Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spojené státy nahoru, eurozóna dolů?

Spojené státy nahoru, eurozóna dolů?

24.12.2018 11:27

Pokud se podíváme na vývoj PMI, pak by si měla americká ekonomika v dohledné době vést znatelně lépe, než ta evropská. Současný vývoj dokonce trochu připomíná rok 2011/2012, kdy se PMI v Evropě začal prudce propadat, zatímco v USA se udržel relativně vysoko. Nyní jsme s konkrétními hodnotami o něco výše a v USA zatím na této frontě PMI nesignalizují ani ochlazení. Mezera se ovšem opět prudce prohlubuje. Dojde k něčemu takovému i v reálné ekonomice?

a

Jak jsem poukazoval nedávno, eurozóna byla v podstatě první, kdo začal trhat značně synchronizované globální oživení. Aniž bych chtěl kandidovat na pobitvového generála, zase takové překvapení to být nemohlo (překvapivá byla spíše předchozí krátko-cyklická síla této ekonomiky). Důvod je prostý: Jde stále o do značné míry nefungující měnovou unii, která má co dohánět na strukturální i cyklické rovině.

Natixis, z jehož dílny je i výše uvedený graf, vyjmenoval několik konkrétních faktorů, které by podle něj mohly hrát v „závodě“ mezi USA a eurozónou rozhodující roli. Podívejme se na ně, mnohdy na jednu stranu mají něco do sebe, ale na stranu druhou také ukazují, že mnohé argumentační „mince“ mají strany dvě:

Za prvé, monetární politika v eurozóně je uvolněnější než v USA a tudíž by eurozóna neměla zaostávat. Protiargument je jednoduchý: Jde trochu o točení s v kruhu „slepice a vejce“. Monetární politika je totiž v eurozóně uvolněnější právě proto, že její ekonomika je ve větším růstovém útlumu. A v konečném důsledku je dost relevantní tvrdit, že právě utaženější politika v USA znamená, že Fed má více „nábojů“ pro případ, že by bylo nutno tento cyklus utahování již ukončit a vydat se opačným směrem. Také hovoříme o tom, nakolik je politika Fedu nemístně a příliš utahována, což je v souvislosti s aktuálním vývojem hodně relevantní otázka. V neposlední řadě je tu pak téma efektivní uvolněnosti, respektive přenosových mechanismů. Asi bychom totiž přišli s dobrými důvody pro teorii, že v eurozóně se na „monetární stimulační provázek“ tlačí ještě hůře, než v USA

Za druhé, fiskální politika je uvolněnější v USA než v eurozóně, což by zase mělo nahrávat americkému hospodářství. Protiargument: Příští rok bude tento efekt slábnout a neměli bychom zapomínat, že z dlouhodobějšího hlediska tato stimulace od černých labutí v Bílém domě může lehce napáchat více škody než užitku. Jde totiž mimo jiné proti elementární logice odpovědného cyklického managementu rozpočtu, o jejím dopadu na příjmovou nerovnost nemluvě. Jediné, co by onen cyklický stimulační problém mohlo změnit, by byl výrazný pozitivní dopad této politiky na nabídkovou stranu ekonomiky (tedy, to, že by stimulace jen nepřidávala k přepalovacímu růstu poptávky a předhánění potenciálu). Známky takového dopadu ale zatím moc pozorovat nejdou. 

Za třetí, mezera mezi potenciálem a skutečným produktem je vyšší ve Spojených státech. Jinak řečeno, americká ekonomika se přepaluje více, než ta evropská a tudíž by měla mít Evropa větší prostor pro rychlejší růst: Protiargument: Nedávno jsem tu psal o podobném tématu – potenciálu růstu zisků v USA a eurozóně. Teoreticky by měl být vyšší v Evropě, protože tam je ziskovost relativně k předkrizovým maximům níže. Jenže praxe zatím hovoří zcela jiným jazykem.

Za čtvrté, efekt bohatství pramenící z toho, jak domácnosti mění své chování v závislosti na vývoji akciového trhu, je mnohem silnější v USA. A jelikož tamní trh prochází těžkým obdobím, mělo by to americkou ekonomiku relativně k té evropské brzdit. Protiargument: Žádný

Za páté, krize v Itálii brzdí eurozónu. K tomu můžeme, myslím, směle dodat Francii a brexit a protiargumenty budeme hledat těžko. Dodat ale můžeme i to, že Američané nyní zase sami sebe úspěšně sebepoškozují spory o financování provozu vlády. Pokud by přitom něco takového dělala nějaká menší „běžná“ ekonomika, už by z ní bleskově prchal kapitál, zvedala by sazby, aby nekolabovala její měna a do MMF by mířily žádosti o záchranný program. Spojené státy těží z pozice, kterou se jim podařilo vybudovat za dlouhá desetiletí, ale ani ta do kamene vytesána není. 

