Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu modernizaci z huby do rukou vraziti ráčil!

Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu modernizaci z huby do rukou vraziti ráčil!

14.09.2018 19:12

V podstatě soustavně jsme zásobováni dobrými, i ne tak dobrými, úvahami na téma budoucnosti naší ekonomiky, která je často trochu pejorativně nazývána montovnou. Z hlediska státu je to ale v této oblasti podle mne dost podobné monetární politice. U ní se hovoří o tom, že za provázek může zatáhnout, ale zatlačí na něj jen těžko: Centrální banka může v případě potřeby hospodářství rychle zabrzdit, ale tlačit ho do rozjezdu je už mnohem těžší. No, a s přechodem od montoven k ekonomice sofistikovanější je to podobné.

Stát může tomuto procesu házet hodně klacků pod nohy (byrokracie, kleptokracie, rakousko-uherské školství, arogance moci...), ale na provázek moc nezatlačí. Tj. rozhodujícím faktorem tu je podnikatelský a podnikavý lid. V podobných úvahách přitom nejsme ani zdaleka sami - ve Francii podle toho, co tvrdí banka Natixis, je problém do určité míry podobný. V kostce jej můžeme shrnout následovně: Náklad práce je v této zemi vysoko. Náklad kapitálu nízko. Pokud by francouzské firmy chtěly udržet svou konkurenceschopnost a životaschopnost, mělo by v této situaci docházet k nahrazování člověka stroji. Jenže tak se neděje.

Následující tabulka porovnává eurové hodinové mzdy (včetně pojištění) ve vybraných evropských zemích ve výrobním sektoru. Francie se s 38 eury pohybuje na úrovni Německa, či Rakouska. Pohybuje se tedy na špičce, my jsme podle této tabulky naopak u druhého extrému: na úrovni Estonska, Portugalska, či Slovenska.

1
Zdroj: Natixis

Francouzské firmy tedy tíží relativně vysoké náklady práce. Vyváží jej vysoká produktivita? Následující graf podobný optimismus vyvrací. Ukazuje jednotkové náklady práce, a bere tudíž v úvahu nejen její náklad, ale právě i produktivitu. Francie je z tohoto pohledu naprosto nekonkurenceschopná ve srovnání se Španělskem – očividně ne nadarmo se tak hovoří o tom, že španělský ekonomický růst posledních let je odvrácenou stranou francouzských výkonů. Země je na tom hůř než Itálie, ale o něco lépe než Německo.

Tady se na chvíli zastavím, protože vývoj v Německu je pro nás klíčový: Je namístě dodat, že tato země má zase v kapse konkurenceschopnosti „kvalitativní“ eso jménem Made in Germany. Nicméně graf potvrzuje to, co od některých ekonomů také již nějakou dobu zaznívá: S konkurenceschopností této země už to také není, co to bývalo – srovnejme současný stav s předkrizovým vývojem. Z tohoto pohledu tak není divu, že Němci moc neslyší na volání po vyšším růstu mezd, spotřeby a omezení exportů, které zaznívá ze zbytku světa (a asi nejvíce z USA).

2

Zpět k Francii: Natixisu nejde do hlavy, proč v této situaci nedochází k vyšším investicím francouzských firem do strojů a robotů (počet průmyslových robotů na 100 pracovních míst ve výrobním sektoru je tu ve srovnání s Německem asi poloviční). Tedy proč firmy nevyužívají levného nákladu kapitálu k nakopnutí své konkurenceschopnosti a posunu směrem k oné sofistikovanější ekonomice. Jinak řečeno, není jasné, čím je zablokován „upgrade“ hospodářství – tedy téma, které právě rezonuje i u nás.

Možné vysvětlení by snad podle Natixisu mohlo spočívat v nízké úrovni vzdělanosti Francouzů – prostě není, kdo by se stroji a roboty pracoval, zaváděl je do výroby, atd. K tomuto závěru vede banku následující tabulka, která ukazuje výsledky průzkumu dovedností dospělých lidí v dané zemi:

0
Zdroj: Natixis

Na první pohled to možná dává smysl, ale jen do chvíle, kdy si všimneme, že Spojené státy jsou na tom podobně mizerně jako Francie. Přitom je asi nikdo nebude považovat za zemi, která trpí technologickým nepokrokem. Nás může těšit, že jsme (v roce 2016) docela vysoko, takže i pokud by na francouzské „vzdělanostní“ diagnóze přece jen něco bylo, u nás bychom museli hledat jinde. Možná, že kdyby dnes žil Karel Havlíček Borovský, poznamenal by: „Kéž by nám Pán Bůh všelikou tu modernizaci z huby do rukou vraziti ráčil!“

 

Čtěte více:

Jak překonat datovou dobu temna
24.07.2018 14:53
Za vrcholného středověku, od jedenáctého do třináctého století, nevoln...
The Economist: Svět prohrává válku s globálním oteplováním
06.08.2018 15:59
Plameny z divokých požárů pustoší krajinu severní polokoule od Kalifor...
Blockchain: Technologický zelenáč míří do energetiky
16.08.2018 15:03
Tepco, největší japonská energetika, není zrovna typickým zastáncem te...
Perly týdne: Příliš rychlá americká ekonomika, čekání na pokles technologií a vznikající Eurafrika
31.08.2018 11:46
Ve světě… FAANG dokupovat jen při poklesech: CNBC přináší rozhovor s ...

Váš názor
  • Dovednosti?
    16.09.2018 9:54

    Dovedností nebo sesbíraných glejtů. Ono jsou vám dovednsoti k ničemu, když režim regulaceni obstrukcemi brání jejich využití. Ponižený služebníček pane ouřada jak bych chtěl milostivě dovolit si zkusit udělat tady tohle.... Kdo uvažuje racionálně se na to zvysoka vykašle. Proto je rozdíl mezi reálnými výsledky a vyplněným dotaznikem.
    HenryFord
Aktuální komentáře
26.01.2020
8:12Víkendář: Tahle středověká daň se snad již nevrátí
25.01.2020
16:12Airbus chce pomoct aerolinkám zajistit se proti výkyvům cen letenek
7:53Víkendář: Novodobí socialisté zapomínají na Sovětský svaz
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data