Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sony Kapoor: Čtyři velká rizika, na která si dát pozor 10 let po Lehman Brothers

Sony Kapoor: Čtyři velká rizika, na která si dát pozor 10 let po Lehman Brothers

11.07.2018 6:06, aktualizováno: 11.7. 10:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Už je to deset let, kdy létem probublávaly problémy Lehman Brothers, které následně vyvrcholily pádem 15. září roku 2008. Dnes se trhy bojí nového nemilého letního překvapení. Odkud může přijít? Čtyři hlavní zdroje obav naznačují, že globální ekonomika dnes může být ještě zranitelnější, než tomu bylo v předvečer pádu Lehmanů, píše Sony Kapoor, ekonom a stratég oceněný Světovým ekonomickým fórem.

Za prvé: Banka pro mezinárodní platby (BIS) opakovaně varovala, že globální ekonomika je rekordně zadlužená. Neobává se jen množství veřejného a soukromého dluhu, ale také zhoršení jeho průměrné kvality. Současná výše vládních dluhů činí 63 bilionů dolarů z celkových 237 bilionů dolarů (tj. 70 bilionů nad hodnotami před Lehman Brothers). Rating AAA má už pouze 11 států a 2 americké firmy. Průměrná kvalita půjček a dluhopisů stále klesá. Splácení i prodlužování splatnosti dluhu bude čím dál dražší poté, co se měnové politika po letech kvantitativního uvolňování normalizuje.

Schodek USA z roku 2007 ve výši 161 miliard dolarů (neboli 1,1 % HDP) je nic ve srovnání s letošním odhadem 804 miliard dolarů. Poměr amerického dluhu k HDP se zvýšil z asi 65 % v roce 2008 na více než 105 % HDP a výhledy poukazují na další růst. I v eurozóně je teď dluh o 20 % vyšší. Ve Španělsku se oproti roku 2008 zvýšil dokonce až o 60 procentních bodů a v Itálii přesáhl poměr dluhu k HDP hranici 130 %. Vlády tak mají přirozeně mnohem menší prostor k navýšení veřejných výdajů a na proticyklická opatření, která by byla, jak ukázala situace po pádu Lehman Brothers, v případě další globální krize zásadní.

Za druhé: (stále ještě) je tu kvantitativní uvolňování, které zanechalo centrálním bankám v jejich rozvahách aktiva za rekordních 15 bilionů dolarů, a úrokové sazby jsou nadále blízko rekordním minimům. To dále zmenšuje prostor pro měnovou politiku, která by byla schopná solidně reagovat na další šok. Jenže kohoutky kvantitativního uvolňování jsou dále otevřené a reálné i nominální úrokové sazby několika bank z G10 negativní. Činnost centrálních bank, která by pomohla vyhnout se krizi, je za těchto podmínek nemožná. 

Za třetí: politický střed, který byl v roce 2008 silný, se od té doby ve skoro všech hlavních ekonomikách rozmělnil. Populismus jak v pravicové, tak i v levicové variantě roste, částečně důsledkem krize. Voliči jsou stále více nespokojení - téměř deset let po krizi nedošlo k výraznému nárůstu reálných mezd, ale spíše k nárůstu hospodářských a jiných forem nejistot. Politické systémy se ve většině evropských ekonomik rozštěpily. Malé a dokonce okrajové politické strany jsou nyní zastoupeny v parlamentech a je stále větší problém sestavit vládnoucí většinu.

Za čtvrté: je tu pád důvěry ve slábnoucí mezinárodní řád. USA nejenže na mezinárodních fórech jako G7 a G20 uplatňují politiku prázdné židle, ale Trumpova administrativa dokonce zvolila aktivní přístup demolice mezinárodní spolupráce. Možná ještě horší je, že politický střed Evropské unie se zmenšil poté, co populisté jak v jádrových, tak v periferních ekonomikách zúžili prostor pro smysluplnou celounijní politiku. Brexit, rostoucí proluka mezi východem a západem, zejm. v otázce imigrace, a nová italská vláda jsou nejpalčivějšími případy hlubších neduhů evropské politiky.

Je obecně vnímáno, že banky jsou dnes silnější než v roce 2008 a tvůrci politik mají nové nástroje na zvládnutí krize. Ale kombinace menšího prostoru na fiskální a měnovou politiku, rekordního dluhu, mizejícího politického středu, boření poválečného liberálního světového řádu a rodící se obchodní války znamená, že skutečnost může být mnohem křehčí, než si myslíme.

Zdroj: Bloomberg, autor Sony Kapoor - ekonom a stratég, oceněn Světovým ekonomickým fórem jako Young Global Leader

 
 
 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Kořeny náhlé argentinské krize
13.06.2018 6:41
Poplach kolem pesa, který minulý měsíc zachvátil Argentinu, mnohé přek...
Bezpečné investiční přístavy pro další krizi
06.07.2018 7:45
Která finanční aktiva by investorům nejlépe posloužila v případě, že b...
Další recese nejdříve v roce 2020, Minsky stále relevantní
07.07.2018 16:44
Americká ekonomika roste už od června roku 2009 a prochází tak druhou ...
Víkendář: Německé jistoty se otřásají v základech
07.07.2018 7:31
„Když se malé děti hádají se svými rodiči, často přemýšlí o útěku z d...

Váš názor
  • Hošku vidíš to černě
    11.07.2018 11:46

    Budou existovat dva bloky jako vždy, Japonsko až Německo, kontinentální, a Francie až Jižní Amerika, kde se budou oba střetávat, stejně jako v Africe a Indii, pokud ten druhý bude obchod prvního narušovat nevadí, první blok má jiné myšlení,je sociálně způsobilejší, druzí bojují za Izrael a protestantimus, predestinaci k vítězství za každou cenu, tím se sami zničí, pokud by s námi chtěla zůstat Francie, nedovolí ji vymývači mozků
    rob
Aktuální komentáře
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)