Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie v příštím roce a šílenost, která je už i na trhy moc

Akcie v příštím roce a šílenost, která je už i na trhy moc

28.12.2018 18:02

Během tohoto týdne jsem ve svých příspěvcích nastínil můj ideální dosažitelný scénář pro příští rok, který se týká zejména Spojených států, ale nejen jich. Pokud jej trochu rozeberu, vypadá asi následovně: Ekonomika hladce přistane na svém potenciálu, Fed jí nepošle do další recese. Z takového udržitelného růstu budou těžit domácnosti díky silnému trhu práce a slušnému růstu mezd, což nastaví na zdravý udržitelný růst spotřebu a zamezí roztáčení dluhové spotřební spirály (tj., dohánění životního standardu přes dluhy). Firmy na tyto nabídkové i poptávkové posuny zareagují vyššími investicemi a budou nahoru tlačit nejen poptávku, ale i potenciál. 

Chtělo by se ještě dodat, že černé labutě v Bílém domě do toho všeho přestanou házet vidle ve formě chaotické a mnohdy těžce kontraproduktivní ekonomické (a jiné) politiky. Ale napsal jsem, že by mělo jít o scénář dosažitelný (viz i konec dnešní úvahy). Jak by do toho všeho zapadaly akcie? Pokud bych měl vývoj na akciovém trhu vměstnat do jednoho čísla, byla by to valuace ve formě PE. Následující graf ze štědré dílny Eda Yardeniho ukazuje, jak se index SPX posouvá mezi jednotlivými letovými hladinami. Ty modrými křivkami popisují, jak by se index vyvíjel, pokud by bylo PE konstantní na konkrétních úrovních (tj., ceny akcií by byly taženy pouze změnou ziskovosti obchodovaných firem). 

Vidíme, že do roku 2013 měl index problém s tím prorazit valuaci/letovou hladinu ve výši 13. Pak se mu to konečně podařilo a postupně se vyšplhal až na koridor 15 – 17, na počátku roku 2018 dokonce otestoval osmnáctku. Poté přišly měsíce váhání a konec letošního roku, který nechal trh propadnout až k mnohem nižším letovým hladinám – minulý týden kolem 14:

001

Z grafu vidíme, že před poslední krizí se PE pohybovalo kolem 14 – 15, tedy zhruba na současných úrovních. Pak se PE dokázalo dostat až na 10, takže z tohoto pohledu nyní ještě je kam padat. Ale dovolím si tvrdit, že podobné problémy v globální ekonomice, jako v roce 2008, jsou nyní dost nepravděpodobné (asi nejhůře je na tom ze systematického hlediska Čína a pak možná opět USA díky jejich současné vládě). Potenciál pro další pokles valuací v případě útlumu ekonomiky tu ale i tak je, na druhou stranu je dobré mít na paměti, že PE již dost kleslo a tudíž trh stojí na mnohem pevnějších nohou, než před několika měsíci.

Otázkou samozřejmě je také to, jak se bude vyvíjet ziskovost (tedy ono „E“). Pokud budou zisky znatelně nižší, než se nyní čeká, pak toto současné PE počítáme ze „špatných“ (příliš vysokých) čísel a tudíž je stále nemístně vysoko. Konec konců i z grafu je vidět, jak se modré letové hladiny na svém konci zplošťují, což ukazuje, že zisková očekávání již zřejmě dospěla do vrcholu optimismu. Suma sumárum bych pak velmi zhruba odhadoval, že nyní je trh přenastavení na onen v úvodu popsaný ideální dosažitelný scénář.

Co ona v nadpise zmíněná šílenost? Před časem jsem tu připomínal, že když v čele Fedu stál pan Greenspan a po něm pan Bernanke, na trzích se hovořilo o tom, že tito dva centrální bankéři vždy zabrání svou politikou prudkému propadu akciového trhu. Tudíž investorům vystavují jakousi put opci, která limituje jejich možné ztráty (tj., existovala tzv. Bernankeho, Greenspanova opce). Čtenář může namítnout, že rok 2008 ukázal, že takováhle opce neexistovala, ale pokud vezmeme do úvahy, jak mohutně začal Fed ekonomiku stimulovat a jak se akcie dostaly relativně rychle na předchozí úrovně, už to zase tak jednoznačné není (tím nechci říci, že Fed měl mnoho lepších alternativ, či že dokonce stimulovat neměl).

Chci se dostat k tomu, že s nástupem nového prezidenta do Bílého domu se podle mne celkem evidentně celá věc s obraznou opcí posunula o několik úrovní dál (samozřejmě k horšímu). Americký prezident je evidentně fascinován vývojem na akciovém trhu, řada jeho kroků směřuje k tomu, aby akciím co nejvíce „pomohl“. Já jsem přesvědčen, že kvůli jeho vnímání světa je ale tato nová „Trumpova opce“ v konečném důsledku pro akcie pohromou a ne požehnáním. I když trh se tradičně radoval z krátkodobých pozitivních efektů a ty dlouhodobé ignoroval. Příkladem může být tolikrát zmiňovaná fiskální stimulace, která je ovšem kontraproduktivní a výrazně zhoršuje dluhovou dynamiku země. A posledním příkladem je ostrá prezidentova kritika šéfa Fedu a snad dokonce i úvahy o jeho odejití. Pozoruhodné je, že i pro investory se takové „dobrodějství“ už zdá být trochu moc a vnímají, že ze systematického a dlouhodobého hlediska by šlo o „šílenost“.

 

Čtěte více:

Franklin Templeton: Odrazí se evropské akcie v pozdní fázi cyklu?
27.12.2018 16:57
Rok 2018 byl pro evropské akciové trhy zklamáním. Dlouho očekávaný odr...
Spojené státy nahoru, eurozóna dolů?
24.12.2018 11:27
Pokud se podíváme na vývoj PMI, pak by si měla americká ekonomika v do...
Čína získala velkou výhodu, nakonec ji ale možná promarní
28.12.2018 5:47
Podle některých měřítek je Čína již největší ekonomikou světa. Od Evro...
Rok, kdy nefungovalo nic, ale nebylo vůbec zle
27.12.2018 17:59
CNBC na základě pohledu na návratnost hlavních tříd investičních aktiv...
Spor Trumpa s Kongresem o financování zdi brzy neskončí
28.12.2018 8:32
Obnovení činnosti části amerických federálních úřadů, které zůstávají ...
Průzkum: Příštím šéfem ECB podle ekonomů bude zřejmě Liikanen
28.12.2018 9:12
Nejpravděpodobnějším kandidátem na příštího šéfa Evropské centrální ba...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university