nesou vysoký dividendový výnos. Což je pravda, protože GSK nabízí výnos převyšující 5 % a Pfizer téměř 4 %.

Pohled na následující graf také ukazuje, že nejde o žádné oblíbence investorů. Tříletá návratnost GSK je zhruba na nule, i když poslední rok akcie vynesla zhruba 15 %. Pfizer je na tom dlouhodobě o něco lépe, ale poslední rok je zase zhruba na nule:

Blue chp
Zdroj: Financial Times

Zmíněný investor na stránkách Fool.com tvrdí, že GSK má za sebou několik těžkých let poznamenaných neúspěchy při testování nových léků, bojem s pojišťovnami a problémy v Číně. Nyní se ale firma podle jeho názoru dostává do nového období, ve kterém by měla být schopna generovat růst tržeb blížící se 10 % ročně. Pomoci by jí k tomu měly zejména léky na HIV Tivicay a Triumeq, léky na respirační choroby Relvar/Breo, Anoro a Incruse a expanze do výroby vakcín. K tomu firma prochází restrukturalizačním procesem a snižováním nákladů, což by se mělo projevit na ziskovosti a volném cash flow. Pokud pak bude úspěšná vakcína proti herpes Shingrix, měla by firmě v delším období generovat až 1,5 miliardy dolarů dodatečných tržeb.

Celou investiční tezi hezky shrnují následující dva grafy. První z nich ukazuje historický a očekávaný vývoj zisků na akcii GSK a druhý to samé u tržeb. Podle obrázků si firma sáhla v letech 2014 a 2015 skutečně na dno, roky 2016 a 2017 už by měly přinést znatelné zlepšení. Otázka je, nakolik jsou tato očekávání realistická a nakolik jsou odražena v ceně akcie:

Blue chip
Zdroj: Financial Times

Podobných společností, u kterých se v dohledné době čeká znatelný obrat, jsme tu poslední dobou měli více. Důležité je u nich to, zda toto čekání na zlepšení ulehčuje silný fundament, nebo zda firma mele z posledního a zlepšení zoufale potřebuje, aby přežila. Z výše uvedené tabulky je zřejmé, že provozní tok hotovosti GSK se v posledních dvou letech prudce propadl (na 2,5 miliardy dolarů v roce 2015). Investice do provozu jsou ale stále nižší a firma si navíc v posledních letech hodně pomáhala prodejem aktiv. Své dividendy a odkupy tak hravě pokrývala vnitřními zdroji.

Nicméně prodávat aktiva nemůže do nekonečna a pokud chce dividendy udržet, musí se její provozní cash flow zlepšit. Nebo je bude muset financovat dluhem, či snížit a to trh obvykle nese velmi nelibě. Celkově jde ale o firmu se silnou rozvahou i schopností generovat volný tok hotovosti. A pokud se nastíněný obrat skutečně povede, mela by mít to nejhorší za sebou i cena akcie.


 

Čtěte více:

Do ruda rozžhavený sektor a  poslední z průmyslové trojky
22.12.2016 19:36
MSC Industrial Direct je posledním z tipů investora Lee Samahy na tři...
Býčí trh neumírá, ale bývá utracen. Jak tomu bude v roce 2017?
23.12.2016 19:09
Průměrný věk růstové fáze globálních ekonomických cyklů od roku 1950 ...
Atraktivní i zrádní dividendoví aristokraté
27.12.2016 18:19
Samotný název „dividendový aristokrat“, kterým se pyšní společnosti dl...
Nejhorší dividendoví aristokraté roku 2016
28.12.2016 19:48
Cardinal Health, Abbott Laboratories a VF Corp jsou nejhůře si vedouc...
Malinká firma, 60% rally a stále vysoký dividendový výnos
29.12.2016 19:38
V pokrizových letech byly akcie menších společností často hodně v kurz...
Se šampaňským na trzích letos radši hodně opatrně…
01.01.2017 18:43
V pokrizových letech bylo hodně jednoduché nechat se strhnout do řad ...
Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě
02.01.2017 19:51
Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybn...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y