Aktualizováno Zdálo se to skoro jako nemožné, že by se české stavebnictví mohlo dostat z červených čísel zpět do plusu. A stalo se tak konečně už v březnu, kdy se výroba tohoto odvětví meziročně zvýšila o 6,2 %. Samozřejmě část výsledku jde na vrub vyššímu počtu pracovních dnů, nicméně po očištění dosáhla dynamika výroby v daných podmínkách krásných dvou procent.
Za pozitivní lze považovat, že nyní už nerostla pouze výstavba v rámci pozemního stavitelství, které zažívá prozatím mírný boom díky poptávce po komerčních a bytových nemovitostech, ale že se tentokrát rozjela i inženýrská výstavba.
Příjemný je nepochybně rozjezd bytové výstavby, která výrazně zaostává za poptávkou po nových nemovitostech zejména v Praze, Brně a jejich okolí. S velkým zpožděním se tak rozjela aktuálně nejperspektivnější část stavebnictví, které svědčí optimismus domácností, ochota investovat do bydlení a částečně i spekulativní poptávka. Prozatím je však poptávka po realitách tak silná, že dovedla ČR na první příčku v rámci EU co do růstu nemovitostí na bydlení (údaje za konec roku 2016).

Po dlouhé době příznivá čísla ze stavebnictví jsou nepochybně příjemným čtením, avšak mnohem podstatnější je aktuální statistika nových zakázek, která napovídá, jakým směrem se bude toto dosud strádající odvětví dále ubírat. Celková zásoba zakázek a to jak veřejných, tak soukromých se v posledních čtvrtletích stabilizovala. To je první dobrou zprávou, protože ukazuje, že firmám zásoba práce neubývá. Vedle toho je však ještě podstatnější zprávou, že hodnota nových zakázek začíná růst. A to jak v případě pozemního stavitelství, tak inženýrského, kterému se doposud příliš nedařilo. Zakázky tak celkově naznačují, že se stavebnictví konečně odráží ode dna a že se letos od něj dočkáme mírného růstu, který zatím odhadujeme na 2 %.