Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velmi jednoduchý investiční návod pro milovníky konspiračních teorií

Velmi jednoduchý investiční návod pro milovníky konspiračních teorií

16.4.2018 10:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý investor Barry Ritholtz ve svém novém příspěvku na stránkách Bloombergu nabízí velmi jednoduchý investiční návod pro ty, kteří mají rádi různé konspirační teorie. Návod konkrétně zní: Vy neinvestujte. „Hodně píšu o tom, že by lidé neměli míchat své emoce s tím, co dělají se svým kapitálem. Neustále opakuji, že nejdůležitější je umět eliminovat informační šum, mít své emoce pod kontrolou, sledovat své náklady, chápat, co kupuji a proč to kupuji,“ vysvětluje svou radu Ritholtz. 

Nedávno investor podle svých slov narazil na exemplární příklad pravého opaku toho, co radí svým klientům a čtenářům: Víru v to, že investoři jsou neustále oškubáváni úzkou skupinou profesionálů. Dříve byli za tuto skupinu považování zejména tvůrci trhu, pak to byli ti, kteří používali vysokofrekvenční obchody, nyní to jsou „kryptotradeři“. „Samozřejmě, že u každého obchodu jsou dvě protistrany. Je ovšem neuvěřitelné, že v dnešní době stále někdo věří, že za obchody se běžně skrývá nějaká konspirace, nebo že za každou politickou dohodou je nějaká špinavost,“ píše Ritholtz. 

Podle investora patří mezi nejrozšířenější konspirační teorie přesvědčení, že existuje jakási skrytá skupina lidí, která ve skutečnosti rozhoduje o chování vlády a politiků bez ohledu na to, co chce společnost a její volení zástupci. K tomu můžeme přidat teorii, která říká, že existuje skupina médií a finančních hráčů, kteří zase ovládají Wall Street a vydělávají zejména na krátkých obchodech, i když zároveň se jim nějak daří bránit tomu, aby trh neustále oslaboval. 

Bez ohledu na jejich nesmyslnost jsou konspirační teorie stále velkým lákadlem. Někteří lidé jsou díky nim schopni „vysvětlit“ věci, které se zdají být nevysvětlitelné. „Jen málokdo je ochoten přiznat svou ignoranci, o nízké inteligenci nemluvě. Takže stačí vytvořit nějakou konspirační teorii, která bude budit dojem., že vysvětluje něco, co nejde podle našich představ,“ píše Ritholtz a dodává, že poptávka po jednoduchých vysvětleních je zřejmě naší přirozeností. A i když se někdy ukáže, že k nějaké konspiraci skutečně došlo, ve skutečnosti nám taková událost hlavně ukazuje, jak výjimečný jev to je. 

Jak bylo naznačeno v úvodu, pokud má někdo v oblibě konspirační teorie, není to právě nejlepší základ pro investování. Podle Ritholtze jde totiž o známku „intelektuální lenosti, neochoty přiznat si chyby a odmítání zodpovědnosti za vlastní činy“. Jak jednou poznamenal známý venture capital investor Morgan Housel: „Mnohem více si ceníme toho, co nám potvrzuje náš názor, než objektivních informací.“ A Ritholtz dodává: „Investoři by měli svou mentální energii směřovat tam, kde bude využita nejlépe. Tedy ne směrem ke konspiračním teoriím.“ 

Zdroj: Bloomberg


 
 
 

Čtěte více:

Víkendář: Orbánizace Evropy bude pokračovat, EU by si měla zvyknout
15.4.2018 7:28
Ohromující volební vítězství strany Fidesz maďarského premiéra Viktora...
Víkendář: Sever Evropy nebere Rusko na lehkou váhu a dobře ví proč
14.4.2018 7:36
Vztahy mezi Západem a Moskvou se dostaly do stavu podobného tomu z dob...
Proč americká křižovatka ropovodů skoro zeje prázdnotou?
15.4.2018 15:47
Překladiště v americkém Cushingu. Množství ropy v tamních nádržích by...
Čína je
16.4.2018 6:57
Když si v půlce února směli obyvatelé Domu sněžných pand v Ahtarijské ...

Váš názor
 • Velmi jednoducha principialni logika
  16.4.2018 12:03

  "..že existuje jakási skrytá skupina lidí, která ve skutečnosti rozhoduje o chování vlády a politiků bez ohledu na to, co chce společnost.." No.. kdo rekne nebo si mysli o tomhle prirozenem a nemennem principu vlady nad spolecnosti v jakekoliv nam dnes zname historicke a soucasne dobe, ze jde o nesmysl, tak je bud: 1, hloupy 2, utopik 3, vedome pracuje pro tuhle skupinu.
  stan013
  • Re: Velmi jednoducha principialni logika
   16.4.2018 14:08

   Stane, ta 13 v tvém nicu jasně ukazuje, pro koho vědomě principiálně a logicky pracuješ, resp. do které skupiny patříš. Vynáší to?
   lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)