Sektorová daň pro banky, která má pomoci zbrzdit odliv kapitálu. Takový je návrh ČSSD, který dnes coby součást volebního programu představil premiér Bohuslav Sobotka. Návrh počítá se zavedením čtyř sazeb podle výše aktiv. Nejvyšší sazba 0,3 procenta by byla pro banky s aktivy nad 300 miliard korun, nejnižší 0,05 procenta pro banky s aktivy do 50 miliard korun.
ČSSD tvrdí, že navrhované opatření pomůže kontrolovat odliv peněz z finančních institucí do zahraničí. Rozpočet by tak měl získat 11 miliard korun ročně, ukazují stranické propočty. Dopad do ziskovosti bank prý daň mít nebude. Jde údajně o odvod, o který se sníží základ daně.
"Chceme, aby se banky podílely na financování veřejného sektoru, tedy například na školství, dopravní infrastrukturu nebo důchody. Ukázalo se v minulosti, že tady nejsou účinné prostředky, jak zabránit, aby zisky bank neplynuly do zahraničí," uvedl podle ČTK Sobotka.

Akcie bankovních titulů na pražské burze mířily po zveřejnění návrhu dolů: Komerční banka ztrácela před polednem zhruba 1,3 procenta, Moneta Money Bank více než 2,5 procenta, Erste Group v pražské lince zhruba 0,7 procenta.
Hlavní analytik Patrie: Skutečné zavedení neočekáváme. Jaký by ale byl dopad?
„Zpráva může mít krátkodobě negativní dopad na obchodování s akciemi bank, neočekáváme ale, že by se krok podařilo prosadit přes nedostatek podpory dalších politických stran s výjimkou KSČM,“ soudí hlavní analytik Patrie Tomáš Sýkora s tím, že opakovaně proti takovému kroku se vyjádřil ministr financí Babiš, který také podobný úmysl již v roce 2013 zablokoval.
Tomáš Sýkora připomíná, že již v investičním výhledu pro rok 2017 tým analytiků Patria upozornil, že letošní předvolební kampaň dopadne na prakticky všechny na pražské burze obchodované vedoucí tituly, včetně Komerční banky, banky Moneta, akcií energetiky ČEZ, telekomunikací O2 i rakouských titulů Erste či VIG.
„Pokud bychom se v teoretické rovině podívali na dopad návrh ČSSD na banky, pro Komerční banku by bankovní daň znamenala zhruba 19 procent očekávaného zisku roku 2017. Zisk Erste by zatížila zhruba 9 a Monety zhruba 5 procenty,“ soudí Sýkora.
Slova Tomáše Sýkory o podpoře a nepodpoře dalších politických stran potvrzují reakce ze strany KSČM a pravicové opozice.
Lídr ODS Fiala: Tři roky neustálých změn, český daňový systém potřebuje opak
"Tři roky neustálých daňových změn ČSSD evidentně nestačily a už plánuje změny další. Český daňový systém však potřebuje pravý opak - více zjednodušení a hlavně stability," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Místo zavádění nových daní navrhuje jeho strana snížení a zjednodušení DPH ze tří na dvě sazby a postupné snížení odvodů na sociální a zdravotní pojištění. "ČSSD chce ještě více danit úspěšné, odrazovat lidi od práce a dál komplikovat daňový systém. Pro Českou republiku jsou návrhy ČSSD škodlivé," uvedl.
Návrhy na zavedení sektorových daní jsou podle Fialy "úplnou šíleností" jdoucí proti zahraničním investicím. Sektorová daň se navíc promítne do zdražení produktů a služeb, dodal.
Kalousek za TOP09: Vlastníkům nelze nařídit, co dělat se zisky
"Vyšší daňová zátěž se promítne do bankovních produktů, což znamená, že budou dražší služby pro české občany. Zasáhne to také drobné podnikatele," uvedl bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vlastníkům podle něj nelze nařídit, co mají dělat se svými zisky. "Můžeme jim jen nabídnout prostředí výhodné pro jejich investice, tak aby se jim vyplatilo u nás investovat. Zdanění bank ale ve finále zaplatí lidé. Vlastníci bank rozhodně nebudou mít nižší zisky," uvedl.
ANO: ČSSD nic nepochopila
Ke kritice se přidal i šéf ANO Babiš, podle nějž danění podle sektorů není dobrý nápad a v jiných zemích se neosvědčilo. "Je otázka, proč právě banky. Mluví se také o operátorech, vodárenství, energetice. Zkušenosti se sektorovými daněmi z Evropy nejsou dobré," podotkl. Stejně jako Kalousek upozornil na to, že vyšší zdanění by mohlo zdražit úvěry pro živnostníky a firmy.
"Ukazuje se, že ČSSD nic nepochopila. Nejde o banky ani o výši, ale o to, kde se daní a co utíká," komentoval návrh ČSSD na twitteru europoslanec hnutí ANO Pavel Telička. Jurečka na stejné sociální síti poznamenal, že právě sociální demokraté souhlasili s prodejem českých bank zahraničním vlastníkům. "Škoda, že díky ČSSD jsme kompletně ztratili celý bankovní sektor a prodali (za hubičku) za vlády ČSSD zahraničním vlastníkům," uvedl. Později dodal, že podle propočtů ČSSD Česko prodáním bankovního sektoru přišlo o 460 miliard Kč.
Podpora komunistů
K myšlence víc zdanit banky se naopak přihlásili komunisté. "Více zdanit velké firmy jako jsou banky - jistě. Otázka, zda to bude daň z příjmu, z transakcí či z bankovních aktiv, se jistě dá dohodnout. Jen to musí myslet navrhovatelé vážně," uvedl na facebooku místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Poznamenal, že komunisté dlouhodobě prosazují progresivní daň z příjmů právnických osob.
Co říká analýza o odlivu zisků z Česka?
Na údajně nepřiměřený odliv kapitálu z Česka vláda upozornila loni na podzim. Podle analýzy, kterou tehdy představila, je odliv výnosů firem z ČR nejméně dvakrát vyšší, než by odpovídalo ekonomickým podmínkám v Česku a EU (Psali jsme ZDE). Nejvyšší objem odlivu výnosů podle této studie zaznamenávají sektory se síťovým charakterem, konkrétně finančnictví, energetika a vodárenství, telekomunikace a maloobchod. Analýza přitom poukázala na to, že ve finančním sektoru je v porovnání s některými sektory relativně vyšší objem zpětně investovaného zisku.
ČSSD nyní tvrdí, že od roku 2000 do roku 2014 finanční instituce odlily do zahraničí celkem 462 miliard Kč. Došlo tak prý k odlivu více než 50 % zisků, pouze menší část se údajně reinvestovala.
Mezi možnostmi, jak odlivu zamezit, zmiňovala listopadová studie i zavedení sektorových daní. To je něco, o čem se v Česku diskutovalo i dříve. Analytik Patria Finance Václav Kmínek na podzim uvedl, že premiér chce podle všeho vytáhnout stejnou kartu, kterou hrál i při minulých volbách. S ohledem na vývoj v regionu je ovšem možné, že na sektorové daně nakonec dojít nemusí, uvedli tehdy také experti Patria Finance (Podrobnosti ZDE).
ČSSD chce příští týden představit další část návrhů na změnu daňového systému ČR, řekl dnes Sobotka. "Jsme pro radikální změnu daňového systému, která podpoří občany s průměrnými příjmy, a naopak velkou část daňového břímě převede na ty bohatší," uvedl podle ČTK.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Patria.cz, www.spravedlive-dane.cz, www.vlada.cz