Náš pravidelný měsíční pohled na vývoj globální ekonomické aktivity ukazuje na pokračující silnou a koordinovanou expanzi bez výrazné změny trendu, píše multimilionář, ekonom, mediální mangát a bývalý partner Gavyn Davies. Týká se to zejména vyspělých ekonomik. "Před několika měsíci se sice zdálo, že rychlý růst americké a čínské ekonomiky ztrácí na síle, ale od té doby došlo v těchto ekonomikách ke zlepšení. Vzhledem k tomu, jak si vedla ekonomika eurozóny v předchozích letech, můžeme také konstatovat, že i zde pokračuje výjimečná expanze," soudí Davies.
Zatím není jasné, zda je popsané zlepšení pouze krátkodobým cyklickým jevem. Zdá se ovšem, že nabídková strana světové ekonomiky je zatím schopna držet tempo se stranou poptávkovou. Projevuje se to absencí růstu jádrové inflace, ale zatím je příliš brzy na konstatování, že jde o udržitelný jev. Například John Williams ze San Francisco Fed tvrdí, že namístě je spíše skepse. Určitě bychom ale neměli úplně zamítat možnost, že na nabídkové straně globální ekonomiky skutečně probíhají určité pozitivní změny, i když přímé důkazy o nich ještě dlouhou dobu nemusí být patrné.
Podle našich posledních odhadů rostla globální ekonomika v posledních týdnech o 4,3 %, což je asi 0,5 procentního bodu pod dlouhodobějším trendem. Toto tempo růstu je zhruba dvojnásobné ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2016, kdy expanze začala. Současná expanze je tažena zejména vyspělými zeměmi, které nyní rostou přibližně 3% tempem (celý procentní bod nad trendem). V této skupině je na tom nyní nejlépe eurozóna, kde si všechny větší ekonomiky užívají růstu nad trendem. Na to reagují jak trhy, tak ECB. Americká ekonomika podle našich odhadů roste asi 3,2% tempem a očekáváme, že tu bude docházet k postupnému zvyšování konsenzuálních odhadů růstu pro zbytek roku.
V rozvíjejících se zemích nedochází k výraznějším změnám. Jako celek stále rostou asi 6% tempem. Čína zřejmě přežije snahy vlády o snížení míry zadlužení v této ekonomice. Zdá se, že zatímco na jaře její hospodářská aktivita prošla určitým útlumem, nyní se posunula až k 8,1% růstu, který se nachází vysoko nad vládním cílem pro tento rok. Historický vývoj i aktuální odhady růstu vyspělých a rozvíjejících se ekonomik shrnují následující dva grafy:
Hlavním tahounem expanze vyspělých ekonomik je v posledních 18 měsících pravděpodobně poptávka, a to i v oblasti investic. Jde o pozitivní jev, ale v delším období bude růst pravděpodobně limitován potenciálem světové ekonomiky. Nyní bychom toto oživení měli vnímat jako cyklický jev, který nemá velký dopad na nabídkovou stranu. Jak ale bylo naznačeno, je možné, že k určitému zlepšení dochází i na nabídkové straně světové ekonomiky. Poukazuje na to zejména utlumená jádrová inflace. Stále tak platí, že namísto globální reflace je lepší hovořit o globální expanzi.