Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnová politika Islámského státu: Utopický projekt, nebo způsob, jak vyvést a vyprat peníze?

Měnová politika Islámského státu: Utopický projekt, nebo způsob, jak vyvést a vyprat peníze?

24.01.2017 17:09
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Území samozvaného Islámského státu se zmenšuje a dochází mu lidé i zdroje. V právě vyšlé knize The Way of the Strangers: Encounters With the Islamic State se reportér Graeme Wood věnuje fenoménu ISIS, motivacím lidí, kteří se k němu hlásí, ale například i ekonomice a měnové politice tohoto pseudostátního útvaru. V podcastu hovořil s redaktory serveru Bloomberg o tom, jak tamní měnovou politiku ovlivnila ideologie. Je však i alternativní pohled na věc, podle kterého je trimetalismus umožní z chalífátu snadněji vyvést finanční prostředky.

Podle recenzenta New York Times je Woodova kniha převratná především tím, že nepopírá, že mnoho západních bojovníků přidavších se k samozvanému chalífátu tak činí z ideologických důvodů, a že mnoho věcí v ISIS se skutečně řídí starými islámskými učeními, jakkoliv radikálními. Podobně jako jinde na Blízkém východě, i tady jsou tak podle islámského práva například zakázány úroky. ISIS však zachází dále například tím, že se vyjadřuje proti fiat měnám, tedy měnám nekrytým žádným aktivem.

S velkou slávou proto na propagandistickém videu už v roce 2014 islamisté oznámily, že budou razit zlaté dináry, ale i stříbrné a měděné mince. Zavedli tak takzvaný trimetalismus, tedy měnový standard založený na směnitelnosti mincí ze tří různých kovů. To je však značně nepraktické – změny v hodnotách kovů na světových trzích totiž můžou z oběhu vytlačit mince s relativně vyšší tržní hodnotou (kovu) než jejich nominální hodnotou.

Upoutávka na propagandistický snímek ISIS o jejich dináru
isis
Zdroj: Blogsofwar.com


Ideologové ISIS zodpovědní za měnovou politiku podle Wooda trimetalismus zdůvodňují, víceméně jako vše ostatní, tradicionalistickým a striktním výkladem Koránu, ke kterému pak připojují různé konspirační teorie o světovém finančním systému, ne nepodobné těm, které berou za své například členové hnutí „Occupy“. Tento teologicko-tradicionalisticko-konspirační „mišmaš“ pak vede k vymezení se proti existujícím monetárním praktikám představě o utopii, kde neexistují úrokové sazby a penězi nejsou „bezcenné papírky“, nýbrž drahé kovy.

Wood ve své knize píše i o fiskální politice. Daně jsou opět založené na striktním výkladu Koránu, což se projevuje například tím, že pětinu kořisti musí bojovníci předávat ISIS – včetně zbraní, peněz, oblečení, ale i zajatců. Vybírá se i klasická daň z příjmu a z bohatství.

Praxe je daleko od představ ideologů

Jak však vypadá ekonomika v ISIS v praxi? Podle poznatků Wooda se v samozvaném chalífátu platí vším možným. Na tržištích se podle výpovědí dá narazit na irácký dinár, syrskou libru a americký dolar, „satanskou měnu“, kterou se radikálům z ISIS nepodařilo podle jejich představ vymýtit. Koneckonců, islamisté nežijí ve vakuu, ale přichází do čilého obchodního styku s jinými ekonomikami okolo – dlouho například žili z příjmů z ropy, než obchodní trasy začala na podzim 2014 bombardovat letadla. Další připomínkou faktu, že i v samozvaném chalífátu fungují normální zákony ekonomie, je zákaz vývozu zlatých mincí.

S odlišným a prozaičtějším důvodem, proč ISIS přešel na používání cenných kovů jako platidla, přišel Ian Oxnevad, akademik, který se tématu věnoval ve vědeckém žurnálu The Journal of the Middle East and Africa. Pohled některých ideologů ISIS na islámskou měnovou politiku je podle něj poněkud naivní, neboť islamistické země se v minulosti řídily při výběru měnového režimu spíše praktičností, než Koránem.

A o praktičnost se podle Oxnevada může jednat i tentokrát: drahé kovy se totiž podle něj dají jednodušeji vyvézt a „vyprat“. Podle Oxnevada zavedení trimetalismu nebylo vynuceno ideologií, nýbrž se podle něj jedná o typické chování bortícího se režimu, který počítá s tím, že se jeho představitelé a bojovníci po porážce rozprchnou do světa. Převézt přes hranice a legalizovat na relativně neregulovaném trhu s cennými kovy dináry ISIS (dají se koneckonců roztavit) je podle něj daleko jednodušší, než přilákat pozornost tajných služeb velkými objemy hotovosti nebo podezřelými bankovními převody. Lepší regulace trhu se zlatem by mohla podle autora studie zkomplikovat financování operací ISIS jinde ve světě.


Čtěte více:

Project Syndicate: Demonetizace - co dělat a co ne
02.12.2016 10:30
Osmého listopadu ve 20:15 oznámila vláda indického premiéra Nárendry M...
Allepo a „objektivita“ ruských médií
30.12.2016 15:18
Šokující zavraždění ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova vyvo...
V Sýrii začne o půlnoci tamního času platit klid zbraní
29.12.2016 18:07
Sýrie dost možná vstoupí do nového roku 2017 poklidně, bez leteckého b...
Osm let Obamy: Stažení z Iráku, dohoda s Íránem, chaos po arabském jaru a mrazivé vztahy s Kremlem
18.01.2017 20:05
Za Obamova úřadu se svět dramaticky změnil. Původní plán odejít z Blíz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data