Nejhodnotnější začínající firmou v evropském odvětví finančních technologií se stala společnost TransferWise. Firma, která podniká v oblasti zahraničních plateb, má v současnosti hodnotu zhruba 3,5 miliardy USD. Na burze se s jejími akciemi neobchoduje. Svoje akciové podíly ve firmě odprodali prvotní investoři, a zaměstnanci, včetně dvou jejích spoluzakladatelů.
TransferWise provozuje platformu pro zadávání peněžních transferů do zahraničí, které její zákazníci mohou poté sledovat. Působí tak ve stejném odvětví jako obři Western Union a MoneyGram.
Necelou pětinu svého holdingu ve firmě prodali kromě řady zaměstnanců také Taavet Hinrikus a Kristo Käärmann. Rodáci z Estonska firmu v roce 2011 založili, když se jim přestalo líbit, kolik je stojí posílání peněz mezi jejich zemí a Londýnem.
Akcie od stávajících investorů koupili v sekundární nabídce evropská investiční společnost Vitruvian Partners a americké investiční firmy Lone Pine Capital a Lead Edge Capital. Podíl zvýšili také počáteční investoři Andreessen Horowitz a Baillie Gifford. Do nejnovějšího fundraisingového kola se zapojily i fondy spravované největším světovým správcem aktiv .
TransferWise se nyní zaměřuje na růst a na burzu podle Hinrikuse moc nespěchá. Čistý zisk za finanční rok do konce března 2018 dosáhl 6,2 milionu GBP a tržby stouply na skoro dvojnásobných 117 milionů GBP. V zisku je firma od roku 2017. Nyní prý má 5 milionů zákazníků a měsíčně zpracuje 4 miliardy GBP v transakcích.
Sekundární nabídka společnosti vynesla 292 milionů USD. Aktuální valuace jí zajišťuje první místo mezi evropskými fintech jednorožci, jak se říká společnostem s hodnotou přes 1 miliardu dolarů, které nejsou obchodovány na burze. Dělí si ho s jinou firmou, totiž britskou rovněž finanční společností Greensill. Kromě toho patří do pětice největších evropských jednorožců, podotýká Quartz:

Poslední investiční kolo se konalo před 18 měsíci a hodnota podniku se od té doby více než zdvojnásobila. V listopadu 2017 byla oceněna na 1,6 miliardy USD. Hinrikus s Käärmannem už loni platili za nejbohatší Estonce. Ve firmě jim zůstává 80% podíl.
Podle Hinrikuse firma další peníze od investorů teď nepotřebovala. Sekundární nabídka ale vypadala jako dobrý způsob, jak odměnit stávající podporovatele a zaměstnance. Investoři se kromě toho dožadovali, že chtějí vložit další peníze do firmy, uvedl Hinrikus.
Zdroje: CNBC, FT, BBG, Quartz, TransferWise