Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Nekompromisní start jednání o brexitu

Rozbřesk: Nekompromisní start jednání o brexitu

02.05.2017 9:12
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Uplynulý víkend potvrdil strategii, s jakou se hodlají státy EU-27 rozejít s Velkou Británií v rámci tzv. brexitu. Poměrně rychle se shodly na tom, že nejprve je třeba dohodnout se na rozchodu s Británií a teprve poté se začít bavit o uspořádání budoucích vztahů. Primárně jde tedy o to, přimět odchozí zemi dostát všem jejím závazkům a teprve následně nalajnovat hřiště pro svobodný obchod. Zda se to takto podaří, není vzhledem k ráznému až nekompromisnímu postoji Británie preferující souběžná jednání vůbec jasné. Na druhou stranu, pokud by Británie měla všem stávajícím závazkům vůči rozpočtu EU i legislativě dostát, tak by samotný brexit mohl vypadat spíše jako virtuální než skutečný odchod.

Tvrdý brexit, k němuž vše prozatím směřuje, však nejspíše nebude mít – vzhledem k současné obchodní provázanosti starého kontinentu a Británie – vítěze, i když za delší konec provazu bude tahat Unie. Tedy za předpokladu, že její jednotný postoj nezačne časem erodovat. A při odhadování budoucího nastavení vztahů je možná dobré vzít v úvahu nejenom švýcarský nebo norský model, ale i model třetích zemí, zvlášť když nedohoda se jeví také jako reálná varianta.

Na číslech z britské ekonomiky se zatím start procesu brexitu výrazně neprojevuje, ale to rozhodně neznamená, že se tak v poměrně brzké době nestane. Slabá libra se sice stává konkurenční výhodou na zahraničním i domácím trhu, avšak přijít v krajním případě o přístup na volný trh nemůže být zcela bezbolestné. Na dnes očekávaných číslech z britského průmyslu (PMI) se však tyto obavy s největší pravděpodobností zatím ještě neprojeví a index zakončí relativně vysoko nad padesátkou. Ještě lepších výsledků se tentokrát dočkáme za Německo a eurozónu, jak už ostatně naznačila předběžná data zveřejněná v polovině dubna. Příznivě dopadl podle našeho názoru i český PMI, který by měl potvrdit další růst zakázek v průmyslu a zaměstnanosti. A tyto výsledky může trh o to více ocenit, protože na rozdíl od americké ekonomiky se tzv. soft ukazatele na starém kontinentu až tak nerozcházejí s následnými reálnými daty, která přijdou na řadu už v nejbližších týdnech.

TRHY

CZK a dluhopisy

Koruna se v pátek konečně vrátila pod dřívější intervenční hranici a připsala si vůči euru zhruba 0,6 %. Šla tak proti proudu v regionu, neboť jak zlotý, tak forint měly tendenci na konci týdne oslabovat. Hledat nějaký přesný příběh, proč se kurz posunul skoro o dvacet haléřů, je vzhledem k objemu spekulativních pozic asi zbytečné. Koruna se prostě bude ještě nějaký čas hledat s tím, jak budou zahraniční hráči přeskupovat svoje pozice. Od měnového zasedání ČNB se asi žádné vzpruhy koruna nedočká. Nakonec proč by měla, centrální banka by měla vyjádřit spokojenost s vývojem ekonomiky i hladkým exitem a kurz české měny ji v současné době trápit nemusí. Nová prognóza sice nejspíše opět naznačí rychlý růst úrokových sazeb, ale tento pravidelně opakující se závěr trh bere stejně spíše s rezervou.

Výnosy českých dluhopisů v závěru týdne korigovaly směrem dolů a umazaly tak malou část spreadu, který si drží vůči německým bondům. Český dluhopisový trh, jak ukazují data z MF, obsadili zahraniční hráči, kteří na konci března drželi více než 47 % korunových státních dluhopisů.

Zahraniční forex

Včerejší slabé výsledky indexu ISM v průmyslu jsou pro dolar varováním, které může být zesíleno dalšími makročísly v průběhu týdne (zejména payrolls). Eurodolarový trh však bude nepochybně zítra zajímat i výsledek HDP v eurozóně (čekáme dobré číslo) a především zasedání Fedu. Obě události mohou tlačit kurz eurodolaru dále směrem k hranici 1,10.

Akcie

Na úvod nového týdne amerického akciové trhy rostly, když zájmu investorů se těšil především technologický a také finanční sektor. Index S&P 500 se pohybuje blízko úrovní svého maxima s mírně prorůstovou technickou indikací, která se ustavila po vývoji v minulém týdnu.

Ropa

Na začátku nového týdne byla cena ropy pod lehkým tlakem a přispěly k tomu patrně zprávy o zvýšení produkce v Libyi, která podle státní ropné společnosti dosáhla 760 tisíc barelů denně. Jde o další faktor, který zvyšuje tlak na ostatní členy OPECu, aby prodloužili dohodu na omezení produkce na zasedání na konci tohoto měsíce (25.5.).

Jinak trh během tohoto týdne sleduje zejména data o zásobách ropy v USA. Dnes budou zveřejněny statistiky API, zítra oficiální čísla od ministerstva energetiky. V případě surové ropy se očekává pokles zásob o cca 2 milióny barelů.

 

Čtěte více:

Rozbřesk: Riziko na trzích budiž zapomenuto
25.04.2017 9:12
Nervozitu z konce minulého týdne před prezidentskými volbami ve Franci...
Rozbřesk: Ropné cestování časem
26.04.2017 9:16
Vypadá to, jako bychom se tak trochu vrátili zpět v čase. Podobně jako...
Rozbřesk: Co dnes čekat od ECB?
27.04.2017 9:18
Dnešní zasedání ECB pravděpodobně nepřinese tolik očekávaný obrat v ho...
Rozbřesk: ECB kosmeticky mění komunikaci a impérium vrací úder - koruna zpět nad 27,00 k euru
28.04.2017 9:08
Evropská centrální banka nepředstavila na včerejším zasedání žádnou re...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)