Česká ekonomika zůstává ve výborné kondici. V pátek zveřejněná květnová data z průmyslu, stavebnictví i z obchodu potvrdila, že se tuzemskému hospodářství dařilo ve druhém čtvrtletí letošního roku.
Za silnými čísly z průmyslu byly opět především automobilky, které pokračují v úspěšném tažením na rostoucím evropském trhu, avšak příznivými výsledky se mohly pochlubit i další silné průmyslové obory. A nejen z pohledu minulé výroby, ale především zakázek, které docela jasně naznačují, že dobrým číslům ještě není zdaleka konec. Pozitivní vývoj zaznamenává už několikátý měsíc v řadě i stavebnictví, avšak jeho rezervy zůstávají i nadále velké. Výstavba infrastruktury se stále nemůže zmátořit, i když jak je vidět i ve státním rozpočtu, není to nedostatek peněz, co by ji drželo u dna. Naproti tomu výstavba nemovitostí, ať už komerčních nebo bytových opět zažívá boom. Ani silný rozjezd výstavby bytů však se situací na českém realitním trhu příliš nic noc nezmění. Nakonec jde v převážné většině o byty, které se sice začínají teprve stavět, ale jsou již vlastně vyprodány.
Posledními zajímavějšími daty z ČR byly v pátek údaje z maloobchodu, které znovu potvrdily silný spotřebitelský apetit. Zrychlující mzdy spolu s rekordní zaměstnaností udržují českého spotřebitele v dobré náladě ochotného zvyšovat svoji spotřebu a těší i obchodníky, kteří nemusí tlačit na své marže; tedy alespoň ne směrem dolů. Vzniká tak prostor pro rozjezd poptávkové inflace, na kterou částečně sází i ČNB. A už ve střetu se ukáže, jak se inflace vyvíjela v červnu. Bude to poslední inflační číslo před srpnovým zasedáním bankovní rady, na kterém se bude přetřásat nejen nová prognóza, ale zřejmě vážněji se bude diskutovat i o zvyšování úrokových sazeb. Po tom posledním to guvernér řekl jasně, záměr navýšit sazby ve třetím čtvrtletí stále trvá. Otázkou podle našeho názoru je, zda se inflace výrazněji neodchýlí od optimistické prognózy ještě více a zda koruna postupně směřující k hranici 26 EUR/CZK přece jen ČNB v jejím jestřábím tažení nenalomí. Nakonec přece jen není kam spěchat a delším vyčkáváním centrální banka nemá co zkazit.
TRHY
CZK a dluhopisy
Korunu ani v pátek nic nezbrzdilo v jejím – doposud úspěšném tažení – k post-exitovým maximům a v závěru pátečního obchodování se dostala na krátko až pod úroveň 26,05 EUR/CZK. Koruně stále pomáhá mj. i přesvědčení o brzkém zvyšování úrokových sazeb, které avizovala po červnovém zasedání centrální banka. Už ve středu by mohlo být jasnější, zda je tato jestřábí pozice ČNB až tak neměnná. Existuje velká šance na to, že inflace se ještě více vzdálí od současné prognózy, což bude mj. znamenat i snížení úrovně prognózy nové. Zvláště, když nový výhled ČNB bude muset vzít v úvahu silnější korunu a nižší ceny komodit. Zpět k inflačnímu cíli se tak může inflace dostat mnohem dříve, než si doposud centrální banka myslela.
Výnosy českých dluhopisů si v pátek připsaly dalších šest základních bodů. Výnos desetiletého státního dluhopisu se dostává těsně k 1,20 % a je tak nejvyšší za poslední dva roky. Se zpožděním způsobeným příjemným volnem uprostřed týdne tak dohánějí vývoj na evropském trhu.
EURUSD + zahraniční FX
Eurodolar se v pátek pohyboval kolem 1,1420 EUR/USD, na čísla z trhu práce reagoval až s prodlením, a to růstem o zhruba 0,3 procenta na 1,1390 EUR/USD.
Páteční makrodata z Velké Británie ovšem poslala libru dolů. V podvečer ztrácela na páru s dolarem skoro 0,7 procenta na hodnoty okolo 1,2885 GBP/USD, na páru s eurem oslabovala o 0,4 procenta na 0.885 EUR/GBP.
Tento týden budou mít devizové trhy opět napilno, neboť kromě několika důležitých makroekonomických údajů v USA (inflační data a maloobchodní tržby) se v americkém Kongresu představí Janet Yellenová (středa, čtvrtek). Dramatické změny v komentáři k ekonomice (oproti výstupům z FOMC) nečekejme - Yellenová však po dobrých datech z trhu práce za červen může vyjádřit s ekonomikou spokojenost, což by dolaru mohlo krátkodobě pomoci (a dále zatopit dluhopisům, resp. poslat úrokové sazby výše).