Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co si počne Merkelová s německým vnějším přebytkem?

Co si počne Merkelová s německým vnějším přebytkem?

18.07.2017 17:06

Debata o globální makroekonomické nerovnováze se čím dál silněji soustředí na přebytek běžného účtu a hospodářskou politiku Německa. Vzdor vitalitě německého ekonomického motoru a úloze, již plní při roztáčení růstu a udržování stability v eurozóně, sílí kritika masivního vnějšího přebytku země. Jak se nedávno vyjádřil časopis Economist, Německo „příliš mnoho uspoří a příliš málo utratí,“ což z něj dělá „nešikovného obhájce volného obchodu“.

Co má tedy Německo dělat? Odpověď závisí na tom, zda se rozhodování řídí ekonomií, nebo politikou.

Nynější kritika, která tento měsíc na summitu G20 v Hamburku vytvořila, slovy jednoho pozorovatele, „neklidné ovzduší“, se zaměřuje na dvě tvrzení. Zaprvé, příliš rozsáhlým vývozem a příliš slabými domácími investicemi Německo ubližuje samo sobě. Zadruhé, zbytku světa, zejména Spojeným státům, upírá Německo poptávku. Kdyby Německo víc přispívalo k celosvětovým výdajům, hospodářské zotavení z finanční krize roku 2008 by podle tohoto názoru bylo silnější.

Pravda je ale taková, že z hospodářského pohledu nemá Německo žádný pádný důvod dělat cokoli jinak. Pokud má důvod ke změně kurzu, pak v prvé řadě z politických důvodů.

První výtka – že domácí výdaje Německa nedrží krok s jeho investičními potřebami – je mýtus. Na důkaz, že nad rozumem vítězí spořivost, jsou předkládána odhalení o nevalně stavěných budovách a rozpadajících se mostech. Čísla ale hovoří jinak. Například v letech 2001 až 2005 dosáhl průměrný německý přebytek běžného účtu 2,4 % HDP a průměrné domácí investice činily bezmála 20 % HDP. Během pětiletého období, které skončilo rokem 2016, vyšplhal sice přebytek na 7,3 % HDP, ale investice zůstaly setrvale na 20 %. (V 90. letech byly německé domácí výdaje výrazně vyšší, ale to bylo z velké části důsledkem znovusjednocení Německa a nebylo to udržitelné.)

Příprava na demografické změny

Přebytek vystřelil z jediného důvodu: opatrnosti. Německo čelí vyhlídce na fiskální krizi, jak jeho populace stárne a pracovních sil ubývá. Musí se připravit na výhledový pokles penzijních příspěvků a růst nákladů na zdravotní péči. Zatímco zkraje nultých let dosahoval schodek veřejného sektoru 3 % HDP, dnes Německo hospodaří s malým přebytkem, což je zcela rozumná reakce, stejně jako nárůst soukromých penzijních úspor. V současné době dává větší smysl investovat dodatečné úspory v zahraničí, protože stárnutí populace v Německu omezuje potenciál užitečných domácích investic a ostatní trhy rostou rychleji.

Druhý bod kritiky, že Německo škudlí v globálních nákupech, je mnohem složitější. Německo by určitě mohlo pomoci zápasícím ekonomikám eurozóny, kdyby od nich kupovalo víc zboží a služeb. Ale rozsáhlejší dovoz a nižší přebytek by také tlačily nahoru úrokové sazby, což silně zadluženým zemím neprospěje.

Ve fiskální politice, tak jako v národní bezpečnosti, je naprosto normální, že země upřednostní své vlastní zájmy. Celosvětový tlak přesto možná německou kancléřkou Angelou Merkelovou pohne, přinejmenším ze tří důvodů – do jednoho politických, nikoli ekonomických.

Něco za něco

Zaprvé, Německo má v mnoha oblastech, od imigrace po energetickou bezpečnost, silný zájem na mezinárodní spolupráci. Ústupky na poli makroekonomické politiky by mohly vést ke spolupráci v jiných oblastech. Přístup podle hesla „Německo na prvním místě“, po vzoru strategie „Amerika na prvním místě“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, by byl pro Merkelovou kontraproduktivní.

