Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský zázrak bořící mýty

Čínský zázrak bořící mýty

01.01.2019 10:55

Před čtyřiceti lety, 29. prosince 1978, vydal 11. ústřední výbor Komunistické strany Číny oficiální komuniké ze svého třetího plenárního zasedání, v němž zahájil největší experiment hospodářského růstu v dějinách lidstva. Newspeakem srozumitelným jen pro znalce poměrů uvnitř KS Číny tlumočili vedoucí představitelé země Teng Siao-pchingovo přání a ohlásili řadu bezpříkladných „modernizací“, jež měly proměnit jednu z nejméně rozvinutých zemí světa v čelní hospodářskou velmoc.

V roce 2014 předstihla Čína Spojené státy v roli největší ekonomiky světa (měřeno podle parity kupní síly). Její HDP na obyvatele, který byl v roce 1980 čtyřicetkrát nižší než ve Spojených státech, se od té doby 58krát zvýšil a dnes je nižší jen 3,4krát (podle údajů MMF). V podstatě lze říci, že 15% obyvatel světa zažívalo po dobu čtyřiceti let desetiprocentní růst příjmů ročně.

Závratný vzestup Číny však zároveň rozptýlil tři hlavní mýty o dopadu hospodářského růstu. Prvním mýtem je tvrzení, že růst snižuje nerovnost a zesiluje pocit štěstí. Ekonom Simon Kuznets přišel v roce 1955 s hypotézou, že nerovnost příjmů se v zemích procházejících hospodářským rozvojem prudce zvýší a pak klesne – vznikne tak křivka ve tvaru obráceného „U“ nebo též zvonu. Vzhledem k tempu čínského hospodářského růstu od roku 1978 vyvrací její zkušenost tuto hypotézu účinněji než kterýkoliv jiný případ.

Čína se dnes totiž řadí mezi země s nejvyšší mírou nerovnosti. Její Giniho koeficient se v posledních deseti letech pohyboval kolem hodnoty 0,5 oproti zhruba 0,3 v roce 1980 (koeficient 1 znamená, že jediný člověk vlastní vše). Vztah mezi růstem a nerovností se ve skutečnosti odvíjel podle zvláštního schématu: Giniho koeficient Číny se v době růstu zvyšoval a v době zpomalování růstu klesal.

Podle údajů ze Světové databáze nerovnosti se navíc podíl národního důchodu Číny připadající na nejbohatších 10% obyvatel zvýšil mezi lety 1978 a 2015 z 27% na 41%, a v případě horního 1% obyvatel se dokonce zdvojnásobil. Podíl národního důchodu připadající na nejchudších 50% obyvatel současně klesl z 26% na 14%. Tyto údaje se shodují s jinými zdroji, které ukazují, že ačkoliv se HDP na obyvatele v letech 1990 až 2010 čtrnáctkrát zvýšil, podíl nejvyššího kvintilu na národním důchodu rostl na úkor dolních čtyři kvintilů.

Jistě, toto jsou relativní nerovnosti, přičemž Čína nepochybně snížila absolutní chudobu. Většina Číňanů kdysi žila v podmínkách vysoké rovnosti a vysoké bídy; dnes žijí v nerovné společnosti, kde ovšem i příjem nejchudších 10% vzrostl v letech 1980 až 2015 téměř o 65%.

Vzhledem k tomuto pokroku by si člověk mohl myslet, že Číňané začali být také šťastnější. Zdá se však, že opak je pravdou. V jedné kapitole Světové zprávy o štěstí za rok 2017 autoři Richard A. Easterlin, Fei Wang a Shun Wang uvádějí přesvědčivé argumenty, že HDP Číny sice zaznamenal raketový růst, avšak subjektivní pocit pohody Číňanů se snížil, zejména mezi chudšími a staršími občany. A co je ještě překvapivější, subjektivní pocit pohody Číňanů sice zůstává pod úrovní roku 1990, avšak v posledních deseti letech, kdy byl růst pomalejší než v letech 1990-2005, došlo k výkyvu směrem vzhůru.

Druhým mýtem, který se v důsledku rychlého růstu Číny rozptýlil, je tvrzení, že ekonomický liberalismus nakonec zplodí liberalismus politický. Připomeňme si, že v roce 1989, pouhých pár měsíců předtím, než západní liberální demokracie triumfovala nad sovětským komunismem, rozdrtila Čína studentskou revoltu na náměstí Tchien-an-men a zabila zhruba 10 000 vlastních občanů. Od té doby se politická trajektorie země nezměnila. Snad jedině v tom, že svévolné a nespravedlivé uplatňování moci čínským státem je dnes mnohem efektivnější.

Kapitalismus s čínskými rysy předpokládá přítomnost silného státu ve všech oblastech života země. Zatímco technokracie usnadňuje hospodářskou expanzi, masivní bezpečnostní aparát státu potlačuje občanské svobody a politická práva. Místo aby se Čína demokratizovala, stala se průkopníkem autoritářského neoliberalismu, jaký dnes vidíme v Turecku, Brazílii, Maďarsku, Indii i jinde.

A konečně platí, že hospodářský růst už nelze obhajovat coby nejlepší ekologickou politiku. V roce 2007 tehdejší premiér Wen Ťia-pao pronesl slavný výrok, v němž označil čínský rozvojový model za „nestabilní, nevyvážený, nekoordinovaný a trvale neudržitelný“, v neposlední řadě kvůli zhoubným ekologickým dopadům. Přesto vždy panovaly naděje, že hospodářský růst bude kopírovat „ekologickou Kuznetsovu křivku“, a tím odvrátí nebo přinejmenším zmírní úplnou katastrofu. Zatím se tak neděje.

