Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dokáže Čína to, co Japonsko a Jižní Korea?

Dokáže Čína to, co Japonsko a Jižní Korea?

05.02.2019 10:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína je nyní druhou největší ekonomikou světa a není proto divu, že zprávy o jejím zpomalení a o obchodních sporech s USA leží v popředí mediálního zájmu. Ekonomové Stephen G. Cecchetti a Kermit L. Schoenholtz na stránkách Money and Banking tvrdí, že i kdyby nejistota týkající se obchodních tenzí opadla, zůstanou rizika spojená s dlouhodobějším výhledem čínského hospodářství. V posledních letech se totiž daří udržet vyšší tempo jeho růstu jen díky investicím, u nichž je ale patrná klesající návratnost. K tomu se přidávají obavy z růstu dluhů nefinančních společností a nedostatečné transparentnosti finančního systému.

V následujícím grafu srovnává Mezinárodní měnový fond vývoj návratnosti aktiv u soukromých čínských společností a u firem vlastněných státem. Ve druhém případě je návratnost aktiv soustavně nižší, v obou segmentech korporátního sektoru pak již řadu let návratnost klesá:

0

Nicholas Lardy ve své nové knize The State Strikes Back tvrdí, že Čína může nadále dosahovat vyššího tempa růstu pouze v případě, že vláda provede hluboké tržní reformy a ekonomika nebude při alokaci zdrojů spoléhat na stát. Cecchetti a Schoenholtz ovšem dodávají, že současná komunistická vláda jde přesně opačným směrem. A nejsou si ani jisti tím, že by Čína mohla v případě úspěšných reforem skutečně kráčet cestou, jakou se ubíraly Japonsko nebo Jižní Korea.

„Nechceme vyloučit žádnou možnost, ale Čína se v několika ohledech liší. Předně je mnohem větší a již dnes tvoří asi jednu čtvrtinu mezinárodního obchodu se zbožím. Rozdílné je i mezinárodní prostředí, protože dnešní globální ekonomika roste pomaleji než v době, kdy se rychlému růstu těšilo Japonsko s Jižní Koreou. K tomu přidejme protekcionismus a obavy spojené s bezpečností a máme několik faktorů, které mohou vážně ohrozit růst čínského hospodářství tažený exporty,“ míní ekonomové.

„Náš závěr je následující: Lardy má pravdu v tom, že pokud nedojde k obratu kurzu ve vládní politice, role státu bude brzdit rozvoj soukromého sektoru. Růst čínské ekonomiky pak pravděpodobně ve středně dlouhém období výrazně zpomalí. Ovšem i kdyby došlo k výrazné změně, která by podpořila aktivitu soukromého sektoru, výrazné zvýšení tempa růstu by pro nás stále bylo překvapením,“ uzavírají Cecchetti a Schoenholtz. Jak totiž podle nich ukazuje historie, země jako Japonsko nebo Jižní Korea jsou spíše výjimkami než pravidlem.

Zdroj: Money and Banking


 
 

Čtěte více:

Tomáš Vlk: Hlavní ekonomické oblasti budou letos ztrácet tempo (video)
09.01.2019 15:56
V minulém roce tížila trhy politická situaci v Itálii a Francii, obavy...
Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let
21.01.2019 8:28
Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nej...
Jak vydělat na rostoucím čínském dluhu
24.01.2019 5:41
Pro mnoho investorů je čínský dluh zdrojem obav, stínem nad světovou e...
Čína podpoří ekonomiku: Škrty daní, podpora malých firem, pokles DPH
23.01.2019 9:04
Čína letos zvýší výdaje na podporu ekonomiky, zaměřit se hodlá na dalš...
Za pomalým růstem Caterpillaru stojí Čína (komentář analytika)
28.01.2019 15:14
Přední světový výrobce těžařských a stavebních strojů Caterpillar 4Q18...
Nvidia ukazuje, jak důležitá je Čína pro americké firmy (komentář analytika)
28.01.2019 16:33
Nejnověji přitopila pod kotlem polovodičovému sektoru Nvidia, která dn...

Váš názor
 • Čína
  05.02.2019 11:23

  Zase jedno přání otcem myšlenky.
  FZ
  • Re: Čína
   05.02.2019 11:43

   JJ. Američani jsou vždy něco víc. Možná mají pravdu, že návratnost investic klesá. Laicky si myslím, že pokud je návratnost kladná, pak je to přece dobře. Růst čínské ekonomiky klesá. Pravda, ale je pořád hodně větší než v EU nebo USA. Možná si Čína nechá poradit, ale až potom co návratnost investic a růst ekonomiky klesne na úroveň vyspělého západního světa. Jen tak na okraj. Jaký je vývoj návratnosti investic v USA, EU a u nás v ČR?
   Drahokoupil
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university