Zadruhé, dlužníci na své věřitele zřídka pohlížejí se sympatiemi. Věřitelské postavení Německa vůči ostatním zemím může vést k politickým konfliktům, protože dlužníci jsou motivovaní se vyhnout splácení.

Zatřetí, postup proti makroekonomickým nevyváženostem (MIP), zavedený Evropskou unií, aby předcházel destabilizačním hospodářským politikám jednotlivých členských států, vyžaduje, aby stát s přebytkem běžného účtu nad 6 % HDP provedl úpravy. Německo může stěží od jiných zemí očekávat dodržování pravidel EU, pokud je samo ignoruje.

Možná řešení

Jestli se Merkelová rozhodne jednat, se teprve uvidí, ale pokud ano, existuje řada možností. Německo by se například mohlo pokusit domácí spotřebu stimulovat rychlejším růstem mezd. Kromě minimálních mezd však vláda mzdové tarify nenastavuje. A přestože by zvýšení minimální mzdy mohlo posílit příjmy těch, kdo mají práci, také by mohlo zvýšit nezaměstnanost. Ve výsledku by celková spotřeba mohla dokonce poklesnout.

Jinou možností by bylo zvýšit veřejné výdaje ve vojenských zakázkách a infrastruktuře, avšak vojenské nákupy jsou dlouhodobý proces a další investice do infrastruktury by v době, kdy stavebnictví běží na plnou kapacitu, byly obtížné. Jednodušší by zřejmě bylo povzbudit firemní investice, například zavedením zrychlených odpisů, daňových úlev na podporu výzkumu a vývoje a velkorysejších předpisů pro odpočty ztrát. Jako nejlepší volba se jeví posílení domácích soukromých investic prostřednictvím reformy firemních daní.

Co se ale týče řešení globálních makroekonomických nevyvážeností, kritici Německa budou takovými opatřeními zklamáni. Německo představuje 4,4 % světového HDP. Snížení jeho vnějšího přebytku, ze současné úrovně 8,5 % HDP třeba i o 2,5 procentního bodu, by mělo na globální ekonomiku minimální vliv. Zvýšení poptávky odpovídající 2,5 % německého HDP by globální poptávku zvedlo o pouhou 0,1 %. Svět by přišel o obětního beránka, jemuž dává za vinu své hospodářské nesnáze. Jinak by se mnoho nezměnilo.

Clemens Fuest je prezidentem institutu Ifo a profesorem ekonomie na Mnichovské univerzitě

Copyright: Project Syndicate, 2017
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

EU před volbami v Německu ochotně rozdává peníze, po prázdninách se vrátí italský strašák
12.05.2017 6:48
Je téměř jisté, že po francouzských prezidentských volbách se pozornos...
Krugman: Skutečný prohřešek Němců a potřebný návrat k jednoduchosti
21.06.2017 18:14
Když Donald Trump řekl o Němcích, že jsou „hodně, hodně zlí“, vybral s...
Co budou Němci požadovat za Macronovy reformy? Možná ECB
30.06.2017 7:08
Všechny diskuse o tom, jak nový francouzský prezident Emmanuel Macron ...
Jak se Němcům daří vyhnout populismu a extremismu?
07.07.2017 6:37
Britové se v loňském roce rozhodli pro odchod z EU, na podzim byl pak ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  
11:14Jakub Blaha: Tržby společnosti Starbucks klesly poprvé od roku 2020  
10:14Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva k 31. 12. 2023
8:51HSBC: Silná ekonomika bude akciím dál pomáhat, důležitý je příběh klesající inflace
30.04.2024
22:01První den zasedání FEDu zámořské trhy poklesly  
21:35SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:25J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
21:05AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva 2023
21:00AMISTA investiční společnost, a.s.: Maloja Investment SICAV a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
20:52AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s - Výroční zpráva 2023
20:44J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
20:42AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s. - Výroční zpráva za rok 2023
17:55Kdy se konečně dostaví napřimování výnosové křivky?
17:44Footshop a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:27Pale Fire Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2023
17:25Japonsko bojuje za silnější jen, ale trhy mu to nevěří  
17:13Akciové trhy zmítané výsledkovou sezónou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.