Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riziko euroakcií

Riziko euroakcií

06.11.2018 18:33

Je to již dlouho, co jsme tu uvažovali nad tím, že evropské akcie mají větší prostor pro růst ziskovosti, protože na rozdíl od amerických protějšků se v této oblasti ještě nepřiblížily předkrizovým maximům. Tato teze se ale do výjimečných výkonů evropských titulů nepřetavila a poslední vývoj velkou naději na změnu nepřináší. Proč?

První z následujících dvou grafů ukazuje vývoj valuace amerického a evropského trhu. V kostce řečeno, pokrizové roky přinášejí celkem jasný vzorec chování: Evropským akciím se v dobách optimistických nechce tolik nahoru jako akciím americkým, ovšem v dobách vyšší averze k riziku a horšího výhledu s daleko větší ochotou klesají. A jestliže se tak PE obou trhů ještě v roce 2014 relativně blížila, pak nastalo poměrně velké valuační odtržení.

0
Druhý výše uvedený graf ukazuje vývoj odhadovaných rizikových prémií amerického a evropského trhu. Tedy toho, co vedle očekávaného růstu ziskovosti a výnosů bezrizikových vládních obligací určuje výši PE. Zde je dobré zdůraznit, že na rozdíl od rizikových prémií korporátních, či vládních obligací nelze rizikové prémie akciového trhu pozorovat přímo a je tedy nutno je odhadovat. Jedním ze způsobu je právě využití PE: Pokud známe výši tohoto poměru a vezmeme nějaký odhad budoucího růstu zisků, můžeme jednoduše spočítat požadovanou návratnost u daného indexu. A pokud od ní odečteme bezrizikové výnosy, získáme rizikové prémie.

Natixis tedy došel k závěru, že tyto prémie se v USA před finanční krizí pohybovaly kolem 2 %, pak prudce vzrostly a soustavně klesat začaly až někdy kolem roku 2013. Nyní se pohybují stále nad oním předkrizovým standardem, ale na nejnižších pokrizových úrovních.

V Evropě se prémie chovaly trochu jinak: Předkrizový vývoj i jejich úrovně se značně podobaly tomu, co jsme viděli v USA. I následný krizový růst byl podobný. Ale pokles v roce 2013 se netransformoval do dlouhodobějšího klesajícího trendu, nýbrž se opět otočil a od té doby se rizikové prémie evropských akcií drží na dost vysokých úrovních.

Konkrétním číslům uvedeným v grafu bych nevěnoval zase takovou pozornost – ve srovnání se sofistikovanějšími odhady se mi zdají být dost nízká (viz níže). Ale pravděpodobné skutečně je, že evropské akciové trhy trpí ve srovnání s těmi americkými tím, že investoři u nich požadují mnohem větší kompenzaci za riziko. Příčinu nemusíme hledat dlouho a můžeme jí shrnout pod nadpis „nefunkční měnová unie a rozpačitě fungující EU“, jejíž znatelná část navíc trpí ve srovnání s USA významným strukturálními slabinami. Čímž se vracím ke svému včerejšímu článku.


Jediná smysluplná námitka proti tomu, že evropské akcie by měly mít mnohem vyšší rizikovou prémii než ty americké, může podle mne pramenit ze současné politické situace na druhém břehu Atlantiku. Je to pak v principu stejná diskuse jako ta o dolaru: Dokážou černé labutě v Bílém domě nakonec svým mnohdy neřízeným chaosem a životem v umělém paralelním vesmíru podkopat jeho pozici ve světové ekonomice? Zatím to i přes všechno, co jsme doposud viděli, zní stále jako finance fiction. A podobné je to asi i s možným prudkým růstem rizikové prémie akcií vyvolané čistě politickými kroky (tedy ne obratem v cyklu). I když současné dění na trzích je podle mne do značné míry dáno tím, že trhy si se značným zpožděním začínají uvědomovat i stinnou stránku politiky současné vlády. Třeba to, že nelze mít mizerně načasovanou fiskální stimulaci bez reakce centrální banky.

Na závěr bych ještě rád zmínil, že odhady rizikových prémií jsou významným vstupem do valuací akcií, včetně těch, které tu často prezentuji já. Tedy v situacích, kdy u konkrétních akcií odhaduji, kolik hotovosti by firma musela vytvářet na to, aby ospravedlnila svou současnou kapitalizaci. Již dlouhou dobu používám rizikovou prémii ve výši 5,5 %, což podle mne byl a je nejrozumnější hodnota z těch, které jsou obvykle nabízeny studiemi a analýzami. Pokud by byla relevantní čísla a odhady z následujícího grafu od KPMG, byl bych tímto výběrem až donedávna spíše optimistou (tj., má riziková prémie by spíše byla dolní hranicí v čase se měnící prémie):

0

 

Čtěte více:

Akcie se čtyřnásobným jednodenním růstem ceny a zbytečně zahazovaná šance
31.10.2018 18:17
V Číně se prý přeje druhým, ať „žijí v zajímavých časech.“ Zatím jsem ...
Korekce vytvořila nákupní příležitosti, ale někde na to nestačila
01.11.2018 19:17
Propady na trhu doprovází jako obvykle dva druhy příběhů: Ten první v ...
Růžové scénáře můžeme alespoň prozatím dát stranou
02.11.2018 18:06
Vývoj ve světové ekonomice dobře popisuje následující graf od Danske B...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university