Nedávná data ukazují, že Čína dnes těží nejvíce přírodních zdrojů v globální ekonomice, která je stále intenzivnější na zdroje. V roce 2010 představovala Čína 14% globálního HDP, ale spotřebovávala 17% veškeré biomasy, 29% fosilních paliv a 44% železných rud. Její domácí spotřeba všech přírodních zdrojů dnes představuje třetinu globálního celku, oproti pouhé čtvrtině v případě všech rozvinutých zemí.

Čína dnes navíc přispívá 28 procenty ke globálním emisím oxidu uhličitého – to je dvakrát více než USA, třikrát více než Evropská unie a čtyřikrát více než Indie. V letech 1978 až 2016 vzrostly celkové roční emise CO2 Číny z 1,5 miliardy na deset miliard tun, přičemž emise na obyvatele se zvýšily z 1,8 na 7,2 tuny, oproti celosvětovému průměru 4,2 tuny.

Zároveň je dobře doloženo, že znečištění vody, spodní vody a vzduchu v Číně dosáhlo krizového bodu. A to mimochodem představuje problém i pro ty, kdo se domnívají, že klíčovým hnacím motorem ekologické destrukce je kapitalismus. Ekologicky nejneudržitelnější zemí v dějinách je koneckonců země, která je podle názvu komunistická.

Na 19. celostátním sjezdu KS Číny v říjnu 2017 hovořil čínský prezident Si Ťin-pching o zásadním „rozporu mezi nevyváženým a nedostatečným rozvojem a stále rostoucí potřebou lidí vést lepší život“. Zároveň potvrdil, že Čína stále usiluje o přechod na „ekologickou civilizaci“, který v roce 2016 zahájila 13. pětiletka. Je zřejmé, že největší epizoda hospodářského růstu v lidských dějinách skončila.

 

Éloi Laurent je vysoce postaveným výzkumným členem Centra pro ekonomický výzkum (OFCE) při Sciences Po, profesorem Školy managementu a inovací při Sciences Po a hostujícím profesorem Stanfordovy univerzity. Je autorem nedávno zveřejněné knihy Measuring Tomorrow: Accounting for Well-being, Resilience, and Sustainability in the Twenty-First Century 

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org

 

 

Čtěte více:

Co na trhu přináší výjimečnou návratnost
25.12.2018 16:58
Někteří investoři se zaměřují na akcie s nízkou valuací, jiní na ty, k...
Spojené státy nahoru, eurozóna dolů?
24.12.2018 11:27
Pokud se podíváme na vývoj PMI, pak by si měla americká ekonomika v do...
Investiční rada pro příští rok: Méně predikcí, více přípravy
24.12.2018 16:49
Investor Ben Carlson na stránkách The Wealth of Common Sense poukazuje...
Kdy Trump uzná, že ekonomice uškodil?
25.12.2018 12:10
Investiční banka Natixis se v jedné ze svých analýz ptá, kdy americký ...
Třicet šedo-bílých labutí příštího roku
25.12.2018 7:52
Torsten Slok je hlavním ekonomem Deutsche Bank a pro své klienty vypra...
Zlato a kryptoměny – optimální scénář pro rok 2019?
26.12.2018 8:15
Zlato a kryptoměny jsou si na jednu stranu hodně podobné, na stranu dr...

Váš názor
  • Eko destrukce
    02.01.2019 12:17

    Kapitalismus je hnacim motorem eko destrukce. To je fakt ne domneka. Dukazem je mimo jine cinska forma kapitalismu ktera ukazala ze muze fungovat i v politickem zrizeni jako je komunismus.
    eple
Aktuální komentáře
28.05.2022
8:18Víkendář: Úvahy o recesi předčasné, v USA inflace nad 2 % až do roku 2024
27.05.2022
22:05Wall Street přerušuje šňůru propadů  
17:22Jaromír Strnad: Komerční banka by mohla na podzim nabídnout mimořádnou dividendu
16:57Růstový závěr týdne s Nasdaqem v čele  
16:05Podobně, ale zároveň úplně jinak než v roce 2008
14:398 kroků ke stabilnějšímu portfoliu na medvědím trhu
14:38Británie uvalila nečekanou daň na těžaře. Další na řadě mohou být velcí plátci dividend
13:49Jiří Gavor: Nové ceny energií od ČEZ jsou špičkou ledovce. Do budoucna by ale měly klesnout
13:02Bloomberg: Problémy EDF s jádrem mohou zkomplikovat odklon EU od ruského plynu
12:05Perly týdne: Akciový návrat do minulosti nepřijde, výroba aut v USA se tam ale již dostala
10:55Pozitivní nastavení trhů se drží, ropa setrvale stoupá  
9:07Rozbřesk: Drahá nafta a benzín, aneb napjatý trh ropných produktů
8:54Putin nabízí uvolnění přístavů výměnou za zrušení sankcí, futures jsou dnes kolem nuly  
8:36ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
8:30Investoři Twitteru žalovali Muska za to, že o navýšení svého podílu informoval se zpožděním
6:01Sedmdesátá léta a japonská bublina jsou špatným porovnáním pro současnou situaci, tvrdí ekonom
26.05.2022
22:00Americké akcie umazaly další ztráty; Alibaba +14 %  
17:38Inflační výhled a reálné výnosy akcií nacházející se na historických minimech
17:22Maloobchodníci znovu hýbou trhem, tentokrát nahoru  
16:59Broadcom kupuje VMware za 61 miliard dolarů v největší polovodičové akvizici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data