Za šesté, eurozóna je mnohem otevřenější než americká ekonomika a tudíž citlivější na globální vývoj. Pokud tedy bude globální ekonomika v příštím roce brzdit, měla by to více odnést Evropa (nehledě na to, že ona sama může k této globální brzdě znatelně přispívat). Dodám, že USA jsou izolovanější z velké části proto, jak velký podíl má domácí poptávka na celkovém produktu. Což ale zase zvyšuje citlivost na zmíněný akciový trh, či domácí politické turbulence.

Mně z uvedeného seznamu a úvah nějaký jasný vítěz nevychází. Navíc se domnívám, že americký boom, který se dostavil po zvolení současného prezidenta, byl do značné míry tažen značně selektivním pohledem na dopady nové a obvykle značně netradiční politiky. Nyní už je její odvrácená strana vidět natolik, že se před ní nedají zavírat oči. Příkladem za všechny je ona fiskální stimulace, které podpořila poptávku, s nabídkou nic moc neučinila (i když stále je naděje) a tudíž v konečném důsledku spolu s dalšími faktory dotlačila Fed k razantnějšímu zvedání sazeb. Z čehož jsou teď všichni „překvapení“ a strůjci oné fiskální politiky centrální banku ještě mohutně kritizují (i když ta to podle mne z části skutečně přepálila). 


Čtěte více:

Potopí akcie nakonec ropa?
10.12.2018 17:34
Nabídková křivka ropného trhu, či přesněji řečeno křivka mezních nákla...
Akcie, kterou jsem už dlouho neviděl
11.12.2018 17:38
Banka Goldman Sachs před nedávnem zveřejnila seznam deseti titulů, kte...
Zatřese Icahn „Dolarovým stromem“?
12.12.2018 17:27
Včera jsme se věnovali prvním třem společnostem z nedávno zveřejněného...
Hodnota se skrývá tam, kde jí málokdo hledá
13.12.2018 18:21
Náš týden s tipy od Goldman Sachs dnes zakončíme dalšími akciemi dopor...
Křivka zase hrozí a kolem letiště se prohání hejno černých labutí
14.12.2018 17:52
Před časem jsem tu psal o tom, jak někteří centrální bankéři před kriz...
Vratká stagnace a nejhorší ekonomická teorie roku
17.12.2018 17:35
Dlouhodobý trendový pokles takzvané časové prémie u obligací může dost...
Deficit aktivního investování a akcie všech akcií
18.12.2018 17:36
Ze seznamu akcií pro příští rok od Goldman Sachs jsme minulý týden vyb...
Jedna „létající“ akciová zajímavost z evropského trhu
19.12.2018 17:35
Když v roce 2017 probíhal globální boom, mimo jiné oživil naděje na to...
Báječní muži na létajících elektrických strojích
20.12.2018 17:38
Akcie společnosti Airbus nejsou, mírně řečeno, naceněny na nějaký útlu...
Ekonomie není pro šprty
21.12.2018 17:26
Po poslední finanční krizi se objevila řada hlasů, která tvrdila, že e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2019
17:26Summary: Oracle publikoval po dlouhé době zajímavé výsledky
17:24Hodnotová investiční past na druhou
17:01"Udělali jste velkou chybu!" Ropa (+6 %) zdražuje kvůli sestřelení amerického dronu Íránem
16:52Trhy si po Fedu drží optimismus i přes Trumpovo varování Íránu  
16:11Tomáš Vlk: Fed dokázal nezklamat (video)
15:40ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Dozorčí rady ČD Cargo, a.s.
15:26Putin varuje před útokem na Írán, uvítal by dialog s USA
14:50Jak zaplatit sociální stát bez zvyšování daní
14:41Britská nervozita: Růst sazeb ani ekonomiky se nekoná, libra padá
14:16ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56V části ropovodu Družba byla zjištěna nová kontaminace ropy
12:54Analýza Petersonova institutu: Čína snižuje cla zemím kromě USA
12:49Investor Ben Carlson: Kdy trh nejvíce roste? Možná budete překvapeni
11:58Fed je rozpolcený, ale směřuje k uvolnění politiky a to trhům vyhovuje. Dnes se do tábora holubic může přidat BoE  
11:30Zlato je na pětiletém maximu, unce je za více než 1380 dolarů
11:07FT: Aliance Renault-Nissan se po Ghosnově odchodu tiše rozpadá
10:36Pro export jsou podle firem nejrizikovější kurzy a cena dopravy
10:30Ministerstvo financí chystá další dluhopisy pro občany, nově také s pevným výnosem
9:19Rozbřesk: Fed úroky nesnížil, ale ztrácí trpělivost s nízkou inflací. Na konci července to může být jinak
9:04Trump věří, že může odvolat šéfa Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.