Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
TransferWise je nejhodnotnější mladou fintech firmou v Evropě

TransferWise je nejhodnotnější mladou fintech firmou v Evropě

22.05.2019 12:23
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Nejhodnotnější začínající firmou v evropském odvětví finančních technologií se stala společnost TransferWise. Firma, která podniká v oblasti zahraničních plateb, má v současnosti hodnotu zhruba 3,5 miliardy USD. Na burze se s jejími akciemi neobchoduje. Svoje akciové podíly ve firmě odprodali prvotní investoři, a zaměstnanci, včetně dvou jejích spoluzakladatelů.

TransferWise provozuje platformu pro zadávání peněžních transferů do zahraničí, které její zákazníci mohou poté sledovat. Působí tak ve stejném odvětví jako obři Western Union a MoneyGram.

Necelou pětinu svého holdingu ve firmě prodali kromě řady zaměstnanců také Taavet Hinrikus a Kristo Käärmann. Rodáci z Estonska firmu v roce 2011 založili, když se jim přestalo líbit, kolik je stojí posílání peněz mezi jejich zemí a Londýnem.

Akcie od stávajících investorů koupili v sekundární nabídce evropská investiční společnost Vitruvian Partners a americké investiční firmy Lone Pine Capital a Lead Edge Capital. Podíl zvýšili také počáteční investoři Andreessen Horowitz a Baillie Gifford. Do nejnovějšího fundraisingového kola se zapojily i fondy spravované největším světovým správcem aktiv BlackRock.

TransferWise se nyní zaměřuje na růst a na burzu podle Hinrikuse moc nespěchá. Čistý zisk za finanční rok do konce března 2018 dosáhl 6,2 milionu GBP a tržby stouply na skoro dvojnásobných 117 milionů GBP. V zisku je firma od roku 2017. Nyní prý má 5 milionů zákazníků a měsíčně zpracuje 4 miliardy GBP v transakcích.

Sekundární nabídka společnosti vynesla 292 milionů USD. Aktuální valuace jí zajišťuje první místo mezi evropskými fintech jednorožci, jak se říká společnostem s hodnotou přes 1 miliardu dolarů, které nejsou obchodovány na burze. Dělí si ho s jinou firmou, totiž britskou rovněž finanční společností Greensill. Kromě toho patří do pětice největších evropských jednorožců, podotýká Quartz:

0

Poslední investiční kolo se konalo před 18 měsíci a hodnota podniku se od té doby více než zdvojnásobila. V listopadu 2017 byla oceněna na 1,6 miliardy USD. Hinrikus s Käärmannem už loni platili za nejbohatší Estonce. Ve firmě jim zůstává 80% podíl.

Podle Hinrikuse firma další peníze od investorů teď nepotřebovala. Sekundární nabídka ale vypadala jako dobrý způsob, jak odměnit stávající podporovatele a zaměstnance. Investoři se kromě toho dožadovali, že chtějí vložit další peníze do firmy, uvedl Hinrikus.

Zdroje: CNBC, FT, BBG, Quartz, TransferWise

 
 
 

Čtěte více:

Natixis: Čínu nakonec zastaví její největší slabost
22.05.2019 10:31
Čína expanduje do celé světové ekonomiky, a to v nejedné oblasti. Naku...
Adidas, Nike nebo Converse vyzývají Trumpa k ukončení obchodní války
22.05.2019 9:58
Velkovýrobci obuvi vyzývají amerického prezidenta Donalda Trumpa k uko...
Klidnější den pro hlavní trhy, libra zklamaně obrátila dolů
22.05.2019 10:43
Na čínsko-americké frontě je dnes celkem klid, když nepřicházejí nové ...

Váš názor
 •  
  06.06.2019 13:50

  by ma zaujímalo aj kolko vytvára ZISK !!!! lebo firma čo robí straty ako UBER alebo LYFT , no je zábavné vidieť akú má krásnu virtuálnu hodnotu. Hodnota - za koľko by sme to vám chceli streliť ked budete dostatočne nešikovní
  Open_mind
  • Čistý zisk za finanční rok do konce března 2018 dosáhl 6,2 milionu GBP
   12.08.2019 0:30

   ty asi špatně čteš :-) Každopádně je v této a podobných firmách budoucnost, vzhledem k tomu jak se chovají banky. Já sám jsem spokojeným klientem a ušetřili mi už desítky tisíc ;-)
   lump
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data