Rozpoutalo to jediné doporučení k prodeji jediného akciového titulu. A skončilo ztrátou v řádu 345 miliard dolarů…a zjištěním, že Peking asi nemá náladu na další bublinu.
Řeč je o dnešním vývoji na čínském pevninském akciovém trhu. Jeden z jeho hlavních ukazatelů, index Shanghai Composite se během dne propadl o 4,4 %, což je zatím nejvíce od začátku roku a při zpětném ohlédnutí nejvíce od října, a skončil pod klíčovou úrovní 3000 bodů.

Index CSI 300, který zahrnuje největší čínské pevninské tituly, spadl o skoro 4 %.
Prodávat akcie zaveleli analytici největšího státem vlastněného obchodníka s cennými papíry, společnosti Citic Securities. Konkrétně se doporučení “sell” vztahovalo na titul státní pojišťovny People´s Insurance Company (Group) of China, která dosud platila za typickou ukázku akciové rally. Dnes se její papíry ale propadly až o 10 %, což je tamní denní limit. Podle Citic jsou akcie „výrazně přeceněné“ a během příštího roku by mohly klesnout od více než 50 %. Titul předtím pět dní za sebou rostl tak, jak to jenom burza dovoluje.
„Takovéto doporučení prodávat museli schválit regulátoři,“ tvrdí podle Bloombergu Yang Wei, správce fondu v Longwin Investment Management. „Akciový trh se přehřívá, hodně se spekuluje. Regulátoři chtějí pomalý býčí trh, a ne šílený býčí trh.“
Náladu nezvedla ani slabounká data z čínského zahraničního obchodu za únor.
Letos je to poprvé, co Čína – byť nepřímo - podle všeho zakročila, aby utlumila doutnající horečku na trzích. Nákupní šílenství dopravilo do akcií skoro dva biliony dolarů tržní objemy zvedlo na více než tříleté maximum. Čínské akcie posledních osm týdnů porážely všechny ostatní trhy v rámci jednotlivých zemí na světě.
Peking věřil, že rally by mohla zafungovat jako balzám na napjaté firemní rozvaky a pochybnou důvěru čínských spotřebitelů, a až dosud ji zhusta podporovala. Vzpomínky na katastrofální vzestup a pád akcií z roku 2015 jsou ale pořád čerstvé.
Trhy se teď budou napjatě dívat na to, jak se začne obchodovat v pondělí. Pozitivní začátek by znamenal, že akcie se dokážou zvedat tempem, které by úřady dokázaly zkousnout. Další posun dolů by ale mohl podnítit obavy, že obchodníci na marži mohou chaoticky prodávat.
Zdroj: Bloomberg, Google Finance