Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Peníze si od vás vezmeme, ale dělat si budeme, co chceme

Víkendář: Peníze si od vás vezmeme, ale dělat si budeme, co chceme

15.09.2018 12:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Hluboké problémy Evropské unie byly podle Politica jasně zřejmé v úterý ve Štrasburku, když „vrcholní zástupci EU kritizovali maďarského premiéra Viktora Orbána za omezování demokratických svobod a podkopávání fundamentálních práv“. Orbán zase hovořil o pokrytectví EU, zneužívání její moci a útocích proti maďarské suverenitě. Z celého vystoupení bylo zřejmé, jak se rozšiřuje propast mezi západem a východem Unie, která bude mimo jiné komplikovat debaty o společném rozpočtu.

Podle Politica nemají současné snahy některých zástupců EU o zproštění Maďarska jeho hlasovacích práv reálnou šanci na úspěch. Takový krok by totiž vyžadoval souhlas všech ostatních členských zemí. A jelikož Polsko čelí podobným snahám, obě země „v podstatě vytvořily pakt“, který schválení takového kroku v obou případech zablokuje. Brusel přitom kritizuje „růst autoritářství, údajný antisemitismus, diskriminaci Romů a korupci při využívání unijních fondů“. Orbán zase hovoří o tom, že Unie chce trestat Maďarsko za neochotu podporovat její migrační politiku a za jeho „konzervativnější přístup ke křesťanským hodnotám“.

„Maďarské kroky jsou odrazem výsledků parlamentních voleb. To, co tvrdíte, by neznamenalo nic jiného, než že maďarskému lidu se nedá důvěřovat při hodnocení jeho vlastních zájmů. Vy si myslíte, že víte lépe, co potřebuje, než on sám... My si budeme bránit své hranice a my sami budeme určovat, s kým budeme žít,“ hřímal Orbán ve Štrasburku. Na tiskové konferenci pak ještě tvrdil, že jeho kritici mají příkazy z Berlína.

Zástupci Evropské komise tvrdili, že Maďarsko je obviňováno ze zneužívání fondů Unie v mnohem větším množství případů než kterákoliv jiná země. Demokracie pak podle nich nemůže existovat bez vlády práva a respektu k základním právům. „Podobné lekce obvykle směřují k zemím jako Rusko, Čína nebo Írán. Nyní byl ale jejich cílem Orbán, který stojí v čele jedné ze zemí EU a jeho popularita podle průzkumu veřejného mínění z jara letošního roku se pohybuje kolem 59 %,“ píše Politico. Pro srovnání dodává, že podpora vlády Angely Merkelové je podle posledního průzkumu pod 30 % a u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se nachází kolem 34 %.

Někteří zástupci Unie ale i přes popsaný spor vyjadřovali spokojenost s tím, že proti Orbánovi se společně postavila velká většina zástupců zemí EU. Mezi ně patřil i rakouský kancléř Sebastian Kurz a to podle Politica „může vyslat signál k dalším pravicovým potížistům včetně Mattea Salviniho z Itálie“. Podobná soudržnost je také důležitá pro čisté plátce, jakými jsou Nizozemí, Dánsko či Rakousko, protože jejich populace je stále více nespokojena z porušování základních pravidel a hodnot Unie v zemích, jako jsou Maďarsko a Polsko. Ty totiž z jejich peněz výrazně těží.

Zdroj: Politico


 

Čtěte více:

Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
18.05.2018 10:33
Představte si, že chcete pro svět udělat něco dobrého. Řekněme, že věř...
Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
18.05.2018 13:48
Po téměř deseti letech stagnace se zdá, že maďarské banky čekají léta ...
Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
18.06.2018 16:01
Maďarská centrální banka se rozhodla od října zpřísnit podmínky pro po...

Váš názor
  • Ale ale
    16.09.2018 9:37

    Asi chyběli na počtech. Předpokládám že je to stejné jak Česku. Ze západu přes EU přiteče zhrba 50 mld. ročně. Na západ z ČR odteče 250 mld. Takže 200 mld. je výrazné vytěžení na straně dobráků postavených za EU.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba