Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V poptávce po akciích dochází k výrazným změnám. Jaký signál vysílají?

V poptávce po akciích dochází k výrazným změnám. Jaký signál vysílají?

11.07.2017 18:44

Americké akcie se obchodují s hodně vysokými valuačními násobky, výrazně korigovat se jim ale nechce. Jedna z otázek, kterou tento stav budí, tak zní: Kdo tyto tituly stále kupuje, má o ně zájem a drží tím trh nahoře?

Odpověď poskytuje následující graf. Ten porovnává objem odkupů, nákupů akcií ze strany ETF, nákupy od zahraničních investorů, pojišťoven, vzájemných fondů, penzijních fondů a individuálních investorů v roce 2015, 2016 a v prvním čtvrtletí 2017 (toto číslo je anualizováno). Rozhodující roli hrají stále odkupy, letos je ale začaly hodně dohánět ETF a americkému trhu začal také výrazně pomáhat zájem zahraničních investorů. Penzijní a vzájemné fondy naopak dále prodávaly:

Soustružník 

O tom, že likviditu, respektive poptávku po akciích americkému trhu neposkytuje ani tak QE jako odkupy, jsem tu psal již před roky (i když můžeme namítnout, že monetární expanze se promítá i do korporátních financí a tudíž i do odkupů obchodovaných společností). Druhý graf ukazuje historický vývoj a stav z Q1 letošního roku právě na frontě odkupů, dividend, celkové částky plynoucí na odkupy a dividendy a také provozních zisků. Spodní obrázek ukazuje, jakou část provozních zisků tvoří suma odkupů a dividend:

Soustružník 

Logika grafu je jednoduchá – má ukazovat, nakolik jsou odkupy a dividendy udržitelné. Musíme si sice uvědomit, že provozní zisk je jen velmi hrubou aproximací volného toku hotovosti (kvůli rozdílu mezi odpisy a investicemi, mezi náklady a výdaji, příjmy a výnosy, či existenci daní ze zisků). Ale i toto nedokonalé měřítko naznačuje, že od roku 2010 znatelně rostl poměr výdajů na dividendy a odkupy k tomu, co firmy vydělají. A moje osobní konkrétní pohledy na dlouhou řadu společností ve mě také budí dojem, že společností, které vyplácí více, než vydělají, také minimálně neubývá.

Z této perspektivy by mělo být zdravým jevem, že objem odkupů od poloviny roku 2016 klesá. Zdraví korporátních rozvah a hodnotám společností by to totiž mělo prospět, likviditě na trhu to ale nepřidá. Tedy jeden z mnoha případů, kdy se krátkodobé a dlouhodobé dopady nějakého jevu výrazně liší.

Jak ukazoval první graf, odkupy začínají výrazně dotahovat ETF. Je tak možné, že na trhu dojde k výraznému posunu: Samotné firmy už nebudou kupovat tolik akcií, což posílí jejich rozvahy a otěže nákupů převezmou ETF. Tedy vlastně investoři, kteří nakupují plošně a nesnaží se vybírat. Přechod k těmto pasivním investicím budí už dlouhou řadu měsíců velkou pozornost, v kontextu dnešní úvahy jde asi zejména o to, nakolik je tento zdroj poptávky po akciích vrtkavý.

Pokud bychom zde mohli brát slovo pasivní doslova, pak by pro býky šlo o dobrou zprávu. Investoři by v takovém případě dali své peníze na trh plošně - jak z prostorového, tak časového hlediska, a nechtějí se na dlouhý čas o nic starat. Opak by platil v případě, pokud do ETF přitekly peníze které sice nechtěly spekulovat na konkrétní firmy, ale které chtěly honit rally, která jim doposud utíkala. Pak by asi byla namístě ona stará rada: „Pokud vám začne o nákupu akcií básnit taxikář, je čas prodávat“.

 

Čtěte více:

Začalo další utracení akciového býka centrálními bankami?
30.06.2017 19:11
Říká se, že je to čínské přání, respektive kletba, ale ve skutečnosti...
Množí se známky návratu do první poloviny roku 2016. Jak investičně reagovat?
03.07.2017 18:12
Významné centrální banky podle všeho stále věří v úspěšnou reflaci eko...
Co ukazuje pohled na nejlevnější akcie na trhu
04.07.2017 18:21
Akcie v takzvané skupině FAANG si letos užívají dalších týdnů a měsíců...
Dají se na trhu ještě najít levné akcie? Možná tato trojka
05.07.2017 17:57
Najít levné akcie není problém. Tedy pokud hovoříme o levnosti, která ...
Hodně výjimečná diskontní akcie
06.07.2017 17:29
Téma „levných“ akcií bych tento týden rád uzavřel pohledem na společno...
Čína trhy tentokrát asi nezachrání
07.07.2017 18:37
Je možné, že americká ekonomika dokáže opět pozitivně překvapit a ukáž...
Tržní ticho před bouří?
10.07.2017 18:12
V sousední vsi mají ručně psanou kroniku v které jsou popsána i předvá...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m