S tím, jak se blíží další prezidentské volby v USA, se stupňuje tlak současného prezidenta Donalda Trumpa na Fed, aby více uvolnil svou politiku. Trump se také snaží dosadit do vedení centrální banky lidi, kteří by sympatizovali s jeho přáními. Podle investiční společnosti Pictet také roste pravděpodobnost, že s blížícími se volbami prezident uvolní tlak na Čínu a zaměří se na další výdaje na infrastrukturu (i když demokraté s většími programy nových výdajů asi souhlasit nebudou). Všechny tyto kroky mohou prodloužit současnou fázi cyklu, ale ani akomodační politika Fedu a snaha prezidenta nemohou ovlivnit „všechny kouty amerického hospodářství“.
Pictet poukazuje například na cyklus spotřebitelských úvěrů. V letech 2020 a 2021 se podle něj může stát problémem oblast kreditních karet a na spotřebitele mohou dolehnout vyšší ceny ropy. Ty sice prospívají americkému energetickému sektoru a jeho investicím, ale spotřebitel na ně doplácí a rovněž prezident Trump je vnímá jako negativum. Pode Pictetu by jím ale byl zejména scénář, kdy by v USA proběhl ropný boom, který by prudce srazil cenu ropy na světových trzích.
Problematickou oblastí se mohou stát i mzdy. Současná politika Fedu sice drží dole náklad firemních úvěrů a půjček, ale pokud by se růst mezd začal přibližovat k 4 %, šlo by o výstražný signál. V minulosti totiž toto tempo růstu signalizovalo blížící se recesi. Její pravděpodobnost je ale podle Pictetu pro rok 2019 omezená a zatím se nezdá, že v roce 2020 by měla být situace rozdílná. I když ekonomika bude tou dobou již zranitelnější.
Trumpovi by podle Pictetu v jeho snaze o získání přízně voličů v dalších volbách mohla nakonec pomoci globální ekonomika. Ta sice letos prochází určitým útlumem, ale to by se příští rok mohlo změnit. Pictet ovšem dodává, že vyloučit nelze ani opačný scénář – tedy zhoršení globální ekonomiky, které by se projevilo i v americkém hospodářství a zhoršilo Trumpovy šance na znovuzvolení. Fed podle ekonomů společnosti každopádně nebude snižovat sazby jen proto, aby udělal nynějšímu prezidentovi radost. Nicméně může dojít k tomu, že americká centrální banka „zůstane dobrovolně za křivkou“.
Následující graf ukazuje, že současná expanze americké ekonomiky je jednou z nejdelších v historii a pokud by skutečně trvala až do roku 2020, stala by se úplně nejdelší (trvala by 134 měsíců, za ní by byla expanze, která začala v dubnu 1991 a trvala 119 měsíců):

Zdroj: Pictet